Balsavimą dėl pensijų mažinimo socialdemokratų lyderis parlamentaras Algirdas Butkevičius laiko paskutine viltimi, todėl ragina visus Seimo narius, dirbančius žmonėms, o ne savo interesams, balsuoti prieš pensijų mažinimą.
"Negalime pritarti konservatorių-krikščionių demokratų pasirinktam silpniausiųjų skurdinimui. Žmonės dirbo visą gyvenimą, mokėjo valstybei mokesčius, o dabar ta pati valstybė iš jų atima tai, kas jiems teisėtai priklauso. Karpomos ir taip nedidelės pensijos. Tai neteisinga, todėl raginu visus Seimo narius prisidėti prie mūsų šiandien vyksiančiame balsavime", - sako Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas A. Butkevičius.
Trečiadienį Seime ketinama baigti svarstyti pensijų ir kitų socialinių išmokų mažinimo įstatymo projektą, nes tam besipriešinantys Seimo nariai antradienį paliko salę ir nedalyvavo balsavime. A. Butkevičius mano, kad tik tokiu būdu buvo galima parodyti savo griežtą nuomonę, nes valdantieji negirdi opozicijos.
"Prie mūsų prisijungė ir frakcijos "Viena Lietuva" nariai bei pavieniai parlamentarai net ir iš pačios valdančiosios koalicijos, supratę, kokia atsakomybė guls ant jų pečių. Tai įrodo, kad mūsų pozicijos - balsuoti prieš pensijų mažinimą - laikosi ir daugiau Seimo narių.
Antradienį Seimui nepavyko priimti Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinojo įstatymo, kuriuo mažinamos pensijos ir bedarbių pašalpos, nuo liepos - motinystės išmokos, o valstybės remiamoms šeimoms nebebus mokami "vaiko pinigai".
Balsavimas dėl šio įstatymo neįvyko, nes nedalyvavus opozicijai savo valią pareiškė tik 66 Seimo nariai, o reikėjo, kad balsuotų bent 71 parlamentaras, primena ELTA.
Laikinojo įstatymo projekte atsižvelgiama į mažas pensijas gaunančius žmones - 650 litų ir mažesnės pensijos nebus mažinamos. Pagal projektą, didesnės pensijos būtų mažinamos proporcingai. Didžiausią numatomų mažinti pensijų gavėjų ratą sudaro 700-850 litų išmokas gaunantys žmonės. Tai yra 41 proc. visų senatvės pensijų gavėjų. Jų pensijos mažėtų 2-5 proc., arba 14-37 litais. Taip pat nebūtų liečiamas priedas už darbo stažą.
Mažinant išmokas dirbantiems pensininkams - tiek gaunantiems socialinio draudimo, tiek valstybines pensijas - taip pat būtų taikomas solidarumo principas. Pensijos mažėtų diferencijuotai, priklausomai nuo gaunamo uždarbio.
Pagal projektą, mažesnį atlyginimą gaunančiam žmogui pensija mažėtų nežymiai, o didesnį - daugiau. Uždirbantiems iki 200 litų pensija mažėtų 2,5 proc., nuo 600 iki 800 litų - 10-15 proc., 2100 litų - 50 proc., 4200 ir daugiau litų - 70 procentų.
Vyriausybė apsisprendė, kad, pasibaigus ekonominiam nuosmukiui, turės būti kompensuojamos socialinio draudimo senatvės ir netekto darbingumo pensijos, kurias planuojama laikinai sumažinti.