Baruose ar kavinėse gėles lankytojams naktimis siūlantys mažamečiai neretam suvirpina širdį, tačiau nedažnas lankytojas, prieš tiesdamas keletą litų už gėlės žiedą, susimasto, kad gėlėmis prekiaujantys vaikai gali būti išnaudojimo ar skaudžios socialinės realybės auka. Gėles baruose pardavinėjantys vaikai, atrodo, prašyte prašosi spręsti jų problemas, bet kol nėra formalaus prašymo, nė viena institucija lyg ir neįpareigota pasirūpinti naktiniais mažaisiais prekeiviais.
Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė sako, kad per metus pranešimų apie vėlyvu paros metu kavinėse, baruose gėlėmis prekiaujančius vaikus negauta nė vieno, tačiau pripažįsta, kad toks reiškinys egzistuoja. Vaiko teisių apsauga užsiimančios institucijos realiai pradėti tyrimą gali tik sulaukusios oficialaus signalo.
Apskritai, kalbėdama apie vaiko įtraukimą į darbinę veiklą, E. Žiobienė teigė, jog vaiko pagalba šeimos ūkiui, kai darbo santykiai yra įforminami, dirbama dieną, įgyjama darbo patirties, yra normalu, tačiau tokie naktiniai darbai vertinami neigiamai. Pasak Vaiko teisių apsaugos kontrolierės, tėvai ar globėjai yra atsakingi už vaiką, ir negali leisti jam dirbti vėlyvu paros metu.
E. Žiobienė teigė mananti, kad gėlėmis prekiauja ne tik socialinės rizikos šeimoms priklausančios atžalos, kai tokiu būdu bandoma sudurti galą su galu, nesunkiu uždarbiu gali susigundyti ir vaikai iš pasiturinčių šeimų. Šiuo atveju vaikai, anot kontrolierės, nori pajusti gyvenimo skonį ar finansinę nepriklausomybę.
„Jeigu vaikas vėlyvu paros metu yra ne namuose, vadinasi, šeimoje kažkas yra ne taip. Ar jinai turtinga, ar jinai socialiai pažeidžiama, ar jinai kitokia – ji neužtikrina vaiko teisių, vadinasi, yra kažkokių vidinių problemų“, – pabrėžė pašnekovė.
Vaiko teisių gynėja teigė mananti, jog visada už gėlėmis prekiaujančių vaikų stovi suaugusieji, kurie parūpina gėlių, surenka pinigus. Taip vaikas yra išnaudojamas. Pamačius vaiką su gėlėmis daugeliui kyla noras įsigyti gėlių ne dėl to, kad jų reikia, o dėl noro padėti vaikui. Deja, dar mūsų visuomenei trūksta pilietiškumo ir į panašius atvejus reaguojama vangiai.
„Visi esame atsakingi už vaikus. Įstatymas mums visiems numato pareigą pamačius vaiko teisių pažeidimą iš karto pranešti atsakingoms institucijoms. Ar tai būtų baro lankytojas, ar šeimininkas, ar darbuotojai – jie turi teisę pranešti arba Vaiko teisių tarnybai, aišku, tokiu laiku paprastai ji nedirba, arba policijai. Gali būti baudžiami tėvai, galų gale vaikui gali būti suteikta pagalba, pasirūpinta jo teisėmis ir gerove. Galbūt tas vaikas iš tikrųjų elgetauja, gal tėvai išvažiavę į užsienį, netgi globa nesutvarkyta, o jis neprižiūrėtas. Gali paaiškėti žymiai daugiau dalykų ir vien dėl to verta pranešti. Gal niekas nenori turėti problemų, bet pranešimas yra pagalba vaikui“, – dėstė E. Žiobienė.
Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos (LVRA) prezidentė Evalda Šiškauskienė neslėpė žinanti, jog mažamečiai naktimis vaikšto po barus, kavines ir siūlo gėlių, tačiau barų šeimininkai dėl to nesiskundžia. Tiesa, asmeniškai E. Šiškauskienė teigė esanti prieš naktinę mažųjų prekybą gėlėmis pasilinksminimo vietose.
„Barai ir restoranai patys turi savo politiką. Manyčiau, kad tai yra prieš įstatymą ir skatinčiau barus, restoranus neįsileisti tokių prekybininkų, – tai yra vakaras, išgėrę žmonės ir tikrai vaikams, net ir pačiais kilniausiais tikslais, ten ne vieta lankytis“, – komentavo, LVRA prezidentė ir pridūrė, kad kiekvienos įstaigos asmeninis reikalas, ar įsileisti jaunąjį prekeivį.
Tuo tarpu Vilniaus policijos atstovai, tik iš naujienų agentūros ELTA sužinoję apie naktinę mažamečių prekybą gėlėmis, teigė, kad konkrečios informacijos apie tai, jog Vilniaus miesto centre esančiose kavinėse, naktiniuose baruose savaitgalio vakarais, naktimis mažamečiai vaikai prekiautų gėlėmis, neturi.
Pasak Vilniaus miesto trečiojo policijos komisariato, kurio teritorijoje yra centro barai ir kavinės, Nepilnamečių reikalų pareigūnų veiklos grupės vyresniosios specialistės Rūtos Jonavičienės, informacijos apie gėlėmis prekiaujančius vaikus turėta prieš kelerius metus, pastaraisiais porą metų šis reiškinys, kaip ir mažėjantis vaikų elgetavimas, buvo išnykęs. Landų tokiems atvejams atveria ir negriežtas baudžiamumas: Administracinių teisės pažeidimų kodeksas už tėvų valdžios nepanaudojimą arba panaudojimą priešingai vaiko interesams numato įspėjimą tėvams, jei pažeidimas padaromas pirmą kartą. Jeigu pažeidimas padaromas pakartotinai – tėvams skiriama bauda iki 400 litų.
„Patarčiau pranešti policijos pareigūnams, vaiko teisių apsaugos specialistams, kad jie galėtų sužinoti kuo daugiau informacijos. Tuo labiau jei tai vėlyvas laikas, mažamečiai neturėtų būti tokiose vietose, kur pirmiausia jiems patiems yra nesaugu, jie gali tapti nusikaltimo aukomis. Reikia nepamiršti, kad vaikai turi teisę į poilsį, atitinkantį jų amžių, sveikatą, poreikius, o tai pirmiausia privalo užtikrinti tėvai. Jei jie negali to padaryti, turi užsiimti institucijos, besirūpinančios vaiko apsauga ir gerove“, – sakė pareigūnė.
R. Jonavičienė prognozavo, kad dėl negerėjančios šeimų socialinės padėties, vaikų, prekiaujančių gėlėmis, gali padaugėti, juo labiau kad artėja ir vasaros atostogos. Dėl to visuomenė, pareigūnai ir barų savininkai raginami atkreipti dėmesį ir nebijoti pranešti apie jaunuosius gėlių pardavėjus.