Mažas pajamas turintieji vis dažniau pareiškia norą išsinuomoti socialinį būstą. Suvedęs duomenis Statistikos departamentas paskelbė, kad iki praėjusių metų paskutinės dienos teisę į socialinį būstą pareiškė 9 procentais daugiau šalies gyventojų nei užpernai.
Prašytojų eilė ilgėja
Iki 2010-ųjų gruodžio 31-osios į savivaldybėse sudaromus kandidatų socialiniam būstui gauti sąrašus buvo įtrauktas 28461 asmuo. Pasak Statistikos departamento, kad socialinio būsto poreikis auga, įtakos turi nepakankamos asmenų ir šeimų pajamos nuosavam būstui įsigyti.
Tai lėmė infliacija, didėjančios būtiniausių vartojimo prekių kainos bei naujų, darbo rinkoje neįsitvirtinusių šeimų kūrimasis.
Statistikos departamento duomenimis, daugiausia valstybės remiamais būsto kreditais pasinaudojo Vilniaus miesto savivaldybėje gyvenančių asmenų bei šeimų – net 36 procentai. Antri liko druskininkiečiai ir panevėžiečiai: valstybės remiamais būsto kreditais šiose savivaldybėse pasinaudojo po 12 procentų socialiai remtinų asmenų. Jonavos rajono savivaldybėje kredito sulaukusieji sudarė 9 procentus.
Panevėžio miesto savivaldybės administracijos Ekonomikos ir turto valdymo skyriaus vyresnioji specialistė Rasa Rimšienė patvirtino, kad šįmet norinčiųjų išsinuomoti socialinį būstą sąrašai gerokai pailgėjo. 2010-ųjų pradžioje valstybės paramos būstui išsinuomoti prašė 825 panevėžiečiai ir šeimos, o šįmet – jau 929.
„Per metus sulaukėme 140 naujų prašymų. Tiesa, 2009-aisiais jų buvo dar daugiau – 197“, – informavo vyresnioji specialistė.
Būstų skirta daug
Pernai Panevėžyje buvo išnuomota 14 socialinių būstų, juose apsigyveno nuo 1 iki 7 asmenų šeimos. Valstybės paramos sulaukė 30 panevėžiečių. Pasak R.Rimšienės, 2010-aisiais buvo išnuomota daugiausia socialinių būstų per pastaruosius trejus metus.
„2009 m. buvo išnuomoti devyni būstai, o 2007-aisiais – tik šeši. Pernai išties nemažai išnuomota būstų. Juo labiau kad dvejus metus negavome nė lito naujiems socialiniams būstams įsigyti. Prioritetine tvarka pernai keturi butai buvo skirti jaunoms šeimoms, trys – neįgaliesiems, du – našlaičiams, tiek pat – asmenims iš bendro sąrašo, vienai daugiavaikei šeimai. Vienam asmeniui buvo suteiktas naujas, geresnis butas“, – teigė pašnekovė.
Ekonomikos ir turto valdymo skyriaus atstovė informavo, kad pernai daugiau asmenų sulaukė galimybės išsinuomoti socialinį būstą, nes nemažai užimtų butų liko laisvų.
„Pernai mirė penki vieniši socialinį būstą išsinuomoję asmenys. Dar tiek pat savanoriškai nutraukė būsto nuomos sutartį: paaiškino, kad per brangu būstą nuomotis, ir išvažiavo į užsienį arba prisiglaudė pas artimuosius.
2010-aisiais buvo laimėti keli teisminiai procesai – iš socialinių būstų pavyko iškraustyti kelis įsiskolinusius, į užsienį išvykusius ir apie tai nepranešusius asmenis. Būstų suteikimas – visos struktūros darbas. Kiek teisininkai sugeba skolininkų iškeldinti, tiek būstų ir turime. Jau yra parengtos kelios bylos dėl piktybinių skolininkų iškraustymo. Kai kurie iš jų už šildymą ar dujas nemokėjo ne vienerius metus, jų skola siekia ir dešimtį tūkstančių litų“, – sakė R.Rimšienė.
Tikrina deklaracijas
R.Rimšienė pranešė, kad socialinio būsto nuomos eilėje gyventojai laukia ir dešimtį metų. Daugiausia laukiančiųjų yra jaunos šeimos, asmenys iš bendro sąrašo ir daugiavaikės šeimos. Esą būtent dėl pastarųjų kyla didelių problemų.
Justė BRIEDYTĖ