Vien 2018-aisiais atnaujinti 5 namai, o nuo 2013-ųjų taupiais bei šiltais būstais jau džiaugiasi 36 daugiabučių gyventojai.
Savivaldybės atstovų pastangos davė vaisių
Gyventojų informavimas – geriausias kelias į sėkmingą renovacijos procesą. Tokiu principu vadovaujasi daugiabučių modernizavimo procesą Akmenėje prižiūrinčios viešosios įstaigos direktorius Benediktas Balkauskas. Anot jo, gyventojų informavimas vyksta nuolat, o bendradarbiavimas tarp skirtingų savivaldybės institucijų padeda pasiekti geriausią rezultatą.
„Per ateinančius dvejus metus ketiname renovuoti apie 20 daugiabučių namų, todėl planuojame susitikti su visų šių daugiabučių gyventojais. Į susirinkimus einame kartu su kolegomis, iš įmonės, prižiūrinčios Akmenės šilumos tinklus, o tai mums leidžia plačiau pristatyti renovacijos galimybes bei privalumus. Jų metu labiausiai akcentuojame senos statybos namų vidaus sistemų nusidėvėjimą bei būtinybę renovuoti daugiabučius, nepamirštant atlikti ir vidaus modernizavimo darbų“, – teigia pašnekovas.
Toks savivaldybės atstovų įdirbis jau davė vaisių – visi atnaujinti namai pasiekia ne žemesnę nei C energinio efektyvumo klasę, o gyventojai gauna kelis kartus mažesnes sąskaitas už šildymą.
„Naujosios Akmenės senamiestyje stovinčiuose namuose po renovacijos gyventojai už šildymą moka net 4 kartus mažiau. Tokia pati situacija ir viename daugiabutyje, kurio gyventojai pasirinko ventiliuojamą fasadą – šildymo kainos sumažėjo kelis kartus ir tesiekia nuo 22 iki 26 eurų. Tokie kainų skirtumai lemia, jog net ir skeptiškiausia grupė – mažas pajamas gaunantys žmonės į renovaciją žiūri labai teigiamai“, – įžvalgomis dalinasi B. Balkauskas.
Nuo pagrindų sutvarkytas senamiestis
Vis labiau populiarėjanti kvartalinė renovacija neaplenkė ir Naujosios Akmenės – čia sutvarkyti ne tik daugiabučiai bet ir senamiesčio infrastruktūra. Benedikto Balkausko teigimu, renovuotų namų gyventojai patys aktyviai imasi tvarkyti ir namų aplinką, o savivaldybė noriai prisideda.
„Modernizuotų daugiabučių gyventojai patys nevengia rodyti iniciatyvos – aplink namus sodina želdinius, tvarko aplinką. Mes ir patys daug dėmesio skiriame aplinkos bei infrastruktūros tvarkymui – atsirado nauja gatvė, efektyvesnis nuotekų surinkimas, sutvarkyti šaligatviai, mašinų stovėjo aikštelės, apšvietimas. Nors darbai dar nebaigti, džiaugiamės, jog gyventojai patys noriai prisideda ir tvarko vietas, kurios projektuose nėra numatytos“, – teigia pašnekovas.
Jo teigimu tokios iniciatyvos jau vykdomos visame mieste, o daugiabučių gyventojai, kurie nesutiko pilnai atnaujinti būstų, tai daryti suskubo dabar.
„Vykdant senamiesčio kvartalinę renovaciją, vieno namo gyventojai buvo labai užsispyrę – nors sutiko atnaujinti daugiabučio išorę, šildymo sistemų atnaujinimui priešinosi. Praėjus kiek laiko, šiandien su tais pačiais gyventojais jau deramės dėl naujų sistemų diegimo, skiriamos paramos“, – šypteli pašnekovas.