Šios dienos rubrikoje - ne vienas žmogus, tačiau bene visas Seimo Sveikatos reikalų komitetas, grąžinęs viltį Sapiegos ligoninei atgauti socialdemokratų nušluotus jai priklausančius pinigus.
Po „Respublikos“ rašinių ciklo apie praėjusiais metais pradėtą vykdyti sostinės Sapiegos ligoninės sunaikinimo planą, jo sumanytojus ir vykdytojus, kurie gydymo įstaigai atnešė didelių moralinių bei milijoninių materialinių nuostolių, atsirado teorinė galimybė, kad kaltieji gali būti nubausti.
Ligoninę ketinę sunaikinti buvęs sveikatos apsaugos ministras Gediminas Černiauskas ir buvęs Vilniaus apskrities viršininkas Alfonsas Macaitis gali sulaukti prokurorų dėmesio.
Ligoninei nušvito viltis
Šią savaitę Seimo Sveikatos reikalų komitetas nusprendė, o naujasis sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas pažadėjo peržiūrėti Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų lėšų paskirstymą palaikomajam gydymui ir paliatyviajai slaugai. Sapiegos ligoninei sužibo viltis susigrąžinti apie 5,2 mln. litų, kuriuos ji jau buvo praradusi dėl dviejų socialdemokratų kaltės.
Praėjusio spalio pabaigoje vos per kelias dienas tuometinių sveikatos apsaugos ministro Gedimino Černiausko ir Vilniaus apskrities viršininko Alfonso Macaičio buvo parengtas žaibiškas Sapiegos ligoninės „reorganizavimo“ planas, ją prijungiant prie Vilniaus universitetinės Antakalnio ligoninės.
Šį sandėrį, kurio tikslas galbūt buvo ligoninei priklausantis 8,5 ha sklypas prestižinėje Antakalnio vietoje, sustabdė Vilniaus 1-asis apylinkės teismas, uždraudęs įsigalioti G.Černiausko įsakymui dėl dviejų sostinės ligoninių sujungimo.
Pasak ligoninės vadovo Gedimino Rimdeikos, jo įstaigai padaryta žala išryškėjo tik vėliau - ši gydymo įstaiga buvo išbraukta iš Vyriausybės investicinių programų bei ES struktūrinių fondų paramos sveikatos apsaugai programų, t.y. neteko mažiausiai penkių milijonų litų, kurie turėjo būti skirti paliatyviosios slaugos paslaugoms plėtoti.
Paliatyvioji slauga taikoma nepagydomų ligonių paskutinėms dienoms palengvinti padedant jiems aktyviai spręsti fizines, psichologines, dvasines ir tarpusavio santykių problemas.
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas vakar „Respublikai“ sakė, kad užvakar komitetas nusprendė palaikyti Sapiegos ligoninės iniciatyvą plėtoti paliatyviąją slaugą ir vėl ją įtraukti į ES lėšų skirstymo programą. Juo labiau kad tam tikslui dar yra apie 300 mln. litų nepanaudotų lėšų.
Ministras A. Čaplikas parlamentarams pažadėjo, kad iš naujo bus svarstoma Sapiegos ligoninės paraiška dėl 5,2 mln. litų skyrimo palaikomojo gydymo bei paliatyviosios slaugos paslaugoms plėtoti.
„Manau, tikrai turėtų surasti šiai ligoninei tas lėšas, nes būtent ši gydymo įstaiga yra labai perspektyvi palaikomojo gydymo, paliatyviosios slaugos srityje, - sakė A. Matulas. - Kartu mums pasirodė labai keista, kad iš jau paskirstytų lėšų pinigai atiteko vien Vilniaus ir Kauno poliklinikoms bei vienai didelei ligoninei, kuri neužsiima paliatyviąja slauga. Kalbu apie Santariškių klinikas, kurioms šiam tikslui kažkodėl skirta net 34 mln. litų“.
A. Matulas taip pat neatmetė galimybės, kad Sapiegos ligoninę buvobandoma sunaikinti išties tik dėl to sklypo prestižinėje Vilniaus vietoje.
Naujas taikinys prokurorams
Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Dangutė Mikutienė įsitikinusi,kad Sapiegos ligoninės žlugdymo plano autoriai arba vykdytojai G. Černiauskas ir A. Macaitis turėtų būti nubausti dėl valstybei bei jos piliečiams padarytos milijoninės žalos.
„Šie du socialdemokratai buvo susitarę, kaip sunaikinti Sapiegos ligoninę, - teigė D. Mikutienė. - Kad paskutinėmis jų valdžios dienomis priimti sprendimai - neteisėti, patvirtino ir Vilniaus teismas. Mano nuomone, dėl G. Černiausko ir A. Macaičio žalingų veiksmų dingo ligoninės finansavimas, todėl Seimo komitete iškėliau paprastą klausimą - kas tą žalą kompensuos?
Įgyvendinti europinio lygio paliatyviosios slaugos projektą yra ne pusės metų reikalas, o dabar dėl dviejų politikų užgaidų sunkiai sergantys senyvi žmonės negali net oriai numirti, gyvenimo pabaigoje gauti kokybišką slaugą. Eidami tokias pareigas tie valdininkai negalėjo nežinoti, kad atlieka neteisėtus veiksmus“.
Parlamentarės teigimu, ant Sapiegos ligoninės žlugdymo plano dokumentų padėti G. Černiausko ir A. Macaičio parašai yra puiki nuoroda prokurorams apginti viešą interesą ir šių asmenų atžvilgiu pradėti ikiteisminį tyrimą. D. Mikutienė neatmeta galimybės, kad šių socialdemokratų veiksmais nesusidomėjus teisėsaugininkams į prokurorus galbūt kreipsis ir Seimo Sveikatos reikalų komitetas.
„O iš G.Rimdeikos reikia pasimokyti, kaip turi būti ginami savos įstaigos ir pacientų interesai, - „Respublikai“ sakė A. Matulas. – Į Sapiegos ligoninę įdėta labai daug lėšų renovuojant jos pastatus, todėl jos žlugdyti tikrai negalima. Juo labiau kad palaikomojo gydymo ar paliatyviosios slaugos paslaugų poreikis didėja“.
Julius Girdvainis