Nemažai gyventojų ten įsirengė ne tik vasarnamius, bet ir gyvena visą laiką. Tad dalis sodų bendrijų ilgainiui tapo tiesiog miestų kvartalais, nors infrastruktūra tam ir nepritaikyta.
Vis dėlto jau netrukus bendrijoje pasistatyti namą, kuriame būtų patogu gyventi, bus gerokai sunkiau.
Statyti soduose bus sunkiau
Birželį, priėmus teisės aktų pataisas, nuo lapkričio pasikeis sodo namų statybos tvarka.
Be projekto ir statybos leidimo, kas kainuoja nemažus pinigus, bus leidžiama statyti ir registruoti tik iki 50 kv. m. ploto namus, nors dabar leidžiamas plotas – 80 kv. m.
Tačiau įsigaliojus minėtoms pataisoms didesniems namams bus reikalingi atitinkami dokumentai, o ir patiems statiniams bus keliama daugiau reikalavimų, kas savaime gerokai pabrangins statybas.
Sodų bendrijų gyventojai ir jose žemės turintys, bet nespėję nieko pasistatyti gyventojai keiksnoja tokius pakeitimus. Esą taip jie yra skriaudžiami.
Tačiau Aplinkos ministerija gina pakeitimus ir tikina, kad sodų bendrijose seniai reikėjo tvarkos.
„Sodo namų, kuriuos galima statyti supaprastinta tvarka, ploto mažinimo priežastis yra susijusi su siekiu užtikrinti aiškesnį statybos procesų reguliavimą.
Iki šiol galiojusiuose teisės aktuose trūko tiksliai apibrėžtų reikalavimų ir kriterijų, pagal kuriuos būtų galima aiškiai atskirti sodo namų ir kitų pastatų, tokių kaip gyvenamieji namai, paskirtis“, – sako Aplinkos viceministrė dr. Daiva Matusevičė.
Anot jos, dažnai pasitaikydavo atvejų, kai sodo namai buvo paverčiami į nuolatiniam gyvenimui skirtus vienbučius ar net daugiabučius namus.
„Dėl šios priežasties buvo nuspręsta peržiūrėti reglamentavimą, siekiant efektyviau užtikrinti statybų normų laikymąsi, geriau vykdyti kontrolę bei apsaugoti visuomenės interesus“, – paaiškino viceministrė.
Jos teigimu, mažesnis plotas riboja galimybes piktnaudžiauti supaprastinta tvarka ir statyti ne pagal paskirtį naudojamus pastatus bei išvengti tokių atvejų, kai neišlaikomi priešgaisriniai atstumai, neatsižvelgiama į gyvenamiesiems pastatams keliamus energinio naudingumo reikalavimus, išvengiama infrastruktūros mokesčio, nors infrastruktūra naudojamasi ir kt.
Pradėtas statybas leis pabaigti
D. Matusevičė patikino, kad iki įsigaliojant Aplinkos ministro įsakymui, kuriuo pakeistas statybos techninis reglamentas pradėtiems statyti I grupės nesudėtingųjų statinių kategorijai priskiriamiems sodo namams (plotas – iki 80 kv. m., aukštis – iki 8,5 m) statybas bus galima užbaigti pagal šiai statinių kategorijai taikomas statybos užbaigimo procedūras.
Pasak aplinkos viceministrės, juos ir toliau bus galima įregistruoti su paprasta statytojo deklaracija,
„Todėl svarbu turėti įrodymus, kad statinio statyba buvo pradėta dar šiemet iki lapkričio 1 d., kuriais remdamasis matininkas, atliekantis užbaigto statyti pastato kadastrinius matavimus, galėtų nustatyti sodo namo statybos pradžios datą“, – pabrėžė D. Matusevičė.
Tai, anot jos, gali būti nebaigtos statybos pastato kadastro byla, statybinių medžiagų pirkimo, statybos technikos nuomos kvitai ar kiti dokumentai.