Sunkmečiu išsilaikyti darbo rinkoje negalią turintiems žmonėms padės Europos socialinio fondo (ESF) parama. Šiemet ji dvigubai didesnė nei pernai, ir bus skirta socialinėse įmonėse dirbančių neįgaliųjų darbo užmokesčiui kompensuoti, mokymams rengti, neįgaliesiems bus teikiama nemokama asistento pagalba. Tikimasi, kad parama pasinaudos beveik 100 socialinių įmonių.
Pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje (SADM) pasirašytą projekto "Neįgaliųjų užimtumo rėmimas" Finansavimo ir administravimo sutartį projektą vykdys 20 Lietuvos darbo biržos teritorinių padalinių. Projekto vertė - 28,1 mln. litų, iš jų 20,2 mln. skirta iš ESF. Kreiptis dėl paramos gavimo socialinės įmonės galės jau nuo vasario pabaigos, o projektas vyks iki 2011 metų sausio 31 d.
SADM Europos Sąjungos struktūrinės paramos departamento direktorės Nijolės Mackevičienės teigimu, neįgaliesiems socialinės įmonės dažnai tampa išsigelbėjimu ne tik nuo skurdo, bet ir nuo vienatvės, o susitraukus darbo rinkai šios įmonės patiria rimtų sunkumų. Todėl ESF parama leis išlaikyti darbo vietas, gerins negalią turinčių asmenų kvalifikaciją ir socialinius įgūdžius.
Projekto įgyvendinimo metu 1805 neįgaliesiems Vyriausybės nustatyta tvarka bus kompensuojamas darbo užmokestis ir valstybinio socialinio draudimo įmokos. Parama bus teikiama sunkų ar vidutinį neįgalumo lygį turintiems žmonėms, taip pat neįgaliesiems, kuriems nustatytas neviršijantis 55 proc. darbingumo lygis arba didelių ar vidutinių specialiųjų poreikių lygis.
Pagal socialinių įmonių poreikius bus rengiami ir mokymai. Tikimasi, jog per metus juose dalyvaus 181 socialinių įmonių tikslinėms grupėms priklausantis darbuotojas, mažiausiai 150 jų padidins savo profesines kompetencijas. Darbo vietose neįgaliesiems padės gestų kalbos vertėjai, kurių darbo užmokestis daugiausia bus kompensuojamas ESF lėšomis.
Socialinės įmonės ESF lėšomis buvo remiamos ir pernai - darbo užmokesčio kompensacija buvo mokama daugiau nei tūkstančiui dirbančių neįgaliųjų, jiems padėjo 772 asistentai, o mokymuose dalyvavo 183 negalią turintys asmenys. Projektui, kuriame dalyvavo 66 neįgaliųjų socialinės įmonės, buvo skirta daugiau nei 10 mln. litų iš ESF.
Skirtingai nuo ankstesnio projekto, šiemet parama bus teikiama ne tik neįgaliųjų socialinėms įmonėms, bet ir socialinėms įmonėms (toms, kuriose negalią turinčių darbuotojų skaičius siekia 40 proc.) Mokymo paslaugų pirkimą šiame projekte galės atlikti ir partneriai. Tai leis sparčiau atlikti viešųjų pirkimų procedūras ir efektyviau įsisavinti ESF lėšas.
Iš viso SADM 2007-2013 m. administruojamų ES paramos priemonių projektuose dalyvaus per 250 tūkst. šalies gyventojų. Šioms Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonėms numatyta skirti per 1,2 mlrd. Lt iš ESF.