Sveikų plaukų žvyneliai gražiai ir tvarkingai priglunda vienas prie kito, dėl to paviršius gražiai blizga, geriau apsaugoma plauko šerdis. Skilinėti plaukai ima dėl to, kad galiukuose žvyneliai ima šiauštis ir styroti į skirtingas puses. Plaukai suskilinėja, ima šakotis, kartais netgi ir per visą ilgį. Jeigu laiku nesiimsi priemonių, plaukai silps, įvairios kenksmingos medžiagos iš karto pateks į plauko šerdį ir jis mirs (jeigu nenutrūks šukuojantis – tokie plaukai labai ploni ir trapūs).
Plaukų skilinėjimo priežastys
Pagrindinė priežastis, kaip jau minėjome, yra plaukų sausumas. Išsausėti jie gali dėl įvairių cheminių medžiagų, esančių plaukų priežiūros priemonėse, poveikio – tai gali būti purškalai plaukų garbanojimui ir tiesinimui, dažai, muilas ir šviesinimo priemonės. Muilu plauti galvos negalima – jis beveik visiškai pašalina plaukams būtinus riebalus. Šiek tiek riebalų visada turi likti, kad žvyneliai gražiai prigultų vienas prie kito.
Kita priežastis – elektriniai ir terminiai prietaisai (plaukų džiovintuvai, tiesintuvai ir žnyplės), labai traumuojantys plaukus. Aukšta temperatūra pažeidžia jų paviršių, todėl jie tampa sausi ir silpni. Išsausinti juos gali ir saulė, kietas vanduo (jūros – taip pat).
Svarbu pabrėžti, kad dėl plaukų šakojimosi kalti ne tik išoriniai veiksniai. Mūsų „augmenija“ nukenčia ir dėl vitaminų bei mineralinių medžiagų trūkumo, ir dėl medžiagų apykaitos sutrikimų.
Dar viena (natūrali) skilinėjimo priežastis yra plauko amžius. Jeigu tavo plaukai labai ilgi ir ploni, greičiausiai pastebėjai, kad arčiau galvos jie riebūs, o galuose – sausi. Odos riebalai negali nukeliauti taip toli, sutepti visų plaukų, todėl žvyneliai pasišiaušia, atlimpa.
Skilinėjančių galiukų gydymas namų sąlygomis
Kad grąžintum plaukams sveikatą ir puikią išvaizdą, teks sumažinti išorinių kenksmingų veiksnių įtaką. Mes jau minėjome, kad plaukams kenkia aukšta temperatūra, cheminės medžiagos ir kietas vanduo. Toliau reikia išsirinkti priemones, kuriomis atkursi plaukus – mūsų dienomis netrūksta tokių, kurios gydo, turi daug vitaminų, apgaubia plauką apsaugine plėvele ir suglaudžia žvynelius. Tokiu poveikiu pasižymi chna – galima naudoti bespalvę arba klasikinę raudoną (tai priklauso nuo tavo plaukų spalvos). Plaukų būklę pastebimai pagerina ir naminės priemonės, įvairios plaukų kaukės. Rekomenduojama jas daryti kartą per savaitę, pagal tą patį receptą – ne daugiau kaip tris kartus iš eilės. Ir, žinoma, dieta... Subalansuok savo mitybą, pasirūpink, kad netrūktų vitaminų A, C ir E, vartok mažiau angliavandenių ir daugiau vaisių.
Atskirai reikėtų paminėti ir specialų metodą – plaukų kirpimą karštomis žirklėmis. Žirklės, įkaitintos iki 60–80 laipsnių, užlydo jų galiukus, neleidžia šiauštis ir skilinėti. Dauguma didesnių grožio salonų teikia šią paslaugą už visai padorią kainą.
Jeigu visos išvardintos priemonės per mėnesį nepadeda pagerinti plaukų būklės, vertėtų kreiptis į gydytoją ir su juo pasikonsultuoti. Jis padės nustatyti tikslią ligos priežastį ir paskirs atitinkamą gydymą.
Profilaktika
* Kad galutinai susidorotum su plaukų galiukų skilinėjimo problema ir ji daugiau nebepasikartotų, reikia reguliariai ir tinkamai rūpintis savo plaukais. Atkreipk dėmesį į šiuos punktus:
* Galvą plauk tik tada, kai to iš tikrųjų reikia, ir tik šampūnu, kuris tau idealiai tinka;
* Nepamiršk naudoti kondicionieriaus, po galvos plovimo išskalauti plaukus (pavyzdžiui, citrinos sultimis arba obuolių actu parūgštintu vandeniu, įvairiais žolelių nuovirais ir arbatomis);
* Labai atsargiai šukuok plaukus. Patartina naudoti medines arba pagamintas iš ebonito šukas, šerių šepetį, kuris padės pašalinti plaukų nešvarumus ir tolygiai per visą ilgį paskirstys riebalus;
* Gali paglostyti plaukus šilkine skepetaite – tai padės suglausti žvynelius;
* Stenkis nenaudoti plaukų džiovintuvo ir kitų panašių prietaisų – kartą ar du plaukai gali atrodyti tiesiog nuostabiai, tačiau kai išryškės pasekmės, maža nepasirodys;
* Plaukų dažų ir kitokios chemijos negalima naudoti dažniau nei kartą ar du per mėnesį. Visada rinkdamasi priemonę pasikonsultuok su specialistu, dažniau lankykis grožio salone. Gal tau tai atrodys brangu, bet patikėk – atsieis daug pigiau, negu ilgai ir nuobodžiai stengiantis atkurti plaukus.