Kauno miesto tarybos narys Gintautas Labanauskas valstybės vadovams pateikė šokiruojantį siūlymą, kaip sunkmečiu būtų galima gaivinti krašto ekonomiką. Esą apčiuopiamos naudos duotų leidimas legalizuoti „juodus“ šešėlinės ekonomikos pinigus.
Daugybę verslininkų išklausęs G.Labanauskas mano, kad būtų logiška, jei šiemet būtų leista legalizuoti anksčiau nedeklaruotas lėšas.
Mažesnė blogybė?
„Pinigų yra, bet jie „nedirba“. Tokių kojinėse slepiamų pinigų, ekspertų teigimu, šiemet šalyje bus daugiau kaip 20 proc. viso bendrojo vidaus produkto (BVP). Įsivaizduojate, apie kokią sumą kalbame?“ - LŽ aiškino Kauno politikas. Jis pripažino, kad siūlomas ekonomikos gaivinimo būdas - toli gražu ne pats priimtiniausias, tačiau drauge pabrėžė, jog kartais iš dviejų blogybių tenka rinktis mažesnę. Kad gyventojai turi daug nedeklaruotų pinigų, anot G.Labanausko, netiesiogiai patvirtina ir praėjusį savaitgalį kilusi panika, kai žmonės puolė keisti litus į eurus.
Pinigų turi
Kai kurie LŽ kalbinti verslininkai sutiko, jog minėtas nestandartinis siūlymas, jeigu jam būtų pritarta, galėtų išjudinti rinką. „Šiuo metu reikia atsikratyti iliuzijų, kad esame valstybė, kuri pajėgi išgyventi sunkmetį dar labiau užnėrusi kilpą ant kaklo paprastiems piliečiams, - kalbėjo Darius B. - Visi skelbia, esą grįžtame į laikus, kai Lietuvoje ką tik buvo atkurta nepriklausomybė. Daugelis turbūt pamiršo, kaip tada gyvenome.“
15 metų įvairiu verslu užsiimantis vyras neslėpė, kad jo oficialus atlyginimas labai nedidelis. Tačiau, anot pašnekovo, visada atsiranda būdų, kaip gauti papildomų pajamų, apie kurias mokesčių inspektoriai nieko nenutuokia. Verslininkas aiškino, jog beveik visi jo draugai turi tiek pinigų, kad galėtų pasistatyti ir įsirengti nuosavus namus, važinėti brangiais automobiliais. „Visi tai ir padarytų, jei niekas neklaustų, iš kur gavo pinigų. Suprantu, toks dalykas šokiruoja“, - sakė Darius B.
Komentuoti nesiryžta
Kaip LŽ jau rašė, Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) atlikto tyrimo duomenimis, šiais metais šešėlinė ekonomika išaugs 5 procentiniais punktais ir sieks 22,7 proc. BVP. Į biudžetą bus nesurinkta apie 5,3 mlrd. litų, o nedarbo lygis pasieks 11 procentų. Prognozuojama, kad beveik kas ketvirtas litas bus uždirbtas ir išleistas šešėlyje.
G.Labanausko siūlymo valstybės institucijos oficialiai dar negavo.
„Kol politiko raštas nepasiekė mūsų, nekomentuosime jo“, - pareiškė Finansų ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus vedėjo pavaduotojas Vytautas Lenkutis. Tačiau jis pabrėžė, kad nepajamuoti pinigai visada buvo neleistini, todėl jų turėtojų veiklą tiria įvairios tarnybos. Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) atstovas Darius Buta taip pat tikino, kad inspekcija politikų siūlymų ir sprendimų nekomentuoja. Anot jo, bet kuriuo atveju tai būtų politinis žingsnis.
Tuo metu LLRI atstovė spaudai Laura Dabulytė LŽ teigė, jog kol kas ekspertai atsisako išreikšti savo nuomonę apie „juodų“ lėšų legalizavimą. „Mūsų tyrimas parodė, kad tokių pinigų šalyje daugės“, - pridūrė ji.
Pajamas ir turtą privalo deklaruoti valstybės politikai, tarnautojai, europarlamentarai ir jų šeimų nariai. Iki gegužės 4 dienos jie turi pateikti metinę gyventojo (šeimos) turto deklaraciją. Deklaracijas taip pat privalo pateikti individualiai dirbantys gyventojai, t. y. tie, kurie VMI užsiregistravo kaip vykdantys arba vykdę individualią veiklą pagal verslo liudijimą ir gavo pajamų; ūkininkai ir jų partneriai, gyventojai, gavę pajamų už parduotą ar kitaip perleistą nuosavybėn turtą bei kai kurie kiti mokesčių mokėtojai.
Kristina Kučinskaitė