• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neseniai buvo sugriežtinta socialinių stipendijų skyrimo tvarka, o pačių socialinių stipendijų skirstymą iš aukštųjų mokyklų perėmė Valstybinis studijų fondas (VSF), nors ir stengiamasi, kad parama būtų teikiama tiems studentams, kuriems jos reikia labiausiai – prašančiųjų šios paramos skaičiai per pastaruosius metus labai išaugo. Šiuo metų socialinės stipendijos dydis – 390 litų.

REKLAMA
REKLAMA

Prašančiųjų padaugėjo dvigubai

VSF vyriausioji specialistė Milda Naujokaitė, į klausimą, kaip keitėsi socialinių stipendijų poreikis per pastaruosius metus, sakė: „Socialinių stipendijų poreikis šiemet smarkiai išaugo, galima teigti, kad jis padvigubėjo. Matyt, tai reiktų sieti su sunkia žmonių ekonomine situacija. Pernai pavasarį socialinių stipendijų skirta 5,6 tūkst., šiemet pavasarį – virš 8 tūkst. abiem atvejais patenkinti visų studentų prašymai. Tie žmonės, kuriems socialinė stipendija yra reikalinga – ją ir gauna.“

REKLAMA

Apie tai, kokie žmonės gali pretenduoti į socialines stipendijas, pašnekovė sakė: „Socialines stipendijas gali gauti žmonės, kurie atitinka nors vieną iš šių kriterijų: jei žmogaus darbingumas mažesnis nei 45 proc., žmonės, kurie yra visiški našlaičiai, nors dažnai sulaukiame skambučių žmonių, kurie neturi tik vieno iš tėvų, bet jie nėra laikomi visiškais našlaičiais ir negali gauti socialinės stipendijos. Trečia ir pati didžiausia socialinių stipendijų gavėjų grupė – žmonės, kurie gauna socialines pašalpas.“

REKLAMA
REKLAMA

Ne visi, turintys socialinių lengvatų, gali gauti stipendijas

Pašnekovės teigimu, šeimos gaunama kitokio pobūdžio socialinė parama, kaip kompensacijos už šildymą, nėra pakankamas pagrindas gauti socialinė stipendiją, ši skiriama tik asmenims, kurių šeimos gauna socialines pašalpas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot M. Naujokaitės, nėra aišku, ar bus patenkinti visi prašymai gauti socialinę stipendija, nes kol kas nėra aišku, kiek šių prašymų bus pateikta: „Kol kas labai sunku prognozuoti, kokia situacija bus rudenį, kiek sulauksime prašymų. Fondas socialinių stipendijų administravimą ir teikimą perėmė tik nuo praėjusių metų ir gali būti, kad žmonės iš karto nesuprato, kur pateikti prašymus, be to, pati išdavimo tvarka ir sąlygos keitėsi.“

REKLAMA

Socialinių stipendijų skyrimą komplikuoja ir tai, kad kol kas nėra itin funkcionalios sistemos, kuri padėtų gauti tikslią informaciją apie prašančiojo ir jo šeimos pajamas: „Stengiamės, kad kuo daugiau žmonių, kuriems reikia socialinės paramos šias stipendijas gautų, bet susiduriame su problema, jog reikia funkcionalios sistemos, kad būtų galima šių stipendijų skyrimą optimaliai administruoti. Socialinių pašalpų gavimas yra geras kriterijus tuo, kad galime šių išmokų gavimą patikrinti. Šiuo metu šalyje nėra įvesto visuotinio pajamų deklaravimo, tad informacija, susijusi su šeimos pajamomis, administravimo prasme yra sunkiai prieinama“, – kalbėjo specialistė.

REKLAMA

Neaišku, ar patenkins visų prašymus

Jeigu prašančiųjų skaičius bus itin didelis, tuomet galimos dvi išeitys – organizuoti konkursą arba VSF kreipsis į Švietimo ir mokslo ministeriją su prašymu skirti papildomų lėšų.

Paklausta apie minėtą konkursą, pašnekovė sakė: „Lėšų stygiaus atveju stipendijos paskirstomos taip: pirmenybė gauti socialinę stipendiją suteikiama studentams, kurie neturi akademinių skolų, atsižvelgiama į studijų formą – pirmenybę gauti stipendiją turi dieninių studijų studentai. Taip pat vertinama šeimos socialinė padėtis: pirmenybė teikiama studentams, kurių šeimos gauna socialines išmokas, atsižvelgiama į pačių studentų darbingumo lygį bei į tai, ar studentas yra visiškas našlaitis.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į klausimą, ar vasaros atostogų metu pora mėnesių padirbėjęs studentas rizikuoja netekti galimybės gauti socialinę stipendiją, pašnekovė M. Naujokaitė sakė: „Jeigu studento gautos pajamos įtraukiamos į bendras šeimos pajamas ir dėl to šeima praranda socialines išmokas, o studentas teisę į socialinę stipendiją.“

REKLAMA

Skola – ne priežastis nemokėti stipendijos

Lietuvos studentų atstovybių sąjungos vadovė Ieva Dičmonaitė, paprašyta pakomentuoti situaciją, kai prašančiųjų socialinių stipendijų padaugėjo beveik dvigubai, sakė: „Socialinė stipendija turėtų užtikrinti paramą studijuojančiam žmogui iš socialiai remtinos šeimos. Galimybė gauti socialinę stipendiją yra apribojama tuo atveju, kai studentas turi daugiau nei vieną akademinę skolą.“

REKLAMA

Pašnekovės teigimu, tokia tvarka prieštarauja pačiam socialinės stipendijos skyrimo tikslui – paremti studijuojantį žmogų. „Akademinės skolos neturėtų būti ta priežastis, kodėl žmogui nesuteikiama stipendija.“

Trūkumai dar pasimatys

I. Dičmanaitės teigimu, dažnai studentai per vasaros atostogas stengiasi padirbėti ir užsidirbti pragyvenimui, yra buvę atvejų, kai tokių laikinų studento pajamų įskaičiavimas į bendras šeimos pajamas ne tik sutrukdė jam gauti socialinę stipendiją, bet ir buvo nutrauktas socialinių pašalpų mokėjimas. „Kai dėl laikino studento darbo šeima netenka pajamų – situacija nėra gera. Nors studentas ir laikinai dirbo, tai nereiškia, kad socialinė stipendija jam nėra reikalinga ir studijų metu jis turės pragyvenimo šaltinį. Nuo šių metų studentų gaunamos stipendijos nebus įskaičiuojamos į bendras šeimos pajamas.“

LSAS vadovė teigimu, dabartinė socialinių stipendijų mokėjimo tvarka veikia gana objektyviai, bet pasitaikė keletas atvejų, kai klaidų pateikiant duomenis apie socialinių stipendijų poreikį pridarė aukštosios mokyklos: „Nuo šių metų socialinės stipendijos teikiamos per VSF, tad sunku kol kas nuspėti, kokių problemų gali iškilti – visi šios sistemos privalumai ir trūkumai pasimatys per artimiausius kelis mėnesius.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų