• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artėjant didžiausioms metų šventėms, karštligiškai ieškome dovanų. Kokias klaidas darome norėdami nustebinti šeimos narius? O kaip pradžiuginti tuos, su kuriais šiais metais dėl pandemijos susitikti negalėsime? Į visus šiuos klausimus atsakė etiketo ekspertė ir dekoratorė Indrė Sapagovaitė.

5

Artėjant didžiausioms metų šventėms, karštligiškai ieškome dovanų. Kokias klaidas darome norėdami nustebinti šeimos narius? O kaip pradžiuginti tuos, su kuriais šiais metais dėl pandemijos susitikti negalėsime? Į visus šiuos klausimus atsakė etiketo ekspertė ir dekoratorė Indrė Sapagovaitė.

REKLAMA

Jos teigimu, kalėdinių dovanų pirkimą reikėtų pradėti apgalvojant, ką šiais metais norėsite nudžiuginti dovana, ir susidarant sąrašą, kiek dovanų jums reikės.

„Pirmiausia reiktų akcentuoti tai, kad visos dovanos yra asmeninio dėkingumo ir džiugesio dovanojimo gestas. Todėl reikėtų galvoti apie žmones ir pradėti nuo sąrašo, apgalvoti kam pirksite dovanas, o kam galbūt darysite patys. Kažkam galbūt užteks išsiųsti elektroninį sveikinimą“, – pataria I. Sapagovaitė.

Asmeninės dovanos

Pašnekovė pabrėžia, kad perkant dovanas svarbiausia, kad jos būtų asmeniškos ir susijusios su žmogumi, kuriam ta dovana skirta. Anot etiketo ekspertės, reikėtų stengtis, kad kiekviena dovana būtų praktiška arba suteiktų žmogui kuo geresnes emocijas:

REKLAMA
REKLAMA

„Svarbu dovanoti dovanas, kurios atitiktų žmogų, kurios būtų arba praktiškos, arba suteiktų emociją. Jei žinote, kad dovana nebūtinai bus praktiška, bet žmogui labai patinka tam tikri dalykai, tai kodėl gi to nedovanoti?“

REKLAMA

Viena populiariausių dovanų kalėdiniame sąraše – kvepalai. Tačiau etiketo ekspertė atkreipia dėmesį, kad kvepalus dovanoti reikėtų tik tuo atveju, kai esate įsitikinęs, kad juos žmogus tikrai mėgsta. Tokios pat taisyklės galioja ir kalbant apie kosmetiką.

„Kvepalai yra labai individualus dalykas. Jeigu žinote, kad tam žmogui kvapas tinka ir patinka arba žinote, kokios kvapų natos patinka, tai tada viskas gerai. Tačiau jeigu tai nusprendžiate pats, geriau tokios dovanos vengti.

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu dovanojate kažką iš kosmetikos, pavyzdžiui, dekoratyvinę kosmetiką, tai žmogui turėtų patikti ir kvapas, ir sudėtis, dažniausiai ir gamintojas. Tai kadangi apie artimą žmogų mes tokius dalykus dažniausiai žinome, tai tos dovanos labai tinkamos. Tačiau, jeigu nežinome, tai geriau vengti“, – pasakoja I. Sapagovaitė.

Ko geriau nedovanoti?

Vis dėlto, moteris atkreipia dėmesį, kad etikete nėra nustatyta per daug griežtų taisyklių, kokių dovanų reikėtų nedovanoti. Įvairius pasakymus, kad negalima dovanoti peilių ar šlepečių, pasak etiketo ekspertės, būtų galima vadinti prietarais:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tokios dovanos nėra nemandagus gestas, tai labiau prietarai. Jeigu žmogui to daikto reikia ir žinote, kad jis apsidžiaugs, tai, žinoma, yra gera dovana.“

Kalbant apie dovanų čekius, etiketo ekspertė sako, kad tokia dovana yra ne individuali, todėl jūsų artimam žmogui gali pasirodyti, kad pasirinkote lengviausią kelią ir tingėjote paieškoti dovanos. Tiesa, kai kuriais atvejais dovanų čekis išties gali būti tinkama dovana, sako etiketo ekspertė. 

REKLAMA

„Čekiai gerai nebent tuo atveju, kai žinote, kad, pavyzdžiui, jūsų vyras labai mėgsta žvejoti ir būdama moterimi niekaip neišrinksite, ko jam reikia, bet žinote, kad tų daiktų jam niekad nebus per daug.

Tai tada čekis yra gera dovana. Svarbu, kad tai neatrodytų kaip atsakomybės nusimetimas nuo savęs, kad patingėjau paieškoti, tai dovanoju čekį. Čekis irgi turėtų būti apgalvotas“, – nurodo ji.

Dovanos pandemijos metu

Šiais metais šventes minėsime kiek kitaip – be didelio giminės ir draugų susibūrimo, tik su artimiausiais šeimos nariais. Tad kyla klausimas, kaip pasveikinti tuos, su kuriais per šventes negalėsime sėdėti prie bendro stalo?

REKLAMA

Ar reikėtų ieškoti būdų tas dovanas perduoti, ar geriau palaukti, kol galėsite susitikti ir jas įteikti asmeniškai? 

„Dabartinėje situacijoje yra geriau dovanas siųsti iš anksto, nes gali būti taip, kad kitas susitikimas bus po trijų mėnesių, tai tas dovanojimas praranda prasmę.

Jeigu žinotume, kad susitiksime po savaitės, tai tada geriau palaukti ir paduoti asmeniškai. Bet jei tos datos nėra, tai geriau siųsti ar nuvežti pačiam ir palikti prie durų“, – pataria I. Sapagovaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ką daryti, jei nežinau, ką dovanoti?

O ką daryti, jeigu nežinote, ką padovanoti? Ar mandagu paklausti žmogaus, ko jis nori dovanų? Anot etiketo ekspertės, geriau paklausti, ko žmogui reikia ar apie ką jis svajoja, negu padovanoti tai, ko jis visai nenaudos.  

„Paklausti yra mandagu, tai neprasilenkia su etiketu ir kartais padeda ir yra netgi daug geriau, kai gali žmogui padovanoti tai, ko jam tikrai reikia, kas yra praktiška, ko jis nori. Tada ir dovanotojui yra lengviau, ir tam, kuris gauna dovaną, yra smagiau, nes jam to daikto tikrai reikėjo.

REKLAMA

Žinoma tai praranda siurprizo elementą, bet čia labai priklauso nuo situacijos. Tarkim, jeigu gimtadienis, Kalėdos, tai geriau, kai žmogus nežino, ką gaus, tuomet daugiau to džiaugsmo.

Tačiau, jeigu jūs net nenutuokiate, ką dovanoti, tai jau geriau yra paklausti negu sugalvoti ir padovanoti dovaną, kurios žmogus nenaudos“, – akcentuoja ji.

Etiketo ekspertės teigimu, tai ypač pasitarnauja perkant dovanas vaikams. Pasak jos, tėvai dažniausiai žino, ko kūdikiui ar mažam vaikui trūksta, o, kalbant apie vyresnius vaikus, supranta, kas jiems tuo metu yra aktualu. Tai sužinoję, su dovana tikrai neprašausite pro šalį. 

REKLAMA

„Tarkim, jeigu ruošiatės dovanoti kokią nors knygutę, tai gali būti taip, kad vienam patinka mašinos, o kitam žvėreliai. Todėl, paklausti tėvų, ko vaikas norėtų, yra gerai, nes tuomet to džiugesio vaikui, gavus dovaną, bus daugiau“, – pataria specialistė.

Kada mandagu atplėšti dovanas?

Taip pat etiketo ekspertės paklausėmė, kada mandagu atplėšti gautas dovanas? Ar tai reikėtų padaryti iškart? Jos teigimu, viskas priklauso nuo tradicijų, kurias kiekviena šeima yra susikūrusi. Tačiau, nepriklausomai nuo to, kada dovaną išpakuosite, svarbiausia už ją kiekvienam žmogui asmeniškai padėkoti :

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu vyksta tokia šventė kaip gimtadienis, kurioje visi svečiai susirenka panašiu metu, dovanoja dovanas ir visus juos reikia užimti, tai dovanų atidarymui kaip ir nėra laiko.

O jeigu pradedi atidarinėti dovanas iš karto, tai kaip ir nemandagu, nes neskiri dėmesio svečiams. Bet jeigu šventėje yra numatytas laikas, kaip, tarkim, būna per Kalėdas, kai keičiamės dovanomis ir visi kartu jas išplėšia, tai reikėtų atidaryti iškart.

Tačiau ką iš etiketo pusės norėčiau akcentuoti, kad nepriklausomai kada tą dovaną atidarote, būtina asmeniškai padėkoti už kiekvieną dovaną.“

REKLAMA

Ar svarbu dovanos kaina?

Dar vienas dažnai iškylantis klausimas, besirenkant dovanas, – kiek jos turėtų kainuoti? I. Sapagovaitė sako, kad etiketas dovanų kainos nediktuoja. Pats svarbiausias tikslas yra nudžiuginti jums brangų žmogų, bet dėl to neturėtumėte išleisti viso savo atlyginimo. 

„Dovana neturi viršyti kiekvieno išgalių. Jeigu aš gaunu dovaną už šimtą eurų, aš neprivalau būtinai dovanoti už tiek pat, jei negaliu sau to leisti. Dovana turi būti pagal kiekvieno kišenę.

O kitas dalykas, jeigu tarpusavyje šeimose tariatės kažkokias sumas, tai yra mandagu nustatyti ribą, bet ne konkrečią sumą. Kad, tarkim, dovanojamės iki 50 eurų – ne daugiau, bet gali būti ir mažiau, tam, kad kiekvienas turėtų savo ribas, kuriose gali pirkti dovanas“, – nurodo ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų