Prie Lietuvos banko kasų Vilniuje buriuojasi klientai. Štai tokia eilė čia susidarė ne ankstyvą rytą ar prieš darbo pabaigą. Laikrodžiai tik išmušė pusiaudienį. Daugelio tautiečių rankose maišeliai ir net indeliai nuo maisto produktų, pilni euro centų ar eurų monetų.
Visgi daugelis monetų į banknotus čia išsikeisti ateina ne kas kelis mėnesius. Barmenai, padavėjos ir net po sekmadienio pamaldų aukas surinkę kunigai į šį skyrių užsuka bent kartą per savaitę. Nuolatiniai klientai pastebi, kad pastarosiomis savaitėmis laukti savo eilės tenka ir po valandą, ir net ilgiau. Štai šokių mokytojas Donatas tikina, kad į banką su tuo pačiu maišeliu keliauja jau antrą sykį.
Įstaigose, kur su tokiais smulkiaisiais susiduriama kasdien, dirbantys lietuviai skundžiasi, kad komerciniuose bankuose už monetų keitimą tenka pakloti penkis procentus visos sumos, tad žygiuoja į Lietuvos banką, kur tai gali padaryti nemokamai. Visgi čia pasitinka eilės. Daugumą labiausiai liūdina tai, jog dėl kelias minutes trunkančios operacijos reikia paaukoti visą pietų pertrauką.
Banko grynųjų pinigų departamento vadovas tikina, jog spūstys skyriuje susidarė štai dėl šių proginių monetų, skirtų Kaziuko mugei ir mokslininko Algirdo Juliaus Greimo 100-mečiui paminėti. Esą kolekcininkai jas iš anksto užsisakę tiesiog užgulė kasos langelius.
Visgi keletą valandų praleidę skyriuje nesutikome nė vieno numizmato, tai yra monetų kolekcininko. Klientams nesuprantama ir tai, jog per dieną gali išsikeisti tik litrą euro monetų.
Banko darbuotojai tikina, jog tvarka pasikeitė nuo 2015 rudens. Taigi sukaupusiems daugiau nei litrą centų, skyriaus duris reikia varstyti kelias ar net daugiau dienų.
Euro monetų keitimas į banknotus sudaro net pusę visų Lietuvos banko operacijų.
Plačiau apie tai TV3 reportaže