Vyriausybei artimiausiu metu bus siūloma priimti nutarimą, numatantį aukštosioms mokykloms iš studentų, norinčių gauti socialines stipendijas, reikalauti sunkią finansinę padėtį įrodančių papildomų pažymų.
Tai BNS pirmadienį sakė švietimo ir mokslo viceministrė Nerija Putinaitė.
„Vyriausybės nutarime būtų numatyta, kad aukštosios mokyklos socialines stipendijas skirtų tik tiems, kurie turi teisę į socialinę pašalpą pagal Piniginės socialinės paramos nepasiturinčioms šeimoms ir asmenims įstatymą. Visais kitais punktais - kai žmogus augina vaiką ar yra iš daugiavaikės šeimos - aukštoji mokykla atsižvelgtų į asmens finansinę padėtį, bet neprivalėtų teikti stipendijos, kaip yra dabar“, - sakė N.Putinaitė.
Anot jos, tokiu atveju nebūtų skiriama socialinė stipendija tiems žmonėms, kurių pajamos yra didesnės. Studentų finansinę padėtį aukštosios mokyklos, N.Putinaitės teigimu, galėtų išsiaiškinti pareikalaudamos papildomų pažymų, pavyzdžiui, apie tėvų ar sutuoktinio pajamas.
Lietuvos studentų atstovybių sąjunga (LSAS) pirmadienį kreipėsi į Vyriausybę reikalaudama iš esmės spręsti stipendijų skyrimo ir lėšų trūkumo problemą. Anot LSAS, privalu rasti būdų išmokėti ir socialines stipendijas, ir skirti pakankamai lėšų studentų skatinimui, nes šiuo metu net ir geriausi studentai esą kai kur negauna skatinamųjų stipendijų.
N.Putinaitės teigimu, papildomų lėšų studentų stipendijoms rasti šiuo metu nėra realu.
LSAS pirmadienį Vyriausybę taip pat ragino sudaryti skirtingus fondus skatinamosioms ir socialinėms stipendijoms, o pastarųjų skirstymą perduoti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai (SADM).
2008 metais padidinus socialines stipendijas nuo 130 iki 390 litų, o stipendijų fondo nepadidinus, sumažėjo skatinamųjų stipendijų biudžetas.
Pasak N.Putinaitės, šiuo metu Seime svarstomame Mokslo ir studijų įstatyme (MSĮ) numatyta atskirti skatinamųjų ir socialinių stipendijų fondą, tačiau SADM tų funkcijų esą prisiimti nenori.
„Galbūt galime įvesti reikalavimą, kad tie, kurie siektų socialinės stipendijos, turėtų deklaruoti pajamas, bet lieka problema, kas deklaruoja pajamas: studento šeima ar tik studentas? Tuos dalykus dar reikėtų apsispręsti. (...) Tai jau tikrai yra bent jau bendro darbo su SADM rezultatas“, - kalbėjo N.Putinaitė.
Pasak jos, su SADM prie derybų stalo dar nesėsta: dabar esą bandoma surasti būdus, kaip atskirti stipendijų fondus, bet nuoseklios derybos prasidės „artimiausiu metu“.
Vasario pabaigoje Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) pasiūlė privalomai mokėti mažiau socialinių stipendijų, kad liktų pinigų skatinamosioms stipendijoms. Ministerija siūlė, kad socialinės stipendijos privalomai nebebūtų mokamos studentams, auginantiems vaikus bei asmenims iš daugiavaikių šeimų.
LSAS tokį siūlymą kritikavo, pavadindama jį diskriminuojančiu šeimos skatinimo politiką ir siūlydama palikti prioritetą stipendijas skirti visoms Vyriausybės nutarime nurodytoms socialinėms grupėms, tačiau skirstant paramą atsižvelgti į realias pajamas.