• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Skleidžiasi balsavimo kaimuose ypatumai

Tai, kas vyko šioje kaimo apylinkėje, priminė pokario metų kolūkius

Biržų – Kupiškio apygardoje rinkimų maratonas eina į pabaigą. Jie svarbūs ne tik todėl, kad čia pagaliau išrinktas Seimo narys, kuriuo tapo socialdemokratas Aleksandras Zeltinis. Šie rinkimai atskleidė balsavimo kaimuose ypatumus, kurie rodo, kad nuo pokario kolūkių laikų čia pažengta netoli.

REKLAMA
REKLAMA

Sekmadienį į Kupreliškio apylinkę skubėjo policijos, rinkimų organizatorių, žurnalistų bei politikų automobiliai.

REKLAMA

Rinkėjai nebuvo aktyvūs

Kovo 17 – ąją pakartotiniuose rinkimuose į Lietuvos Respublikos Seimą Biržų – Kupiškio apygardoje dalyvavo 9804 rinkėjai, t. y. 27,73 proc. Iš viso rinkėjų sąrašuose yra 35351 asmuo.

Socialdemokratas Aleksandras Zeltinis gavo 5598 rinkėjų balsus (58, 43 proc. nuo galiojančių biuletenių), kurie jam suteikia teisę gauti nario mandatą.

REKLAMA
REKLAMA

Darbo partijos atstovas Ritas Vaiginas surinko 3983 balsus (41, 57 proc). Aktyviausiai balsavo Juostaviečių apylinkė, kur savo valią pareiškė 41,98 proc. rinkėjų. Nuo jų nedaug atsiliko Anglininkai (39,30 proc.), Meilūnai (37,75 proc.), Einoriai (37, 54 proc.).

Pirmajame rinkimų ture aktyviausiai besireiškę Šukionių apylinkės rinkėjai antrajame dalyvauti nebesivargino – čia balsavo tik 19,92 proc. Pasyvumą galėjo lemti tai, kad į antrąjį turą nepateko valstietė žalioji Nijolė Šatienė, kuri vadovauja Šukionių kaimo bendruomenei.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po itin atkaklios kovos ir pakartotinio balsų skaičiavimo pirmajame ture N. Šatienė nusileido R. Vaiginui. A. Zeltiniui daugiausiai balsų atidavė kupiškėnai ir Biržų miestas. Kaimai palankumą daugiau rodė R. Vaiginui. Apygardos balsuotojų nuotaikas geriausiai atspindėjo Vabalninko apylinkė, kurioje už A. Zeltinį balsavo 58,36 proc., o už R. Vaiginą – 41,64 proc.

REKLAMA

Rinkimų dieną - svečiai iš Latvijos

Rinkimų peripetijas bei dramas Biržų padangėje stebėjo kaimyninės Latvijos atstovai. Rinkimų dieną rajono rinkimų apylinkėse lankėsi Latvijos vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Arnis Cimdars bei jo pavaduotojas Karlis Kamradzis. Savo vizitą Lietuvoje svečiai pradėjo septintą valandą ryto Pasvaliečių kaime stebėdami rinkiminės apylinkės atidarymą ir balsavimo pradžią. Vėliau kaimyninės šalies atstovai lankėsi Biržų miesto rinkimų apylinkėse.

REKLAMA

Ponas A. Cimdars sakė, kad rinkimais domisi tik iš profesinės pusės, stebi, kaip jie organizuoti ir administruojami. Nors rinkimų sistemos Lietuvoje ir Latvijoje skiriasi, bet esą visada svarbu žinoti, kaip sąveikauja atskiri rinkimų sistemos elementai. Tai leidžia susidaryti išsamesnį ir gilesnį požiūrį į sisteminius dalykus ir daryti pakeitimus, nes rinkimai yra nuolat kintantis procesas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak svečio, kitas juos dominantis dalykas yra papildomo balsavimo galimybės. Čia pašnekovas turėjo galvoje balsavimą paštu, ligoninėse ir namuose.

Karlis Kamradzis pridūrė, kad įdomi naujovė Lietuvoje - diegiama elektroninė Vyriausiosios rinkimų komisijos informacinė sistema.

Svečiai planavo visą rinkimų dieną praleisti Biržuose, susitikti su Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininku Zenonu Vaigausku, o vakare stebėti balsų skaičiavimo procesą.

REKLAMA

Apskundė ir savo mintis išsakiusią dainininkę

Sekmadienį Biržuose lankėsi Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas. Jis čia atvyko iš Ukmergės, kur taip pat vyksta pakartotiniai rinkimai.

Kartu su VRK pirmininku Biržų rajone lankėsi ir trys VRK nariai.

Pirmininkas Z. Vaigauskas pirmiausiai susitiko su Biržų – Kupiškio apygardos komisija, aptarė rinkimų eigą ir prieš pat rinkimus gautus skundus.

REKLAMA

Su „Šiaurės rytais“ bendravęs VRK pirmininkas patvirtino, kad gauta skundų, kuriuos nagrinėti pavesta apygardos komisijai.

VRK gavo žinią apie penktadienį dalijamą labdarą, kurią esą parūpino Lietuvos socialdemokratų partijos kandidatas Aleksandras Zeltinis. Žinios apie dalijamą labdarą sklido iš Pačeriaukštės ir Papilio. Pasak Z. Vaigausko, skundą nagrinėja apygardos komisija, tačiau jau dabar esą kone visiškai aišku, kad labdaros siunta su A. Zeltiniu neturi nieko bendra. Tą VRK pirmininkui tvirtinęs Biržų – Kupiškio apygardos komisijoje dirbantis Pačeriaukštės seniūnas Aurimas Frankas. Pasak seniūno, per kaimuose įsikūrusius Pagalbos centro filialus buvo dalijama švedų siunčiama labdara.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šeštadienį VRK pasiekė skundas dėl Pagyvenusių žmonių asociacijos (PŽA) skyriaus organizuotame renginyje išsakytų minčių. Pasak VRK pirmininko, skundo autorius nurodo, kad „Senjorų seklyčioje“ dainininkė Onutė Karkauskaitė nepalankiai atsiliepusi apie kandidatą A. Zeltinį.

Nors skundą nagrinėti pavesta apygardos komisijai, VRK pirmininkas Z. Vaigauskas mano, kad išsakyti mintis niekam nedraudžiama. Juolab kad koncertas buvęs ne agitacinių koncertų ciklas, o vakaronė, kurio metu atlikėja galėjusi reikšti savo mintis.

REKLAMA

Antspaudai paryškinti, rinkėjai perspėti

VRK pirmininkas sakė, kad po incidento Pučiakalnės rinkimų apylinkėje, kur buvo sugadinti biuleteniai ir rinkėjai gavo juos be antspaudų, kuriuos nuplėšė rinkimų komisijos narys, imtasi priemonių. Dabar biuleteniai antspauduoti ryškiai raudonai, o rinkimų apylinkių balsavimo kabinose platinama informacija, kad rinkėjas būtinai atkreiptų dėmesį, ar biuletenis turi privalomus rekvizitus.

REKLAMA

Biržuose rinkimų apylinkes aplankęs VRK pirmininkas rinkimų rezultatų žadėjo laukti Zarasuose. „Tikiuosi, kad rinkimai Biržuose nesugrius. O kad taip gali įvykti, jau sykį parodė Kaštonų rinkimų apylinkės atvejis“, - juokaudamas priminė VRK vadovas.

Taip pat jis atkreipė dėmesį, kad jei abu kandidatus skirs ne daugiau kaip 50 balsų, pagal įstatymą juos teks perskaičiuoti. Kitais atvejais balsų perskaičiavimą lemtų VRK komisijos sprendimas.

REKLAMA
REKLAMA

Su VRK pirmininku „Šiaurės rytai“ bendravo prieš pietus, kai dar nebuvo kilęs incidentas Kupreliškio rinkimų apylinkėje.

Rinkimų tradicijos Kupreliškyje

Į Kupreliškio apylinkę „Šiaurės rytai“ skubėjo sekmadienio popietę.

Tai, kas vyko šioje kaimo apylinkėje, priminė pokario metų kolūkius.

Prie pastato, kuriame įsikūrusi rinkimų apylinkė, blaškėsi komisijos pirmininkė, kuri ašarodama aiškino, kad nukentėjusi „už nieką“. Moteris dejavo, kad buvo priversta rašyti pasiaiškinimą, o „partija ir teisingumas“ jai grasinęs kalėjimu.

Pasiteiravus, kuo komisijos pirmininkė yra kaltinama, ši atsisakė, kad už „nesusipratimą“. O tas „nesusipratimas“ toks: kaimo žmonės rinkimų apylinkėje balsavo ne tik už save, bet ir šeimos narius. Anot pirmininkės, viena moteris pabalsavusi už savo sūnų ir vyrą, kita – už sūnų ir dukrą…

Pirmininkė tikino, kad nesijaučia kalta dėl to, kas įvyko. Ji net dvidešimt metų dirbanti rinkimų komisijoje ir niekada niekuo nebuvo apkaltinta. „Nieko juk baisaus, kad už kitus balsuoja!“ – nuoširdžiai tikino komisijos pirmininkė.

Ją, Danutę Latvėnienę, į šį svarbų postą delegavo Socialdemokratų partija, o atlyginimą už darbą moka mokesčių mokėtojai.

REKLAMA

Pokalbis su p. Danute buvo pratęstas rinkimų apylinkės patalpoje. Jose, be pirmininkės, buvo jos pavaduotojas Jonas Gokas (LR liberalų sąjūdžio atstovas), narės Birutė Galvanauskienė (Tėvynės sąjunga - Lietuvos krikščionys demokratai) ir Asta Jankūnaitė (Darbo partija). Minėtų komisijos narių paklausus, ar jie matė, kaip kaimo žmonės balsuoja ne tik už save, bet ir už kitus, buvo atsakyta, kad tuo metu apylinkėje jų nebuvo.

Pirmininkė D. Latvėnienė skubėjo paaiškinti, kad apylinkės komisija rinkimų dieną dirba „pagal grafiką“. „Nėra reikalo visą dieną čia visiems sėdėti“, - pareiškė pirmininkė.

Tuo metu, kai galėjo vykti pažeidimų, apylinkės patalpoje, anot pirmininkės, buvo valstiečių žaliųjų atstovė Rasa Valentelienė ir partijos „Tvarka ir teisingumas“ deleguota Erika Simėnienė.

Pirmininkė sakė, kad viena komisijos narė išleista dainuoti.

Kaime esą daug darbų – reikia „gyvulius liuobti“ ir t. t. Visą dieną komisijos nariams sėdėti apylinkėje – nesąmonė. Juolab kad balsuotojų esą nedaug.

„Kuo mažiau balsuotojų, mums dar geriau“, - atviravo socialdemokratų deleguota į komisiją D. Latvėnienė. Girdėdama tokias beviltiškas kalbas, viena iš rinkimų stebėtojų bandė komisiją užtarti – esą apylinkės patalpoje nėra interneto prieigos, tualeto, todėl nariai priversti retsykiais išeiti.

REKLAMA

Ar dėl prastų darbo sąlygų pirmininkė kam nors pranešė? „O ar jie nežino, kad čia nieko nėra?“ – rankomis skėsčiojo komisijos vadovė.

Balsuoti už kitus – savaime suprantamas dalykas?

Nežinia, ar Kupreliškio rinkimų apylinkės veiklos tradicijos būtų išaiškėjusios, jeigu ne pilietinės iniciatyvos „Baltosios pirštinės“ savanoriai. Rinkimų stebėti iš sostinės atvykę jaunuoliai užsuko į Kupreliškį kaip tik tuo metu, kai apylinkėje buvo kalbama apie balsavusių asmenų skaičių. „Baltųjų pirštinių“ atstovė Jurgita Rudėnaitė „Šiaurės rytams“ sakė, kad kabindami plakatą jie išgirdo tarp stebėtojų vykusias diskusijas. Darbo partijos deleguotai stebėtojai Vandai Baltrūnienei atrodė, kad apylinkėje balsavo mažesnis skaičius žmonių, nei teigė komisija.

Savanoriai įtarė, kad gali būti daroma pažeidimų.

Pirmininkė puolusi į ašaras ir prisipažinusi, kad leidusi balsuoti asmenims už savo šeimos narius. „Baltųjų pirštinių“ atstovai apie tai skubiai pranešė policijai, Vyriausiajai rinkimų komisijai.

J. Rudėnaitė teigė pastebėjusi dar vieną itin svarbų dalyką. Anot savanorės, jai būnant rinkimų apylinkės patalpoje atėjo moteris, kuri pasakė balsuojanti už save ir už savo vyrą.

REKLAMA

„Baltųjų pirštinių“ atstovės manymu, šis faktas liudija, kad toks balsavimas – įprastas kaime. „Akivaizdu, kad žmonėms tai atrodė kaip savaime suprantamas dalykas“, - įspūdžiais dalijosi „Baltųjų pirštinių“ savanorė.

Vadino anekdotu

Biržų – Kupiškio apygardos komisijos pirmininkas Rolandas Aukštikalnis teigė, kad Kupreliškio apylinkės pirmininkė Danutė Latvėnienė buvo pašalinta iš vadovės pareigų, bet palikta komisijos eiline nare. Pirmininko pareigas laikinai eiti buvo pavesta pavaduotojui Jonui Gokui, kurį delegavo LR liberalų sąjūdis. Kokia atsakomybė gresia socialdemokratei D. Latvėnienei, spręs teisėsauga. Šiuo metu vyksta ikiteisminis tyrimas.

R. Aukštikalnis teigė, kad rinkimų dieną apylinkės patalpoje visą laiką turi būti trys penktadaliai komisijos. Išgirdęs, kad Kupreliškio komisija dirbo „pagal grafiką“, o kai kurie net buvo išleisti dainuoti, pirmininkas tai vadino anekdotais. „Taip daryti negalima. Tokia praktika – neįsivaizduojama. Tokių variantų dar nebuvo – pirmąsyk girdime“, - stebėjosi apygardos komisijos pirmininkas R. Aukštikalnis.

Pirmadienio rytą jis abejojo, ar dėl tokių pažeidimų gali būti anuliuojami rinkimų rezultatai. Seimo rinkimai atskleidė balsavimo tradicijas Biržų rajono kaimuose. Galima numanyti, kas vyksta ten, kur nebūna principingų stebėtojų.

Pirmajame rinkimų ture išaiškėjo neeilinis įvykis Pučiakalnės rinkimų komisijoje.

Tąsyk dėl apylinkės komisijos nario neatidumo ir pirmininkės nenuovokos bei apsileidimo šiukšliadėžėje atsidūrė kone trečdalis rinkėjų balsų.

 

Parengė Rasa Penelienė, Alfreda Gudienė, Antanas Vaičeliūnas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų