Tūkstančiai Lietuvos žmonių gaus vos pusantro šimto eurų siekiančią pensiją, o tai gresia skurdas. Nors „Sodra“ ragina tokius žmonės išlįsti iš šešėlio, aiškėja, kad ir pati valstybė skurdui pasmerkia dešimtis tūkstančių savo darbuotojų.
74-tus einanti Aldona rodo savo daržą. Jame ir praleidžia visas vasaros dienas, nes išeina anksti ryte, o kojų pailsint grįžta sutemus.
„Jeigu žiemą nori ką nors labai šviežio, tai nusiperki kokį pomidoriuką pasmaližiauti. O taip tai pasistatai savo žiemai“, - pasakoja vilnietė.
Toks ūkis pas vilnietę Aldoną ne vien dėl malonumo. Taip ji daug sutaupo. Daržovių ant stalo turi visai žiemai, kiaušinių taip pat pirkti nereikia. Jei visko tektų keliauti į parduotuvę, pensijos tikrai neužtektų.
Vilnietės pensija – 210 eurų. Nors dirbo ji – 35-erius metus, bet gavo nedidelę, tik kiek už minimumą didesnę algą. Tuomet apie pensiją moteris negalvojo, o dabar sako, kad elgtųsi kitaip, ir moko to vaikus.
Perkopę 70 metų dabartiniai pensininkai dar turi rūpintis daržais, kad išgyventų, bet ateitis labiau miglota. Pastaraisiais metais daugėjo tų žmonių, kurie dirba, bet gauna mažesnę nei minimalią algą. Jei žmogus dirba puse etato už maždaug 200 eurų, išdirbęs metus jis sukaups tik pusės metų stažą. Tų, kurie išėjo į pensiją nesukaupę 30 metų stažo, 2007 metais buvo maždaug kas šeštas, o dabar – kas ketvirtas. Dabar jų vidutinė pensija būtų šimtu eurų mažesnė nei įprasta.
Plačiau žiūrėkite TV3 reportaže: