Sekmadienio popietę, Vilniuje, Seimo ir Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos skvere susirinko keli šimtai mitinguotojų, kurie protestuoja prieš valdančiajai koalicijai priklausančios Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) siekius pažeisti Lietuvos Respublikos konstituciją. Tai - rašyti vietovardžius keliomis kalbomis, leisti rašyti asmenvardžius dokumentuose nelietuviškai.
Pirmasis mitinge pasisakė politikas, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Romualdas Ozolas, kuris kreipėsi į susirinkusiuosius, sakydamas, kad atėjo laikas priminti mūsų valdžios atstovams, jog atėjo laikas rinktis.
„Lenkai reikalauja dviem kalbomis rašyti vietovardžius, pavadinimus ir reiškia pretenziją dėl abitūros egzaminų palengvinimo bei rašyti vardus ir pavardes lenkiškais rašmenimis“ , - visa tai išvardijęs R. Ozolas kreipėsi į minią ir klausė, ką tai reiškia kartu atsakydamas į savo užduotą klausimą: „Beveik užbaigta autonomija, to ir siekiama.“
Susirinkusiųjų rankose laikomos Lietuvos trispalvės ir įvairių organizacijų vėliavos, plakatai. Pastaruosiuose skelbiama: „Kai neteisybė tampa įstatymu, pasipriešinimas tampa pareiga“, „LLRA reikalavimams – ne“. Taip pat pridedama, kad lietuvių tautinės mažumos, kuri gyvena Lenkijoje situacija yra labai prasta.
Protestuotojai reikalauja valdžios institucijų imtis priemonių šią padėtį pataisyti.
Mitinge taip pat dalyvavo ir Lietuvos kalbininkas, humanitarinių mokslų daktaras Kazimieras Garšva, kuris piktinosi, kad buvęs premjeras Gediminas Kirkilas, kuris turėtų artimiausiu metu vykti vizito į Lenkija, vienai radijo stočiai duodamas interviu sakė, kad nuo kelių lenkiškų raidžių įteisinimo nieko neatsitiks. K. Garšva taip kviečia siekti, kad lietuvių tautinė mažuma, gyvenanti Lenkijoje galėtų mokytis gimtosios kalbos.
Aktyvi visuomenininkė Vaiva Žukienė taip pat pareiškusi: „Nejaugi perplaukę jūrą, paskęsime šaukšte?“ teigė, kad gali taip nutikti, kad po kelerių raidžių įteisinimo bus prieita prie dvikalbystės. Taip pat mitingo metu renkami parašai prieš įteisinimą rašyti vietovardžius keliomis kalbomis, leisti rašyti asmenvardžius dokumentuose nelietuviškai bei palengvinti 12 klasės lietuvių kabos egzaminą. Minioje taip pat pasigirdo šūkių: esą LLRA partijai ne vieta būti prie valdžios vairo.
Susirinkę mitingo dalyviai kalbėjo apie kalbos reikšmę tautai, o siekiančius įteisinti dvikalbystę ir tuo pačiu metu vykdyti ekspansinę politiką pavadinimo: „Kurmiais, kurie rausiasi ir kenkia kiemui“. Buvo raginama saugoti lietuvių kalbą, kuri yra ne tik Lietuvos, bet ir viso pasaulio paveldas. Mitinge tarp susirinkusiųjų taip pat matyti tokie politikai kaip Gintaras Songaila, Audronius Ažubalis, Algimantas Matulevičius, Audrius Butkevičius, taip pat susirinko nemažai įvairių jaunimo ir net neformalių organizacijų atstovų.
Lietuvos mokinių parlamento narė Gabija Gaučytė mitinge pabrėžė, kad Lietuvos abiturientams būtų sukurto diskriminacinės sąlygos, stojant į aukštąsias mokyklas, jeigu kitakalbiams būtų palengvinti abitūros egzaminai: „Jaunimui neturėtų būti daroma įtaka politinių žaidimų“. Lietuvių tautinio jaunimo sąjungos centro vadovas Julius Panka kalbėjo apie tai, kad LLRA partija – trojos arklys, kuriuo naudojamasi siekiant įteisinti autonomiją. Esą dvikalbystė – pirmas žingsnis autonomijos link ir net LLRA palygino su pirmaisiais Nepriklausomybės metais veikusia „Jedinstvo“.
J. Pankos paraginti mitingo dalyviai pradėjo skanduoti: „Čia – Lietuva“. Taip mitingo dalyviai priėmė rezoliuciją, raginančią netenkinti LLRA reikalavimų ir panaikinti Seimo narių – LLRA narių įgaliojimus. Mitinge priekaištų kliuvo ir Vyriausios rinkimų komisijos vadovui Zenonui Vaigauskui, taip Švietimo ir mokslo ministrui Dariui Pavalkiui ir kitiems politikams.
Rezoliucijos tekstą mitingo iniciatoriai ketina išsiųsti visoms valdžios institucijoms. Žmonės pradėjo skirstytis dainuodami Lietuvių liaudies dainas. Taip pat skaičiuojama, kad mitinge dalyvavo tarp 500 – 700 žmonių, o neoficialiais duomenimis jokių incidentų neužfiksuota.