Taupymo vajus Ukmergės rajono savivaldybėje įgijo absurdišką formą - pas gydytojus socialinių darbuotojų lydimi senukai ir neįgalieji priversti apmokėti savo pagalbininkų transporto išlaidas.
Sunkiai paeinantys ir ne visada aplinkoje susigaudantys senukai perka autobusų bilietus juos globojantiems socialiniams darbuotojams. Mat jiems Ukmergės rajono valdžia nebeišgali nupirkti mėnesinių autobuso bilietų, nebeskiria pinigų degalams, be to, privertė atsisakyti telefonų ir gerokai susimažinti algas.
Bilietai - prabanga
Ukmergės nestacionarių paslaugų centrui, kuris rūpinasi 3 tūkst. pažeidžiamiausių rajono gyventojų, savivaldybės administracija metų pradžioje skyrė per 580 tūkst. litų, tačiau šią sumą jau spėjo kelis kartus apkarpyti. Centro vadovė Sigita Bakanauskienė nujaučia, kad pinigų jam bus dar nurėžta. "Būtiniausioms reikmėms skiriamas lėšas sumažinome 37 proc., darbo užmokestį - 14 procentų. Nebeuždirbsime nė minimalaus atlyginimo", - skundėsi ji.
Centro darbuotojų pareiga - padėti savimi pasirūpinti negalintiems asmenims. Jiems perkamas ir gaminamas maistas, kūrenamos krosnys, mokami mokesčiai, be to, senukai bei neįgalieji lydimi į sveikatos priežiūros įstaigas. Iki šiol centro darbuotojos naudojosi mėnesiniais autobuso bilietais, tačiau jie savivaldybės administracijai tapo prabanga.
"Darbuotojos pas globojamuosius nueina ir pėsčiomis, tačiau tam sugaištama daug laiko, kurį būtų galima tiesiogiai skirti šių žmonių reikmėms. Moterys priverstos prašyti, kad bilietus joms nupirktų senukai ar neįgalieji", - pripažino S.Bakanauskienė.
Kritinė padėtis
Senukai - vieni iš daugelio minėto centro pacientų, kuriais dėl lėšų stokos nebepavyksta deramai pasirūpinti. Pasiekti socialinės rizikos šeimas socialiniams darbuotojams taip pat sunku, nes jie nebegauna degalų centro automobiliui.
S.Bakanauskienė taip pat pabrėžė, kad rajono valdžia nebeskiria pinigų gyventojų vienkartinėms pašalpoms. Be pinigų nieko padaryti negali nei patys žmonės, nei su jais dirbančios socialinės darbuotojos. Savo vadovaujamos įstaigos finansinę padėtį S.Bakanauskienė įvardijo kaip kritinę.
Kenčia visi
"Kritinė padėtis susiklostė visoje Ukmergės savivaldybėje. Ji nebesurenka mokesčių, didėja nedarbas, daugėja socialiai pažeidžiamų asmenų. Kad ir kaip norėtume, negalime jiems nieko pasiūlyti. Vienkartines išmokas teikiame tik tiems, kuriuos užklupo gaisras arba onkologinė liga", - LŽ teigė socialinius klausimus rajone kuruojanti savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Klavdija Stepanova.
Ji pabrėžė, kad rajono valdžia mėgina taupyti visose srityse, dėl to kenčia ir savivaldybės įstaigų darbuotojai. Jiems ne tik mažinami atlyginimai, žmonės priversti mėnesį nemokamai atostogauti.
Daiva BARONIENĖ