Neatvykus nukentėjusiajam - laikinajam prezidentui Artūrui Paulauskui - bei daugumai liudytojų, Vilniaus miesto 3-iosios apylinkės teismas trečiadienį atidėjo posėdį, kuriame turėjo būti nagrinėjama šmeižimu kaltinamo buvusio prezidento patarėjo Gintaro Šurkaus baudžiamoji byla.
Kitas teismo posėdis numatomas gegužės 5 dieną. Jeigu A. Paulauskas iki to laiko apsispręstų priimti G. Šurkaus pasiūlymą bylą baigti susitaikymu, tądien procesas galėtų ir pasibaigti.
Vilniaus apygardos prokuratūra G. Šurkui pateikė kaltinimus pagal Baudžiamojo kodekso 154 straipsnio 2 dalį, kuri numato baudžiamąją atsakomybę už kito asmens apšmeižimą priskiriant jam sunkų arba labai sunkų nusikaltimą. Taip įvertintas praėjusių metų gruodžio 19 dienos pasisakymas Lietuvos televizijos laidoje "Savaitė", kai G. Šurkus tuometinį Seimo pirmininką A. Paulauską apkaltino surengus sąmokslą prieš prezidentą Rolandą Paksą.
G. Šurkus sakė, kad Seimo pirmininkas A. Paulauskas 10 dienų iki prezidentinio skandalo pradžios planavo prezidento R. Pakso nuvertimą: sudarė štabą, rinko lėšas perversmui organizuoti ir žiniasklaidai papirkti.
Už kito asmens apšmeižimą gali būti baudžiama bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.
Teismas patenkino G. Šurkaus advokato Kęstučio Stungio prašymą siūlyti A. Paulauskui susitaikyti. Tokiam prašymui neprieštaravo ir valstybės kaltinimą palaikantis Vilniaus apygardos prokuroras Audrius Matulionis.
Kaip teismui aiškino G. Šurkaus advokatas K. Stungys, jo ginamojo veiksmuose negalima įžvelgti sąmoningo šmeižimo. Advokato žodžiais, kartu su kitais R. Pakso patarėjais Seimo laikinosios komisijos išvadose apkaltintas G. Šurkus tiesiog gynėsi politikams įprastu būdu - viešais pareiškimais. Anot K. Stungio, ne G. Šurkus buvo žodžių apie sąmokslą autorius, jis tiesiog pasinaudojo tuo metu jau plačiai pasklidusia formuluote. "Tai buvo ne šmeižimas, o tik atsikirtimas prieš visuomenę", - pabrėžė K. Stungys.
Advokato manymu, šiuo atveju abiem politikams tiesiog reikėtų išsiaiškinti konfliktinę situaciją ir ji tuo baigtųsi, nes kriminaliniu požiūriu byla nesanti perspektyvi.
Teisėjas Olegas Šibkovas proceso dalyviams pranešė informuosiąs A. Paulauską apie G. Šurkaus siūlymą taikytis. Teisėjas taip pat sakė kalbėjęsis su A. Paulausku dėl jo galimybių dalyvauti procese ir buvęs patikintas, kad laikinasis prezidentas atvyktų į kitą posėdį. Dėl dabartinio A. Paulausko statuso teismas negali jo kviesti į posėdį, tačiau šalies vadovas turi teisę atvykti savanoriškai.
Kaip pranešė teisėjas, liudyti kviečiamas Valstybės saugumo departamento vadovas Mečys Laurinkus taip pat žadėjo atvykti į kitą posėdį, nors šį trečiadienį negalėjo būti teisme turėdamas daug svarbių dalykinių susitikimų.
Liudyti buvo kviečiamas ir Seimo Liberaldemokratų frakcijos seniūnas Henrikas Žukauskas, tačiau jis neatvyko į posėdį dėl teismui nežinomų priežasčių. Teisėjas pranešė aiškinsiąsis šias priežastis, o jeigu H. Žukauskas vengs atvykti į posėdį ir ateityje, jam gali būti taikomos poveikio priemonės.
ELTA