Dabar, kai 140 simbolių žinutės jau beveik visiškai pakeitė skambučius draugams, o sėdėdamas prie kompiuterio vidutinis vartotojas yra atsidaręs 19 skirtingų tinklalapių langų, niekas ir nesiginčija, kad žmonės vis greičiau praranda sugebėjimą sukoncentruoti dėmesį ties vienu darbu. Praėjusiais metais du profesoriai iš Šiaurės vakarų (Northwestern) universiteto (JAV) nustatė, kad vietoj įprastinių 15 sekundžių trunkančių reklamų dabar dažniausiai žiūrime dvigubai ilgesnius reklaminius siužetus (rinkodaros specialistai taip siekia „pagauti“ vis labiau išsiblaškiusių vartotojų dėmesį). „Anksčiau vertingiausias pasaulyje dalykas buvo laikas, dabar viskas pasikeitė. Šiandien didžiausia vertybė yra dėmesys“, – mano Northwestern profesorius Johnas Greeningas, kuris ir vadovavo reklamos tyrimui.
O štai pažinčių portalas „OKCupid“ atliko 833 000 savo vartotojų apklausą, parodžiusią, kad „Twitter“ naudotojų romantiški tarpusavio santykiai trunka 5–10 procentų trumpiau nei tų įsimylėjėlių, kurie nesinaudoja arba retai naudojasi šiuo socialiniu tinklu.
Tiesa, kuo toliau, tuo sunkiau rasti jauną žmogų, nebesinaudojantį jokiais socialiniais tinklais: anot instituto „Pew“ tyrimo, 72 procentai JAV gyvenančių paauglių yra socialinių tinklų vartotojai, o kompanija „Nielsen“ teigia, kad 13–17 metų jaunuoliai kas mėnesį gauna vidutiniškai 1 742 žinutes, tuo tarpu per tą patį laikotarpį jie sulaukia tik 231 skambučio iš draugų, bičiulių ar tėvų. Šiuolaikinių technologijų šalininkai bamba, kad mes pamažu prarandame gebėjimą bendrauti tiesiogiai, atbunkame ir tampame nepakantūs. JAV pediatrai neseniai taip pat pastebėjo, kad nuolatinis draugų profilių tikrinimas ir sekimas vaikams bei paaugliams sukelia depresiją.
Masačusetso technologijos instituto psichologė Sherry Turkle išleido knygą „Alone Together“ (liet. vienumoje kartu), kurioje pateikia savo dešimtmetį trukusių tyrinėjimų duomenis apie tai, kokią įtaką mūsų santykių suvokimui padarė technologijos. Autorė pabrėžia, kad socialiniai tinklai sudarė idealias sąlygas bendrauti – jungtis, mobilizuotis ir kalbėtis taip, kaip niekada anksčiau neteko šnekėtis, tačiau Sh. Turkle akcentuoja, kad piktnaudžiavimas technologijų gausa kelia grėsmę tikrajam intymumui, todėl kyla pavojus, kad užaugusi jaunoji karta vietoj bendravimo akis į akį rinksis draugų profilių tikrinimą. Jungtinėse Valstijose neseniai buvo atliktas dar vienas tyrimas, kurio metu paaiškėjo, kad didžioji dalis amerikiečių sutiktų verčiau dvi savaites atsisakyti sekso, nei mobiliojo telefono ir priėjimo prie interneto. Sh. Turkle apibendrina: „Mes naudojame negyvus daiktus norėdami įtikinti save, kad nors ir esame vieni, būname kartu su kitais. O iš tiesų būdami draugijoje atsiribojame nuo aplinkinių ir kiekvienas atskirai „pakimbame ant telefono“.