Viena iš skandalingiausių Šiaulių miesto tarybų paskutinį posėdį palaimino skandalingus projektus ir apsidovanojo medaliais. Prie Savivaldybės piketavę visuomenininkai apgailestauja – gal naujai besiformuojanti koalicija niekuo ne geresnė?
Pasitiko piketas
Pastarąjį pusmetį – retas Tarybos posėdis, kuris nelydimas gausėjančių visuomenininkų piketų. Plakatus išskleidę, medžius jais nukabinėję visuomenininkai piktinosi politikų sumanymu daugiau kaip šimtą milijonų litų išleisti futbolo arenai bei trims daugiabučiams, kuriuose ketinama apgyvendinti beveik pusantro šimto socialiai remtinųjų. „Kiekvienam remtinam – po namą Šiauliuose“, „Butus stato dėl atkato?“, „Kultūrai – trupiniai. Tautai – makaronai“ - tokius ir panašius plakatus rankose laikė miesto visuomenininkai.
Jau tapo tradicija, kad miesto vadovai visuomenininkus ignoruoja, su miestiečiais pasikalbėti išėjo tik vienas opozicijos atstovas.
Pasisavino svetimus nuopelnus
Mero, Savivaldybės administracijos direktoriaus ataskaitose nestigo panegirikos, be to, pasisavinti ir svetimi nuopelnai. Pavyzdžiui, į ataskaitą įtraukti ir daugiabučių namų renovavimo projektai, prie kurių miesto valdžia nė piršto neprikišo.
Tarybos posėdyje „sublizgėjo“ ir Šiaulių miesto policijos komisariato viršininkas Rimvydas Šlekys, nežinia kodėl irgi nusprendęs perskaityti savo ataskaitą. Ataskaita dvelktelėjo pareigūnų bejėgiškumu – žymiai padaugėjo sukčiavimų telefonu, vagysčių iš automobilių ir kt.
Žadamas skandalas
Į paskutinę kadenciją susirinkę politikai, dalis iš kurių visam laikui atsisveikins ne tik su kanceliarinėmis išmokomis, bet ir valdiškais kompiuteriais, balsavo paskubomis, be diskusijų. Palaimintas ne vienas visuomenės kritikuojamas sprendimas. Pritarta bulvarą dar labiau nususinsiančiam prekybos centro Rūdės gatvėje plėtros planui, leista gyvenamuosius namus statyti centriniame miesto parke. Vis dėlto politikai neišdrįso savo galvas kišti į vieną kilpą su miesto meru Genadijumi Mikšiu, kurio savivaliavimą prieš penkerius metus pasirašinėjant sutartį mėginta pridengti Tarybos sprendimu – projektas atsiimtas prieš pat posėdį.
Kai kurie opozicijos atstovai neslėpė, kad kreipsis į teisėsaugą dėl dviejų projektų, kuriuos palaimino dauguma Tarybos narių. Tai – futbolo arenos bei trijų daugiabučių namų statyba viešosios ir privačios partnerystės būdu. Kaip jau skelbta, projektams ketinama išleisti iki 125 milijonų litų, tačiau dauguma Tarybos narių be diskusijų projektams pritarė. Nors paaiškėjo, kad mokesčių mokėtojai privalės 100 tūkstančių litų sumokėti už tai, kad arenos statytojų pasamdyti viešintojai suformuotų teigiamą nuomonę apie projektą. Taip pat aiškėja, kad Lietuvos futbolo federacija pasirengusi privačiam investuotojui padovanoti milijono litų vertės dirbtinės žolės dangą.
Šilti jausmai su opozicija
Paskutiniame Tarybos posėdyje opozicine save vadinanti Socialdemokratų frakcija jau nebeslėpė sentimentų valdantiesiems. Formaliai patvirtinę Savivaldybės administracijos direktoriaus Vlado Damulevičiaus atsistatydinimą, politikai balsavo už laikinąjį direktorių – kitą konservatorių Jaronimą Ulianską. Balsuota beveik vienbalsiai – susilaikė tik du Tarybos nariai.
Už naują valdančiųjų vadą Savivaldybės administracijoje balsavo ir socialdemokratai. O socialdemokratai eksmeras Vytautas Juškus ir naujasis kandidatas į merus Justinas Sartauskas vieninteliai pašoko iš savo vietų ir suskato sveikinti bei glėbesčiuoti naująjį direktorių.
Kadenciją baigusiam V. Damulevičiui meras Genadijus Mikšys įteikė puokštę raudonų rožių. Kadenciją baigė ir direktoriaus pavaduotojas, socialliberalas Denis Michalenko, tačiau valdiškų rožių negavo. Jam paplojo tik salėje sėdėję Savivaldybės administracijos darbuotojai.
Medalis – net patarėjai
Baigiančius kadenciją politikus Savivaldybės informatikos skyriaus vedėjas Saulius Kondrotas paragino kuo greičiau grąžinti valdiškus kompiuterius, tačiau politikai neskubėjo atsisveikinti su privilegijomis ir nešiojamuosius kompiuterius krovėsi į krepšius.
Visus į paskutinį posėdį susirinkusius Tarybos narius meras G. Mikšys apdalijo medaliais, kuriuos kiekvienam asmeniškai kabino ant kaklo. Nors ir ne politikė, bet medalį gavo ir mero patarėja Dovilė Žukauskienė. Beje, merui gresia dar vienas Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos tyrimas – artimiausiu metu komisiją turėtų pasiekti prašymas ištirti, ar meras asmeniniais tikslais nepasinaudojo savo patarėjos paslaugomis.
Visuomenininkai – apie išeinančiuosius
Virgilijus Balčius, Dainų bendruomenės pirmininkas:
- Praskolino miestą, netvarka, o šiaulietiškai šnekant – bardakas. Nepaisė patys savo pažadų, šiauliečių lūkesčių, o sprendimus priiminėjo kaip UAB'e. Nieko gero negaliu apie juos pasakyti, o blogiausia tai – kad ateina tokie patys. Nepaisant naujo mero, visą valdžią turės tie patys, kurie ir turėjo.
Valentina Ryžakova, bendrijos pirmininkė, Jungtinio demokratinio judėjimo „Ateities“ skyriaus vadovė:
- Labai prastai dirbo, o svarbiausia visiškai nepaisė žmonių nuomonės, nors deklaravo priešingai. Jie ten visi susičiulbėję ir dirbo kaip UAB'e. Žmonės, miestiečių gerovė – jiems niekas. Pavyzdžiui, visą laiką tylėjo, kokia baisi oro tarša mieste – tai nusikaltimas, ypač prieš jaunus žmones, vaikus. Bet mes – netylėsime.
Irena Vasinauskaitė, Sąjūdžio pirmeivių Šiaulių klubo pirmininkė, buvusi politikė:
- Tai pati baisiausia koalicija nuo Nepriklausomybės atkūrimo. Be nuomonės, be pozicijos – baisiau ir už pernykštės eksmerės Stasiūnaitės morkas. Kodėl jūs, žurnalistai, juos vadinate „Daušiškių“ koalicija? Aš juos vadinčiau daušiškiniais, panašiai kaip viena grupuotė vadinama.
Teismai ir įtarimai
Kadenciją baigė tik 29 Tarybos nariai iš 31. Du politikai – nuteisti už korupciją, jiems skirta laisvės atėmimo bausmė (nuosprendis apskųstas).
Skandalingoje Pavasario gatvės sklypų byloje įtarimai buvo pareikšti Šiaulių merui Genadijui Mikšiui, vicemerei bei dar dviem Tarybos nariams. Vėliau įtarimai panaikinti.
Prokuratūra pradėjo tyrimą viešajam interesui ginti dėl Savivaldybės paskelbto konkurso ir išvežtų apsauginių žvyro pylimų kariniame Zoknių oro uoste.
Šiaulių apygardos prokuratūra gindama viešąjį interesą kreipėsi į teismą dėl restitucijos centrinėje Šiaulių miesto turgavietėje.
Prokuratūra pradeda tyrimą dėl dabartinio Šiaulių mero Genadijaus Mikšio veiksmų – dar vadovaudamas Savivaldybės administracijai jis nepaisė Šiaulių miesto tarybos sprendimo ir savavališkai pakeitė sutarties turinį.
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija nusprendė, kad Šiaulių meras Genadijus Mikšys supainiojo viešuosius ir privačius interesus spręsdamas Daušiškių kapinių reikalus. Mero artimiesiems skirtas beveik milijonas litų, o teismas panaikino kapinių detalųjį planą – paaiškėjo, kad išpirkta žemių daugiau nei reikėjo – tai papildomai kainavo apie tris milijonus litų.
Už atsisakymą ištirti, ar penki Tarybos nariai neprasilenkė su etika, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija visą Tarybą skundžia teismui.
Po Savivaldybės langais prieš šimtamilijoninius projektus protestavo Šiaulių visuomenininkai, kurių balso politikai ir vėl nepaisė.
Mykolas DEIKUS