• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kasmet, pasnigus ir paspaudus šaltukui, žmonių tyko pavojus susižaloti paslydus ir parkritus virtusiuose čiuožykla keliuose, einant prastai valomais ir nebarstomais šaligatviais ar lipant apledėjusiais laiptais. Sveikatos mokyklos ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokyklos visuomenės sveikatos administratoriai informuoja, kad dažniausios žiemos traumos: čiurnos patempimai, kaulų lūžimai, išnirimai, galvos sumušimai, riešo bei alkūnės traumos ir primena kaip suteikti pirmąją pagalbą atsitikus nelaimei.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmoji pagalba lūžus ar išnirus kaulams

Visiems kaulų lūžimo, išnirimo, patempimo atvejams būdingi panašūs simptomai: skausmas, tinimas, deformacija. Lūžus kaulams, nukentėjusysis skundžiasi skausmais lūžio vietoje, tinimu, negali pajudinti galūnės ir neleidžia jos paliesti.  Svarbiausias pirmosios pagalbos tikslas lūžus kaulams – imobilizuoti  pažeistą vietą. Reikia, kad galūnė nejudėtų, nesilankstytų per sąnarius aukščiau ir žemiau lūžio vietos. Galūnių įtvarams naudojami plokšti, siauri daiktai: lentelės, liniuotės, standžiai susukti laikraščiai ar žurnalai. Jie apvyniojami vata ar minkšta medžiaga, kad nespaustų, ir pritvirtinami prie sužeistos kūno dalies tvarsčiu, virvele, skarele. Įtvaro negalima dėti ant žaizdos! Draudžiama patiems taisyti ar tiesinti iškrypusią galūnę (sąnarį), tempti ją ar sukti.

REKLAMA

Jei lūžis atviras, prieš imobilizaciją būtina sustabdyti kraujavimą ir sutvarstyti žaizdą. Išlindusių kaulų nuolaužų negalima stumti į žaizdą.

* Dubens kaulų lūžiai. Dubens kaulai gali būti lūžę, jeigu skauda dubens srityje ir sužeistasis negali atsistoti, pakelti kojos.

Pirmoji pagalba

1.      Stengtis kuo mažiau judinti žmogų, nes dubens kaulų lūžiai yra pavojingi, gali būti pažeistos stambiosios kraujagyslės, nervai ir dubens organai.

REKLAMA
REKLAMA

2.      Žmogus guldomas ant nugaros šiek tiek sulenktomis kojomis, pakišus po keliais sulankstytų drabužių.

* Šonkaulių ir krūtinkaulio lūžiai. Šonkauliai ir krūtinkaulis gali būti lūžę, jei po traumos kyla skausmas, patinimas, girdėti traškėjimas.

Pirmoji pagalba

Galimo lūžio vietoje dėkite šaltą kompresą, pūslę su ledu ar šaltu vandeniu. Kreipkitės į gydymo įstaigą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

* Plaštakos kaulų lūžis, išnirimas (pirštų bei riešo sąnariai)

Pirmoji pagalba

1.      Nuimkite nuo sužeistojo rankos žiedus, apyrankes, laikrodį (dėl tinimo vėliau gali būti neįmanoma juos nuimti).

2.      Lūžus delnakauliams bei pirštakauliams įtvaras dedamas iš delno pusės nuo dilbio vidurio iki pirštų galų. Ranką reikia parišti.

REKLAMA

* Dilbio kaulų lūžis, išnirimas (alkūnės sąnario)

Pirmoji pagalba

1.      Įtvaras dedamas iš nugaros pusės, sulenkus ranką ties alkūnės sąnariu stačiu kampu.

Įtvaras turi prasidėti nuo alkūnės sąnario ir siekti pirštų galus. Ranka parišama skarele.

REKLAMA

* Žastikaulio lūžis, išnirimas

Pirmoji pagalba

1.      Ranka per alkūnės sąnarį sulenkiama stačiu kampu ir imobilizuojama standartiniais įtvarais ar pagalbinėmis priemonėmis nuo sveikojo peties iki sužalotos rankos pirštų galų.

2.      Jei nėra įtvaro, ranka pririšama prie liemens.

* Raktikaulio lūžis, išnirimas. Lūžus raktikauliui, žmogus negali judinti rankos. Lūžimo vietoje tinsta ir deformuojasi minkštieji bei aplinkiniai audiniai, čiuopiant juntamas traškesys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmoji pagalba

Įtverkite abu kuo labiau atloštus pečius, suriškite juos (imobilizuokite)

* Pėdos kaulų lūžis, išnirimas (pirštų ir čiurnos sąnarių). Lūžus pėdos kaulams (dažniausia žiemos trauma) patinsta čiurnos sąnarys, žmogus negali jo judinti.

Pirmoji pagalba

Įtvarą dėkite nuo pirštų galų iki pakinklio. Jei nėra įtvaro, subintuokite pėdą.

* Blauzdos kaulų lūžis, išnirimas (kelio sąnarys)

Pirmoji pagalba

1.      Lūžus blauzdos kaulams, imobilizuoti reikia kelio ir čiurnos sąnarius – uždėti įtvarą nuo viršutinio šlaunies trečdalio iki pėdos pirštų galų.

REKLAMA

Jei neturite įtvaro, sužeistąją koją pririškite prie sveikosios.

* Šlaunikaulio lūžis, išnirimas (klubo sąnarys) Paslydus, pargriuvus, ypač seniems žmonėms, gana dažnai lūžta šlaunikaulis, dar dažniau jo  kaklelis. Žmogus negali priminti kojos, jam stipriai skauda klubo sąnario srityje.

REKLAMA

Pirmoji pagalba

1.      Būtinas įtvaras nuo pažasties iki kulno – koja fiksuojama per klubo, kelio ir čiurnos sąnarius.

Jei nėra įtvarų, sužeistoji koja pririšama prie sveikosios. Nukentėjusysis vežamas į gydymo įstaigą gulintis.

* Galvos kaulų lūžį (ypač dažną žiemą) galima įtarti, kai galvoje atsiranda įspaudas, įduba (gali būti tik gumbas). Dažnai žmogus praranda sąmonę. Ypač sunki trauma, kai iš nosies, ypač iš ausų išteka kruvino ar bespalvio skysčio. Tokiam ligoniui būtina ramybė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmoji pagalba

Patyrusiojo bet kokią galvos traumą patiems vežti į gydymo įstaigą nepatartina. Būtina skubiai kviesti greitąją medicinos pagalbą.

* Stuburo slankstelių lūžimas. Šis lūžimas labai pavojingas, nes dėl jo gali būti suspaustos nugaros smegenys ar nervų šaknelės. Įtarti, kad lūžo stuburo slanksteliai, galima, jei skauda pažeistąją nugaros dalį,  stuburo judesiai tampa riboti, skausmingi, spaudžiant pažeistą stuburo vietą skausmas stiprėja.

Pirmoji pagalba

Jei esama šių simptomų, patiems vežti į gydymo įstaigą nepatartina. Skubiai kvieskite greitąją medicinos pagalbą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų