• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artėjant didžiausioms metų šventėms, ieškome dovanų šeimos nariams ir galvojame, kaip nustebinti tuos, su kuriais šiemet prie bendro šventinio stalo sėdėti negalėsime. Vienas iš tokių būdų – tai šventinis atvirukas, įsitikinusi uteniškė Ilona Deveikienė, kurios rankomis kuriami atvirukai primena tikrą Kalėdų pasaką.

22

Artėjant didžiausioms metų šventėms, ieškome dovanų šeimos nariams ir galvojame, kaip nustebinti tuos, su kuriais šiemet prie bendro šventinio stalo sėdėti negalėsime. Vienas iš tokių būdų – tai šventinis atvirukas, įsitikinusi uteniškė Ilona Deveikienė, kurios rankomis kuriami atvirukai primena tikrą Kalėdų pasaką.

REKLAMA

Moteris gimė ir užaugo Utenoje ir jau 30-imt metų dirba slaugytoja Utenos ligoninėje. Šiuo metu ji slaugo ligoniukus vaikų skyriuje ir džiaugiasi galėdama padėti vaikams sveikti. O laisvu po darbo metu moteris atsipalaiduoja pasinerdama į atvirukų gamybą.

Aistrą kūrybai atrado netikėtai 

Ilona kartu su vyru užaugino du šaunius vaikus, kurie savo gyvenimą jau kuria savarankiškai – sūnus gyvena ir dirba užsienyje, o dukra yra profesionali fotografė Lietuvoje. Tai moteris papasakoja prieš pradėdama kalbėti apie atvirukų gamybą, nes būtent dėl dukros aistros fotografijai, Ilona ir pati prieš penkerius metus atrado savo kūrybinę gyslelę.

„Dukra rengė meninės fotografijos parodą Utenos kultūros namuose ir paprašė padaryti kvietimus. Nuėjusi į kanceliarinių prekių parduotuvę nusipirkau spalvoto popieriaus, juostelių, pora skylmušių ir padariau kvietimus taip, kaip man atrodė gražu, jokios patirties ir supratimo neturėjau.

REKLAMA
REKLAMA

Tai buvo pirmi mano darbeliai. Likus popieriukų, sugalvojau padaryti kalėdinius atvirukus artimiesiems ir draugams. Kažkaip man labai patiko pats procesas, tokie „šilti“ gavosi sveikinimai.

REKLAMA

Jie patiko ir draugams, ir artimiesiems. Draugai net pradėjo prašyti už atlygį padaryti proginius atvirukus gimtadienio, vestuvių proga. Taip gimė mano individuali veikla“, – prisimena moteris.

Ir sveikinimas, ir namų dekoracija

Įspūdingi Ilonos atvirukai kuriami skrebinimo technika. Moteris pasakoja, kad šio vis labiau populiarėjančio rankdarbių būdo ji mokėsi žiūrėdama įvairius „YouTube“ kanalo įrašus bei pamokas socialiniame tinkle  „Instagram“.

REKLAMA
REKLAMA

„Ten tikrai yra daug medžiagos. Vėliau įsitraukiau ir į skrebinimo bendruomenę, dalyvavau ir užsienio bei Lietuvos mokymuose, kuriuose kūrėjos dalijosi patirtimi ir kūrė savo atvirukus.

Taip po truputį mokydamasi susipirkau įvairiausių priemonių, siunčiuosi jas iš viso pasaulio. Vis mokiausi, praktikavausi, gaminau labai daug atvirukų, tobulėjau ir taip išsigryninau, atradau savo stilių, kokius atvirukus man labiausiai patinka kurti. Mano atvirukai yra 3D – tai ir sveikinimas, ir namų dekoracija“, – sako auksarankė uteniškė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skrebinimui reikalingos priemonės 

Dažniausiai skrebinimas apibūdinamas kaip nuotraukų ir jų albumų dekoravimo būdas, naudojant iškarpas. Tačiau skrebinimo būdu galima dekoruoti ir vokelius, knygų skirtukus bei atvirukus, ką ir daro Ilona. O kokių priemonių reikia norint sukurti tokius išskirtinius atvirukus?

„Atvirukui pirmiausia reikia pagrindo, balto popieriaus lapo. O tuomet jau reikia spalvoto, dekoratyvinio popieriaus, nėrinių, juostelių, klijų, iškarpytų paveikslėlių, kurių taip pat ieškau pati, spausdinuosi.

REKLAMA

Taip pat detalių, iškirstų su specialia popieriaus kirtimo mašinėle, drugelių, gėlyčių, lapelių, medinių formelių, taip pat lipdau detales iš modelino ir t. t. Daug gėlyčių darau pati savo rankomis“, – pasakoja Ilona.

Brangus pomėgis 

Anot moters, toks pomėgis yra brangus malonumas, nes norint užsiimti skrebinimu reikia nemažai priemonių:

„Brangus yra dekoratyvinis, taip pat dizainerių popierius, įvairios priemonės, kaip kirtimo mašinėlė, kirtimo formelės, štampai, rašalai štampams, „embossing“ technika ir daug kitų priemonių.

REKLAMA

Vyras juokauja, kad ,,tavo hobis bent atsiperka, o va kas žvejyba užsiima, kartais reikia  į prekybos centrą užsukti“.

Ilona sako, kad norėdama įsigyti kuo daugiau priemonių ir neskriausti šeimos biudžeto, savo kurtus atvirukus parduoda, tačiau dėl įtempto darbo tempo ne visada turi laiko kūrybai.

„Kadangi turiu nuolatinį darbą ligoninėje, laisvo laiko lieka ribotai ir norintys artimuosius nustebinti mano rankų darbo atviruku, turi kreiptis labai iš anksto“, – sako ji. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ilgas kūrybinis procesas

O kaip vyksta šių atvirukų gamyba? Pasak Ilonos, tai ilgas procesas, kurį svarbiausia pradėti apgalvojant, kokia proga ir kokiam žmogui bus skirtas atvirukas, kokie to žmogaus pomėgiai ir laisvalaikis, o tuomet galima paleisti fantaziją ir kūrybiškumą.

„Pirmiausia, viskas prasideda nuo idėjos ir minties, ką noriu parodyti. Dar prieš pradėdama atviruką, labai apgalvoju, ką noriu juo pasakyti, pasirenku paveikslėlius ir dėlioju eskizinius variantus.

REKLAMA

Kai pradedu gaminti atviruką, pasirenku pagrindinį paveikslėlį, tuomet derinu spalvas, viską susikarpau, sudėlioju pagrindinius elementus, gėlytes, lapelius, drugelius... Tai ilgas, kūrybinis procesas.

Pagrindinis elementas atviruke padiktuoja, ką dėliosiu aplinkui, bet niekada nežinau, koks galutinis rezultatas išeis, tiesiog jaučiu. Visi kažkuo panašūs, bet skirtingi. Kartais atvirukui pagaminti reikia dienos, kartais ir dviejų“, – teigia pašnekovė. 

REKLAMA

Įspūdingi atvirukai stebina ne vieną

Savo kurtų atvirukų nuotraukomis Ilona pasidalijo socialinių tinklų grupėje, kurioje žmonės skelbia įrašus apie savo kurtas šventines dekoracijas. Moters įrašas sulaukė tūkstančio „patiktukų“, o komentaruose vienas po kito liejosi pagyrimai.

„Gavus tiek pagyrų ir gražiausių komentarų, jausmas neapsakomas, labai gera, šilta, džiugina. Net šeimos nariams buvo sunku patikėti, kad čia mano sukurti darbai, bet jie be galo džiaugėsi ir palaikė mane nuo pat pradžių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vadinasi, kad tai, ką darau, žmonėms patinka ir tai mane motyvuoja. Aš esu laiminga, kad atradau hobį, kuris teikia džiaugsmą ir kitiems“, – šypsosi Ilona.

Atvirukas – nuostabi Kalėdų dovana

Ilona sako pastebinti, kad atvirukus žmonės perka rečiau ir tik svarbesnėmis progomis, tokiomis kaip krikštynos, jubiliejai ar vestuvės. Jos teigimu, toks sveikinimo gestas pamirštamas visai be reikalo:

„Seniau su atviruku beveik visada sveikindavo ir  per paprastą gimtadienį, šiuo metu manau to yra mažiau, šiuolaikinė visuomenė skubanti, kompiuterizuota, dažnai per gimtadienius žmonės pasinaudoja virtualiais sveikinimais. O, visgi, kaip gera gauti sveikinimą atviruku ir koks tai prisiminimas.“

REKLAMA

Vis dėlto moteris džiaugiasi, kad daugelis atvirukus vis dažniau siunčia Kalėdų proga. Pasak Ilonos, tai gali būti puiki dovana, parodanti dėmesingumą artimam žmogui:

„Atvirukų populiarumas labai atgyja per Kalėdas, daug kas siunčia ir į užsienį, nori parodyti dėmesį ir prisiminti vieni kitus.

Atvirukas yra nuostabi kalėdinė dovana. O jeigu dar užrašytas ranka...Tavo artimas pagalvojo apie tave, skyrė laiko ir parašė sveikinimą.

Man tai labai gražu, šiltai džiaugsminga. Aš visad sveikinimus rašau ranka ir tai siūlau kitiems. Per Kalėdinį laikotarpį užrašiau ir išsiunčiau tikrai ne vieną atviruką. Gera dalintis šiluma.“

REKLAMA

Kalėdinis sveikinimas nuotoliniu būdu

Kalėdos – pati laukiamiausia Ilonos šventė, kuri pasak jos, atneša ir dar didesnį kūrybinį įkvėpimą. Ir nors šiais metais šventes sutiksime kitaip, ji ragina nepamiršti pačių artimiausių ir juos pasveikinti nuotoliniu būdu, išsiunčiant atviruką su jūsų parašytu sveikinimu:

„Kalėdų laukimo laikotarpis nuostabus, namus stengiamės pasipuošti kuo anksčiau, kad kuo ilgiau pabūtume tame jaukume ir švenčių laukime. O ir kurti man tuomet didelis įkvėpimas.  Lempučių ir žvakių šviesa suteikia ramybę, jaukumą, pagalvoji, kaip gera gyventi, kaip aplinkui gražu.

Per Kalėdas stengiamės būti visi kartu su šeima, tai pats brangiausias laikas. Šie metai mums visiems bus kitokie. Norėčiau palinkėti visiems nepamiršti savo artimųjų ir draugų, parašyti sveikinimą atviruką ir išsiųsti, nustebinti sau artimą. Pamatysite kiek džiaugsmo ir šilumos suteiksite žmogui.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų