LSDP pirmininko pavaduotojas, Seimo vicepirmininkas Algirdas Sysas portalui tv3.lt patvirtino, kad po to, kai šios savaitės pradžioje R. Malinauskas pareiškė apie paistraukimą iš LSDP, trečiadienį partijos Druskininkų skyrių paliko apie 40 socdemų, tarp jų ir savivaldybės vadovybė – mero pavaduotojas Linas Urmanavičius, partijos skyriui laikinai vadovavęs Aivaras Kadziauskas, savivaldybės administracijos direktorė Vilma Jurgelevičienė.
A. Sysas neslėpė, kad R. Malinausko ir dalies Druskininkų socdemų išėjimas iš partijos socdemas yra didžiulis smūgis.
„Taip, partijai tai yra smūgis. Partijos pirmininko pavaduotojo praradimas yra dvigubas, trigubas ar penkiagubas smūgis. Maža to, išeina būrys bičiulių, kurie kartu kūrė tokią viziją Druskininkų, kuri šiuo metu yra“, – kalbėjo socdemas.
LSDP partijos pavaduotojas atkreipė dėmesį į tai, kad R. Malinausko pasitraukimas iš esmės reiškia tai, kad socdemų kritikai neturės pagrindinio taikinio, kurį atakavo vadinamojo Vijūnėlės dvaro skandalo metu. Vis dėlto, A. Syso vertinimu, R. Malinausko ir jo bendraminčių išėjimas, socdemams gali atsirūgti, mat nėra aišku, kaip į tai reaguos kiti partijos nariai, kurie jaučia simpatiją Druskininkų merui.
„Taip, mūsų neprieteliai, kurie šaudo į mus per Vijūnėlės dvarą, prarado labai ryškų taikinį, bet arši kova rinkiminė tęsis, ieškos kitokių taikinių.
Kita vertus, bičiulį R. Malinauską nevienareikšmiškai daug bičiulių vertina. Yra labai daug jo gerbėjų, kurie liko partijoje, ir jie gali irgi balsuoti įvairiai. Šiuo atveju tai yra išbandymas partijoje labai rimtas“, – komentavo A. Sysas.
Jokių žaidimų, tik emocijos
Anot A. Syso, R. Malinausko išėjimas iš LSDP yra paties politiko, o ne partijos sprendimas. Partijos pirmininko pavaduoto teigimu, tai nėra socdemų mėginimas prieš rinkimus patraukti į šoną susikompromitavusį bendražygį, kol nurims aistros dėl Vijūnėlės dvaro ir kitų skandalų.
„Tai yra tikras konfliktas, kuris įvyko. Čia buvo daug detalių, kurios sukėlė jį, nes partijos valdybos sprendimo jį suspenduoti nebuvo arba reikalauti to. Taip, buvo prašymas pagalvoti apie narystės suspendavimą, bet tik prašymas, kadangi šaudoma tiesiai į R. Malinauską, į partiją, į A. Butkevičių ir visa tai yra siejama.
Yra karštų vyrų ne tik Ispanijoje, Graikijoje, bet ir Lietuvoje. Visa tai buvo priimta stipriai emociškai. Aišku, reikia suprasti ir poną R. Malinauską – jis vienas iš savivaldybių lyderių ir tie skandalai įžeidžia. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija sako, kad viskas gerai, teisėsauga sako, kad viskas gerai, o čia pradedama žaisti moralinės, etikos dalykai. Ir buvo pasiekta riba“, – aiškino A. Sysas.
„R. Malinausko sugrįžimas į partiją greitu laiku yra neįmanomas“, – pareiškė LSDP pirmininko pavaduotojas, klausiamas, ar Druskininkų mero pasitraukimas iš partijos gretų galima būtų vertinti kaip trumpalaikį atsitraukimą.
Portalas tv3.lt primena, kad Druskininkų meras buvo apklaustas specialiuoju liudytoju Specialiųjų tyrimų tarnybos tyrime dėl galimai daryto poveikio rengiant Vyriausybės nutarimą, turėjusį reikšmės vadinamojo Vijūnėlės dvaro Druskininkuose įteisinimui. Vėliau ikiteisminis tyrimas nutrauktas, neradus nusikalstamos veikos požymių. R. Malinausko veiksmų netyrė ir Vyriausioji tarnybinės etikos komisija, nes negavo duomenų apie galimą privačių ir viešųjų interesų supainiojimą.
Socdemams jaudintis nereikėtų?
Portalo tv3.lt kalbintas Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius, politologas Lauras Bielinis teigė, jog stebėtis dėl dalies Druskininkų socdemų pasitraukimo iš partijos nereikėtų, mat jie tiesiog pasekė paskui savo lyderį R. Malinauską.
„Ar jie sugrįš į partiją atgal? Aš nežinau, ar verta laukti jų sugrįžimo. [...] Aš manau, kad socialdemokratams nereikia per daug jaudintis dėl šitokių Druskininkų grupės veiksmų, nes, jeigu jie išėjo, vadovaudamiesi tik tuo, kad R. Malinauskas išėjo, vadinasi jie neturi realios politinė sąmonės ir yra tik grupė žmonių, kurie grupuojasi aplink savo lyderį“, – sakė L. Bielinis.
Politologas spėjo, jog R. Malinausko pasitraukimą iš LSDP labiausiai lėmė ne kokie nors socdemų strateginiai žingsniai ar Druskininkų mero noras kurti atskirą politinę organizaciją, o tiesiog įžeistos politiko ambicijos.
„Man regis, kad vis dėlto pagrindinis variklis šioje situacijoje yra R. Malinausko ambicijos. Man atrodo, kad jis yra pakankamai ambicingas, savotiškai jis jaučiasi neįvertintas partijoje, mato save nuskriaustą – esą „jei jūs mane neįvertinote, tai ir aš jūsų neįvertinsiu, taigi pasitraukiu“.
Jeigu jis (R. Malinauskas – tv3.lt) norėtų kažką kurti, tai manau, kad jau dabar yra ne laikas kažką kurti. Jeigu norėtų kažką sukurti tokio, kas taptų junginiu, dalyvaujančiu rinkimuose, tai reikėjo daryti mažiausiai prieš metus“, – tikino L. Bielinis.
VDU profesorius akcentavo, jog R. Malinausko pasitraukimas socdemams turėtų atnešti daugiau naudos, o ne nuostolių. „Visų šių skandalų fone tai nėra nuostolis. Partijai tai yra geras šansas atkreipti į save dėmesį, parodyti save kaip partiją, kurioje kažkas vyksta, kad tos situacijos, kurios yra probleminės, yra sprendžiamos.
Manau, kad socdemai lauks ir, jeigu R. Malinauskas ar jo grupė norės grįžti, tai bus svarstoma, gali būti maloningai sutikti – „jeigu norite, grįžkite, bet su mūsų sąlygomis“, – aiškino L. Bielinis.
Mato trumpalaikio atsitraukimo galimybę
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) direktoriaus, politologo Ramūno Vilpišausko manymu, R. Malinausko ir jo bendražygių Druskininkuose pasitraukimas iš LSDP iš esmės gali reikšti du dalykus – arba partijos norą „apsivalyti“, arba suplanuotą, trumpalaikį R. Malinausko atsitraukimą.
„Tai gali būti reagavimas į partijos vadovybės daugumos nuomonę, matant, kad pastarųjų mėnesių diskusijos apie tuos reikalus, kuriose dalyvavo ponas R. Malinauskas, gali kelti rinkėjų nepasitenkinimą. Tai gali būti ilgalaikis sprendimas.
Arba gali būti, kad tai yra strateginis ėjimas tam, kad būtų nustota apie tai (Vijūnėlės dvaro skandalą – tv3.lt) kalbėti ir galbūt ateityje bus atstatyta ankstesnė situacija arba galbūt tie žmonės (iš partijos pasitraukę Druskininkų socialdemokratai – tv3.lt) dalyvaus rinkimuose kartu su kokia kita partija, bet galvos apie koaliciją su socialdemokratais“, – svarstė R. Vilpišauskas.
„Jeigu vertiname rinkimų į Seimą perspektyvų požiūriu, tai pagrindinis klausimas, kiek tai gali paveikti socialdemokratų rinkėjus. [...] Turbūt tokie ėjimai, visų pirma, susiję su Seimo rinkimų perspektyva ir galvojimu, kaip neprarasti savo rinkėjų“, – apie R. Malinausko pasitraukimo priežastis svarstė politologas.