• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ausų ligos sukelia vienus nemaloniausių simptomų, kuriuos tenka patirti sergant ausų uždegimu arba esant ausų užgulimui. Neretai nutinka taip, kad dažnas žmogus maišo ausų uždegimą nuo ausų užgulimo ir nesugeba teisingai įvardinti savo simptomų. Kuo skiriasi šios ausų ligos, kaip jas reikėtų gydyti ir kaip teisingai prižiūrėti ausis pasakoja Klaipėdos universitetinės ligoninės otorinolaringologas Tautvydas Klėgeris.

Ausų ligos sukelia vienus nemaloniausių simptomų, kuriuos tenka patirti sergant ausų uždegimu arba esant ausų užgulimui. Neretai nutinka taip, kad dažnas žmogus maišo ausų uždegimą nuo ausų užgulimo ir nesugeba teisingai įvardinti savo simptomų. Kuo skiriasi šios ausų ligos, kaip jas reikėtų gydyti ir kaip teisingai prižiūrėti ausis pasakoja Klaipėdos universitetinės ligoninės otorinolaringologas Tautvydas Klėgeris.

REKLAMA

Ausų skausmas, pasak otorinolaringologo Tautvydo Klėgerio, yra viena dažniausių problemų, dėl kurių pacientai kreipiasi į šeimos gydytoją arba specialistus – otorinolaringologus. Viena iš ausų skausmo priežasčių neretai ir būna ausies uždegimas. Gydytojas teigia, kad ausies uždegimą galima išskirti į dvi atskiras grupes: išorinės arba vidurinės ausies uždegimus.

Išorinės ausies uždegimas

„Išorinės ausies uždegimas yra ausies landos ir / arba ausies kaušelio audinių ūmūs arba lėtinis uždegimas. Paprastai šios ligos sukėlėjas būna bakterinės kilmės.

REKLAMA
REKLAMA

Padidintą riziką susirgti šiuo uždegimu turi asmenys, kurių imunitetas yra susilpnėjęs, turi gretutinių ligų, tokių kaip cukrinis diabetas arba reumatologines ligas, kuomet tenka vartoti imunitetą slopinančius vaisus. Ausų uždegimu sirgti dažniau gali ir pacientai, sergantys onkologinėmis ligomis arba yra infekuoti ŽIV“, – pasakoja gydytojas T. Klėgeris.

REKLAMA

Uždegimo riziką didina ir mechaninis ausies kanalo pažeidimas, kuris atsiranda neatsargiai krapštant arba kasant ausį, valant ją ausų krapštukais. Neatsargiai elgiantis, ausies landoje atsiranda mikroįtrūkimai, pro kuriuos infekcija lengviau patenka ir sukelia uždegimą.

„Taip pat riziką didina ir vandens patekimas į ausį, ypač tada, kai yra mechaninis ausies landos pažeidimas“, – priduria otorinolaringologas.

REKLAMA
REKLAMA

Pagrindiniai išorinės ausies uždegimo simptomai būna staiga atsiradęs ausies skausmas, kuris gali stiprėti kramtant maistą, liečiant ausį, ypač spaudant kramzlį. Taip pat būdingas ir ausies užgulimas, suprastėjusi klausa, ausies niežėjimas:

„Esant sunkesnei būklei gali kilti ir bendras silpnumas, karščiavimas. Iš tiesų, išorinės ausies uždegimu gali susirgti bet kokio amžiaus žmonės, tačiau didesnę riziką, visgi, turi vyresnio amžiaus žmonės, kadangi jų imunitetas yra silpnesnis.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vidurinės ausies uždegimas

Kitaip nei išorinės, vidurinės ausies uždegimu dažniausiai serga vaikai iki 3 metų amžiaus. Šis ausies uždegimas pasireiškia staigiai atsiradusiu ausies skausmus.

„Uždegiminiai pakitimai įvyksta ausies būgnelyje. Dėl savo anatominių ypatumų, šio uždegimo sukėlėjai gali būti tiek bakteriniai, tiek virusiniai. Pagrindinis kelias, kaip patenka bakterija į ausies vidų, už ausies būgnelio, yra patekimas pro nosiaryklę“, – aiškina gydytojas Tautvydas Klėgeris.

REKLAMA

Dažniausiai vidurinės ausies uždegimas atsiranda sergant ūmiomis, virusinėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. „Mūsų nosiaryklėje sutrinka ausies gleivinė, o taip infekcija arba bakterijos gali per tą vamzdį patekti į vidurinę ausį ir sukelti ausies uždegimą“, – priduria jis.

Atsirasti viduriniam ausies uždegimui rizika didėja kuomet yra sergama viršutinėmis kvėpavimo takų ligomis todėl, kad dažniausiai esant slogai, netaisyklingai yra pučiama nosis, stipriai kosėjama, čiaudėjama:

REKLAMA

„Tokie procesai, sukeliantys slėgį nosiaryklėje gali paskatinti uždegiminių agentų patekimą į ausį.“

Ausies užgulimas

Dažnas mano, kad ausies užgulimas visais atvejais praneša apie ausies uždegimą, tačiau taip yra tikrai ne visada. Visgi, gydytojas įspėja vos tik pajutus pirmuosius ausies užgulimo simptomus, suprastėjusią klausą nedelsti ir kreiptis arba pas šeimos gydytoją arba pas gydytoją otorinolaringologą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ausies užgulimo atsiradimo priežastys gali būti pačios banaliausios, nuo paprasto sieros kamščio iki pavojingų būklių, tokių kaip ūmus klausos nervo uždegimas. Gydyti ausies užgulimą reikėtų per pirmąsias tris paras, norint pasiekti geriausių rezultatų“, – tikina T. Klėgeris.

Dažniausiai ausies užgulimas kamuoja vaikus iki 3 metų, kuomet atsiranda sergant sloga arba viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis: „Sieros kamštis arba susikaupę skysčiai vidurinėje ausies dalyje būna dažniausia ausų užgulimo priežastis, o taip pat ir viršutinių kvėpavimo takų ligos.“

REKLAMA

Be to, gydytojas priduria, kad esant ausies užgulimui reikia į gydytoją kreiptis net ir tada, kai yra susikaupęs sieros kamštis, nors jis ir didelių komplikacijų nesukels. Komplikacijų rizika kyla tuomet, kai ausies užgulimas perauga į ausies arba ūmų klausos nervų uždegimą. Tokiais atvejais sumažėja rizika, kad klausa grįš į pagrindinę būklę.

Ausies perpūtimas

Pasiteiravus, ar galima ausies perpūtimą mitu, gydytojas otorinolaringologas tikina, kad mitu laikyti galima tą faktą, jog vėjas gali sukelti ausies uždegimą.

REKLAMA

„Ausies perpūtimas gali sukelti ausies skausmą, taip vadinamą antrinę atalgiją. Paprastai šis skausmas kyla dėl trišakio arba kitų ausį įnervuojančių nervų dirginimo“, – paaiškina pašnekovas.

Gydytojas Tautvydas Klėgeris pasakoja, kad ausies perpūtimo gydymas skiriasi nuo to, kuris yra taikomas gydant ausies uždegimą.

Vis dėlto, pasak jo, tokia būklė yra dažna pacientų tarpe, kadangi šie mano, kad atsiradęs netikėtas skausmas yra ausies uždegimas. Tačiau, kaip pasirodo, kaltas būna būtent ausų užgulimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nors perpūtimas sukelti uždegimo negali, tačiau nemalonų skausmą – taip“, – priduria gydytojas.

Dažniausios ausų uždegimo komplikacijos

Klaipėdos universitetinės ligoninės gydytojas otorinolaringologas T. Klėgeris pasakoja, kad dažniausia komplikacija, kuomet yra sergama viduriniu ausies uždegimu yra ūminis mastoiditas, speninės ataugos pūlingas ūmus uždegimas, kuris pasireiškia kaulinio audinio destrukcija:

REKLAMA

„Esant šiam uždegimui, dėl infekcijos poveikio, toksinų ir padidėjusios spaudimo vidurinės ausies struktūrose yra ardomas kaulinis audinys ir nustatoma speninės ataugos dalies destrukcija.

Rimtesniais atvejais, infekcija gali plisti ir į veido kaulus, ir žemyn link kaklo srities, ir aukštyn bei taip sukelti vadinamas intrakranines komplikacijas, sudėtingas būkles, tokias kaip smegenų pūlinys arba maningoencefalitas.“

REKLAMA

Taip pat gali pasitaikyti ir kitų komplikacijų. Pavyzdžiui, esant ūminiam vidurinės ausies uždegimui, gali plyšti ausies būgnelis. Gydytojas tikina, kad būgnelio plyšimas nors ir nėra itin pavojinga būjlė, nes sumažėja pūlių spaudimas, tačiau tai, visgi, gali komplikuotis į ausies būgnelio deformaciją arba išaugti į lėtinį ausies uždegimą.

Ausų ligų gydymas

Kaip ir sergant dauguma kitų ligų, dažnas lietuvis, pirmiausiai savo ligą bando gydytis namų sąlygomis. Taip nutinka ir atsiradus nemaloniems ausų ligų simptomams. Gydytojas T. Klėgeris pasakoja kad dažniausia klaida, kurią daro pacientai yra liaudies medicinos priemonių netinkamas naudojimas.

REKLAMA
REKLAMA

„Dažnai tenka sutikti pacientų, kurie jau būna pradėję užsiimti savigyda. Populiariausi gydymo metodai pacientų tarpe būna du: spiritinio kamparo tirpalo pylimas tiesiai į ausį arba suvilgymas vatoje bei jeronimo žolės kišimas į ausies vidų.

Taip elgtis nederėtų visai, nes nėra tiksliai įrodyti jokie mokslu pagrįsti tyrimai, kurie teigtų, jog tokie metodai veikia, yra patikimi, o ir šiaip, tokių dalykų kaip kišimas ar kažko pylimas į ausies kanalą neturėtų būti“, – griežtai įspėja otorinolaringologas.

Taip pat nereikėtų daryti ir dar vienos klaidos – skubėti pirkti į vaistinę lengvai prieinamų ausies lašų. Gydytojas tvirtina, kad toks elgesys yra dažna problema, nes dažniausiai pacientai pas specialistus papuola ir kreipiasi tik tada, kai jau yra kažką lašinę į ausį:

„Ausies lašai, kuriuos dažniausiai skiria gydytojai nuo ausies uždegimo yra receptiniai, su antibiotikais. Ausies uždegimas yra gydomas vietiniais antibiotikų lašais, kurių pacientas laisvai vaistinėje negalės nusipirkti.

Tačiau, pacientai nusiperka kitų lašų, kurie uždegimo negydo, skausmo taip pat greičiausiai nenumalšina. Dažniausiai nutinka taip, kad tokių lašų naudojimas tik iškreipia specialistui vaizdą, paskatiną paciento ausies paburkimą ir apžiūra tampa sudėtingesnė.“

REKLAMA

T. Klėgeris nerekomenduoja ir skubėti pradėti vartoti antibiotikų, kadangi dažnu atveju, išorinės ausies uždegimas gali būti nekomplikuotas ir lengvai išgydomas vietiniais lašais, tinkamu ausies išvalymu ir vaistais nuo skausmo.

„Vidurinės ausies uždegimą kartais prireikia gydyti antibiotikais, tačiau dažniausiai jų neprisireikia, todėl ir pacientams nereikėtų savivaliauti bei jų skubėti pirkti. Visuomet reikia pirmiausiai kreiptis į specialistą.

Visgi, ką reikėtų daryti pajutus ausies skausmą, tai išgerti vaistų nuo skausmo, pavyzdžiui, paracetamolio ir pasaugoti ausį nuo vandens. Esant išorinės ausies uždegimui, viena iš taisyklių yra kuo labiau apsaugoti ausį nuo vandens, nes taip bus užkirstas kelias bakterijos plitimui į ausies vidų. Jeigu būklė nepagerėja, rekomenduoju po dviejų parų nedelsiant kreiptis į gydytoją“, – pataria pašnekovas.

Kaip tinkamai prižiūrėti ausis?

Perteklinis ausies krapštukų naudojimas gali turėti daugiau žalos nei naudos. Sergant išorinės ausies uždegimu, perdėtas valymas gali sukelti sieros kamštį, kuomet pašalindami mažą dalį sieros, didžiąją nustumiame toliau link ausies būgnelio, kur viskas dar labiau kaupiasi.

„Tokiu atveju yra pažeidžiama ausies landa ir lengviau gali plisti infekcijos, kurios sukelia uždegimą. Viena iš pagrindinių profilaktikos priemonių yra ausies krapštukų atsisakymas.

REKLAMA

Kita profilaktika – tinkamai gydyti ūmines viršutinių kvėpavimo takų infekcijas: tinkamai valyti slogą, plauti nosį, nesistengti jos per daug pūsti. Taip pat reikėtų ir bendrai stiprinti imunitetą“, – pataria gydytojas T. Klėgeris.

Pasiteiravus, kaip tuomet tinkamai rekomenduoja specialistas valyti ausis, kad nesukeltume joms dar daugiau žalos, Tautvydas Klėgeris tikina, kad ausis užtenka valyti servetėlės arba rankšluosčio kampučiu: „Tiek, kiek pasiekia mūsų mažasis pirštelis. Tuomet galėsime pamiršti apie ausies krapštukų perteklinį naudojimą, nes tokio ausies valymo turėtų pilnai pakakti.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų