Vienas pirmųjų darbų, kuriuos atliko Neilas Cooperis, ieškodamas milijonų, dingusių iš banko „Snoras AB“, buvo pažintis su ištrintomis nebeegzistuojančio Baltijos šalies skolintojo rinkmenomis, rašo „Businessweek“.
Kaip teigia bankroto administratorius N. Cooperis, kuris ieško juridinių asmenų, susijusių su dviem buvusiais „Snoro“ savininkais, aktyvų aptikimas 40 jurisdikcijų nuo Šveicarijos iki Kaimanų salų primena 3-D dėlionę.
„Tu žiūri į vieną tos dėlionės detalę ir visiškai negali pasakyti, kas tai yra - sakė N. Cooperis, duodamas interviu banko būstinėje Vilniuje, Lietuvos sostinėje. - Bet kai sudedi krūvon detalę prie detalės, pradeda ryškėti vaizdas“.
Rusų bankininkas Vladimiras Antonovas, kurio kontroliuojančioji bendrovė 2011 metais deklaravo turinti aktyvų už 7 milijardus dolerių, ir jo verslo partneris iš Lietuvos Raimondas Baranauskas priešinasi ekstradicijai į šią Baltijos šalį. „Snoras“ buvo trečias pagal dydį šalies indėlių bankas, kol reguliavimo įstaigos jį nacionalizavo įtarus, kad grynieji pinigai buvo naudojami prabangiam nekilnojamajam turtui, ištaigingiems automobiliams įsigyti ir Didžiosios Britanijos futbolo klubui finansuoti.
Šie du vyrai, neigiantys padarę ką nors bloga, buvo paleisti už užstatą pernai lapkritį po to, kai buvo sulaikyti Jungtinės Karalystės sostinėje pagal Lietuvos valdžios išduotą Europos arešto orderį už sukčiavimą ir pinigų pasisavinimą. Penktadienį, liepos 6 dieną, jie vėl stojo prieš Londono Vestminsterio magistrato teismą ir buvo suimti pagal naują Europos arešto orderį inkriminuojant jiems naujus nusikaltimus, bet tuojau pat po to paleisti už užstatą.
Baltijos šalies centrinis bankas perėmė „Snorą“ savo žinion, kai išsiaiškino, jog trūksta apie 20 procentų jo bendrojo turto. Prokurorai mano, kad dvejetas pavogė apie 1,7 mlrd. litų (610 mln. JAV dolerių) klastodami dokumentus ir taisinėdami sąskaitas. „Snoro“ padalinys „Latvijas Krājbanka AS“, kažkada buvęs tarp šešių didžiausių Latvijos indėlių bankų, taip pat buvo paskelbtas nemokiu pernai gruodį, kai dingo 167 milijonai latų (297 mln. JAV dolerių) jo aktyvų.
Pretenzijos padidėjo dvigubai
37 metų V. Antonovas ir 54 metų R. Baranauskas priešinasi Lietuvoje pateiktiems kaltinimams sukčiavimu, kuomet prokurorai gegužę išdavė naują arešto orderį, padidinę jiems pareikštų pretenzijų apimtį dvigubai.
„Mūsų pozicija yra tokia, kad atnaujintas areštas yra neteisėtas ir neturi jokio pagrindo“, - sakė telefonu liepos 3 dieną V. Antonovo interesams Vilniuje atstovaujantis advokatas Gytis Kaminskas.
Kevinas Goldas (Kevin Gold), advokatas iš Londone įsikūrusios tarptautinės advokatų kontoros „Mishcon de Reya“, atstovaujančios V. Antonovo interesams, neatsakė į telefono skambučius.
Nepagrįsti tvirtinimai, kad šie vyrai pastūmėjo banką į bankrotą, primena, kaip tvirtinama, Rusijos vadovų naudotą taktiką turtui atimti iš savo politinių priešininkų, sakė kitas V. Antonovo advokatas James Lewis, nagrinėjant bylą Londone gruodžio 16 dieną. Jie vadina šią bylą politiškai motyvuotu kerštu už V. Antonovo žiniasklaidos kompanijos publikuotus straipsnius, kritikuojančius vyriausybę.
Jei bus perduotas Lietuvai, bausmės neišvengs
Liepos 9 dieną Vilniaus apygardos teismas turės priimti sprendimą dėl apeliacinio skundo dėl Europos arešto orderio. Kaip sako prokurorai, jeigu V. Antonovas iš savo namų Londone būtų perduotas Lietuvai ir čia teisiamas, jam gresia iki 10 metų kalėjimo.
N. Cooperį, Londone įsikūrusios kompanijos „Zolfo Cooper LLP“ partnerį, paskyrė Vilniaus teismas gruodžio mėnesį, ir jis atstovauja 53 šalių kreditoriams, tarp jų, Rusijos, Izraelio, Kazachstano, JAV, Arubos ir Bahamų. Iš viso jie siekia atgauti 6,3 mlrd. litų.
Londono teismas gegužę įšaldė V. Antonovo aktyvus visame pasaulyje, kai „Snoras“ buvusiems jo savininkams iškėlė atskirą civilinę bylą, siekdamas prisiteisti 395,5 milijonus svarų sterlingų (614 mln. dolerių) kaip kompensaciją už patirtus nuostolius. N. Cooperis teigė, kad kontroliuojančiosios bendrovės, apie kurias V. Antonovas privalo pranešti pagal aktyvų įšaldymo nutartį, gali būti tik dalis to, ką jis privalės padaryti vėliau.
„Visais požiūriais tai yra tarptautinė byla, - sakė N. Cooperis, kuris yra parašęs dvi knygas apie turto susigrąžinimą ir tarpvalstybinį bankrotą. - Tai tarptautinis Lietuvoje registruotos firmos bankrotas, o ne bankrotas Lietuvoje su kai kuriais tarptautiniais aspektais“.