• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasakojama, kad vieną kartą grupė aborigenų iš Australijos, lėktuvu skrido į toli nuo jų namų esančią konferenciją. Įveikę tūkstančius kilometrų ir išlipę iš lėktuvo jie visi atsisėdo. Grupę lydėję  žmonės, įpratę skraidyti lėktuvais, nustebę klausė kas jiems nutiko, o šie atsakė: „Mūsų kūnai atvyko, tačiau turime palaukti, kol atkeliaus mūsų protai“.

REKLAMA
REKLAMA

Bėgant dešimtmečiams, visi pasaulyje vykstantys procesai proporcingai greitėjo. Technologijų naujovės mūsų protams sudavė smūgį, kuriems kaip bet kokio „ mechanizmo“ daliai, atrodytų, prireiks amžių, kad prisitaikytų prie tokio masto pokyčių.

REKLAMA

Pripratome gauti ir vartoti informaciją į ją net nesigilindami, net nesusimąstydami apie įveiktus kilometrus keliaujame iš vienos vietos į kitą, dažnai, valgome, net nesimėgaudami skoniu, ir daugeliu atveju, keliaujame net nepasidomėję ir net nebandę pažinti šalių ir vietų į kurias vykstame. (Galime prisiminti pvz. keliones į Aziją, kur keliaudami žmonės elgiasi kaip tikri turistai – pleškina foto aparatais, net nesusimąstydami apie fotografuojamo objekto esmę, kodėl jis čia stovi, kokia jo istorija ir pan.) Kaip pasipriešinimas tokiam gyvenimo būdui atsirado ir ėmė populiarėti „slow down“ arba „lėtumo“ tendencija.

REKLAMA
REKLAMA

Lėtumas – kokybės sinonimas

„Slow“ judėjimas atsirado prieš keletą metų iš „slow food“ žodžių junginio. „Sow food“ buvo pasipriešinimas greito maisto restoranams, susilaukęs paramos ir atgarsių visame pasaulyje.

Vėliau šios idėjos įgavo platesnį požiūrį, kuomet imta vertinti ir siekti produktyviai išnaudoti laiką, kurį sutaupome naudodamiesi naujomis technologijomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šį laiką galima skirti savišvietai, pomėgiams, akiračio plėtimui. Toks gyvenimo būdas gali būti taikomas visur ir viskam, tad minėtos idėjos imtos sieti ir su kelionėmis.

Akimirksniu įveikti tūkstančius kilometrų, anksčiau buvo tikra prabanga, dabar tai prieinama didžiajai visuomenės daliai. Šiandien atrodo visai paprasta per keletą dienų ar savaičių aplankyti daugybę miestų, tuo tarpu kelionės kokybė yra siejama su ilgomis viešnagėmis, ten kur nesutiksi minios turistų. Tai turbūt kažkas panašaus į vaikystės „vasaras kaime“ tik dabar - jau kitose vietose.

REKLAMA

Turizmo sektoriuje, visiems žinoma, tačiau daugelio, per pastaruosius dešimtmečius nuvertinta „slow“ idėja, dabar ėmė populiarėti.

Kelionių gidai Bradt jau išleido specialią seriją „slow“ keliautojams, kuriuose iki smulkmenų aprašo D.Britanijos kaimo vietoves: Cotswolds, Devon ir Exmoor, Norfolk ir Suffolk, Saseksą ar South Downs Nacionalinį parką. Tačiau keliauti „slow“ nereikia net kelionės gidų...

REKLAMA

Lėtojo turizmo taisyklės

Lėtasis arba „slow“ turizmas prasideda dar prieš išvykstant į kelionę. Pirma fazė niekada negali būti planavimas, priešingai, reikia susikoncentruoti į pažinimą. Ir apskritai, pagal „slow“ turizmo koncepciją, atostogų iš vis nereikia nuodugniai suplanuoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Keliautojas turi skirti laiko kuo daugiau sužinoti apie vietą į kurią vykstama, bet neapsiriboti tik kelioninių gidų skaitymu. Reikėtų pasidomėti tos šalies muzika, literatūra, kultūra bei aktualijomis.

Išvykus į tokią kelionę reikia kontroliuoti laiką. Transportas nebūtinai turi būti pats greičiausias. Greitis (pavyzdžiui skrydis lėktuvu), panaikina ryšį su vietovės peizažu, o pavyzdžiui keliavimas autobusu, traukiniu, automobiliu, dviračiu ar pėsčiomis, garantuoja, kad geriau pažinsite šalį ir jos teritoriją, pamatysite ir jos gamtą, ir miestus.

REKLAMA

Visi trukdžiai ir kliūtys susiję su transportu turi būti vertinami kaip patirtis kuri atveria kelius naujoms galimybėms. Na įsivaizduokite, kad atšaukiamas ar vėluos traukinys, kuriuo turite vykti, tai juk puiki proga pasišnekučiuoti su vietos gyventojais, kurie kartais papasakoja įdomiausių dalykų!

„Slow“ turizmas tiesiog įtraukia keliautoją į jo kelionės tikslą. Pagrindinis tikslas ir idėja - pažinti šalį taip, kaip tai darytų jos gyventojai gyvendami savo rutinose. Pasidomėti jų gyvenimo būdu, pasivaikščioti, išgerti kavos lauko terasoje, paskaityti vietos laikraštį, atsisėdus kokioje nors aikštėje stebėti praeivius, klausytis ką kalba ir kalbėtis su vietiniais. Jei nekalbate jų kalba, išmokti pagrindines frazes. Trumpai tariant, stengtis įsilieti į vietos gyvenimą ir nedaryti kelių dalykų skubant ar vienu metu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų