Šiais visuotinio optimizavimo laikais gana sunku įsivaizduoti įmonės vadovą, besiimantį vadovauti šiam procesui arba samdantį nuolatinę dedikuotą komandą (išskyrus itin dideles įmones).
Jei vis dėlto į skolų išieškotojus žiūrima skeptiškai ir nusprendžiama skolas išieškoti patiems, laukia įvairios ir gana sudėtingos procedūros, pasakoja Vytautas Januška, eskolos.lt projekto vadovas. Štai ką, anot jo, už įmones greičiau ir pigiau atliks profesionalai.
Kontaktai – neretai pasenę
Dalis skolų susigrąžinama ikiteisminio skolų išieškojimo procese. Jame kreditorius gali pats būti aktyvus dalyvis.
Ikiteisminio skolų išieškojimo proceso esminis tikslas yra susisiekti su skolininku ir susitarti su juo dėl skolos padengimo. Deja, skolininkų kontaktai dažnai keičiasi, o įmonės retai užsiima nuolatiniu jų atnaujinimu, tad ir galimybės pasiekti norimą skolininką gali atsitrenkti į sieną, sako V. Januška.
Skolų išieškojimo įmonės naudojasi registrų paslaugomis ir gali gauti naujausius skolininko duomenis. Kreditoriui tokie įrankiai retai pasiekiami. Todėl tai taupo įmonės resursus, be to, skolų išieškotoją skolininkas traktuos rimčiau nei įmonės specialistą.
Jei pasiseka pasiekti susitarimą, skolos išieškotojas sutvarkys ir tolesnius formalumus: pasirašys sutartį, ją patvirtins, taip sutaupydamas ir laiką, ir pinigus, kuriuos vėliau gali tekti išleisti bylinėjimuisi, jei ši stadija nebus sklandi.
Procesinių dokumentų džiunglės
Šalims tikrai ne visada pavyksta susitarti geranoriškai, įsiveliama į teisminius procesus. Į teismą visuomet kreipiamasi pateikiant atitinkamą procesinį dokumentą, ieškinį, kurio teismas dėl netinkamos formos ar nepakankamo turinio gali nepriimti.
„Tai nėra tuščias reikalavimas“, – sako V. Januška. – Tinkamai surašytas procesinis dokumentas užtikrina, jog nurodyta viskas, ko reikia teismui, kad šis priimtų sprendimą, o taip pat palengvina teismo darbuotojams informacijos apdorojimą. Žinant, kokiu krūviu dirba teismai, profesionalai stengiasi neapsunkinti jiems gyvenimo nekokybiškai parengtais dokumentais“.
Neturint skolų išieškojimo partnerio, specifinius procesinius dokumentus tektų rengti patiems arba kreiptis į advokatus, kurie dažnai taiko valandinį užmokestį už paslaugas. Keli skambučiai, kelios valandos rengiant ieškinį – ir skolos išieškojimui norimas skirti biudžetas bus išsemtas.
Palyginimui, skolos išieškojimo specialistai suteikia visų reikalingų paslaugų „paketą“: parengia procesinius dokumentus ir kliento interesams atstovauja teismo procese, kiek šis betruktų. Be to, paprastai šias paslaugas profesionalai teikia už vadinamąjį sėkmės mokestį, todėl yra tiesiogiai suinteresuoti kliento rezultatu.
Teismai bylas nagrinėja gana ilgai, pastebi V. Januška, todėl profesionalų komandos ir paslaugų paketo pasirinkimas yra elementariai ekonomiškesnis. Galiausiai, skolų išieškotojai specializuojasi šioje srityje, todėl geba veikti labai greitai ir tikslingai.
Užsienyje savarankiškai išieškoti skolą sudėtinga
Klausimų kyla ir tada, kai skola jau priteista, o klientas rankose turi vykdomąjį dokumentą. Asmuo ar įmonė gali šį dokumentą patys perduoti antstolių kontorai arba, vėlgi, kreiptis į profesionalius skolų išieškotojus, kad šie ne tik atliktų dokumento pateikimo darbą, bet ir nuodugniai domėtųsi visu procesu ir užtikrintų, jog antstolis neparanda tempo.
Be to, šiais laikais nemažai skolos išieškojimo veiksmų atliekama užsienyje. Ši skolos susigrąžinimo dalis nemažam skaičiui Lietuvoje dirbančių įmonių sukeltų nepatogumų, nes antstoliai priverstinio skolos išieškojimo užsienyje neatlieka – įmonės su vykdomuoju raštu liktų it musę kandę. Tuo metu skolų išieškotojai paprastai turi partnerių visame pasaulyje, pastebi V. Januška.
Kartais verta palyginti, kas klientui pigiau: skolų išieškojimo partneris, įmonės vidinė skolų išieškojimo komanda ar advokato paslaugos? V. Januškos nuomone, ekonomine prasme vienareikšmiškai efektyviausios yra skolų išieškojimo profesionalų paslaugos. Esminis skirtumas yra užmokesčio skaičiavimo būdas. Įmonės komandą reikia nuolat išlaikyti, o advokatai, kaip minėta, retai tariasi dėl sėkmės mokesčio – dažniausiai taiko valandinį įkainį. Tuo metu skolų išieškotojai iš esmės prisiima riziką, kad jei skola niekada nebus išieškota, jie bus nemokamai dirbę daug valandų, bet, svarbiausia, klientui pats procesas tada irgi nieko nekainuos.