Slovėnija pirmoji iš naujųjų 2004 m. prie Europos Sąjungos (ES) prisijungusių šalių sausio 1 d. pradėjo pirmininkauti Europos Sąjungai.
Svarbiausi šio pirmininkavimo laikotarpio prioritetai vidaus reikalų ir saugumo srityje – tarpvalstybinio policijos bendradarbiavimo plėtra, integruojant Priumo susitarimą į ES teisę, taip pat bendradarbiavimo plėtra užkertant kelią tarpvalstybiniam nusikalstamumui bei tarptautiniam terorizmui. Didelį dėmesį žadama skirti ir legalios migracijos reguliavimo bei nelegalios migracijos prevencijos klausimams.
Slovėnijos pirmininkavimo ES metu bus baigti 9 naujųjų Šengeno erdvės šalių integracijos darbai, Šengeno teisynas pradės galioti ir naujųjų narių oro uostuose (nuo šių metų kovo 30 d.), taip pat bus pradėtos Šengeno vertinimo procedūros dėl Šveicarijos bei 2007 m. į ES įstojusiųjų Rumunijos ir Bulgarijos įsiliejimo į Šengeno erdvę.
Slovėnija buvo viena iš šalių pasipriešinusi planams nukelti Šengeno erdvės plėtrą. Lietuvos ir Slovėnijos vidaus reikalų ministrų iniciatyva Slovėnijos mieste Brdo pradėta aktyvi politinė diskusija dėl Šengeno plėtros įgyvendinimo dar 2007 m., nelaukiant, kol ES institucijos vėluodamos įgyvendins antrosios kartos Šengeno informacinės sistemos (SIS II) kūrimo darbus. Šios pastangos buvo vainikuotos devynių ES valstybių prisijungimu prie Šengeno erdvės nuo 2007 m. gruodžio 21 d.
Pirmininkavimo ES laikotarpiu Slovėnija didelį dėmesį taip pat skirs Lisabonos sutarties ratifikavimo, aplinkos apsaugos - Kioto protokolo tęstinumo, jaunimo įdarbinimo ir verslumo skatinimo, Balkanų šalių demokratijos plėtros klausimams.