• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 Krizės kamuojamą Ispaniją sukrėtė naujas korupcijos skandalas, į kurį įsipainiojęs pats šalies ministras pirmininkas Mariano Rajoy’us. Apžvalgininkai tikisi, kad tai pastūmės valstybę imtis reformų skaidrinant politinę ir teisinę šalies sistemą.

REKLAMA
REKLAMA

Ispanija – euro zonos narė, kurioje problemų tikrai netrūksta: darbo neturi kas ketvirtas ispanas, nuo blogų paskolų kenčiantys šalies bankai vos suduria galą su galu, pati valstybė svarsto galimybę prašyti tarptautinių kreditorių pagalbos, prie viso to dar prisideda ir vis garsiau nepriklausomybės reikalaujantys autonominiai regionai. Alyvos į šią ugnį įliejo ir pasirodžiusi informacija, jog į korupcijos skandalą gali būti įsipainiojęs pats šalies ministras pirmininkas.

REKLAMA

Slaptos sąskaitos

Antrus metus gilią recesiją patiriančiai Ispanijai ir jos gyventojams bet kokie įtarimai valdžios kyšininkavimu, pinigų plovimu ar nusavinimu tampa itin skausmingi. Atliekant ikiteisminius tyrimus, nuo 2008 metų nusikalstama veikla ar finansiniu aplaidumu apkaltinti mažiausiai 300 politikų iš įvairių partijų, Aukščiausiasis Teismas, net karališkosios šeimos atstovai.

REKLAMA
REKLAMA

Šį kartą dėmesio centre atsidūrė Ispanijos premjeras M. Rajoy’us, kuris su kitais Liaudies partijos bendražygiais kaltinamas gavęs pinigų iš slaptų sąskaitų, kurios, kaip teigiama, buvo skirtos kyšiams iš statybų sektoriaus įmonių vadovų. Šalies dienraščio „El Pais“ duomenimis, 57-erių politikas nuo 1997 iki 2008 metų gavo 35 pervedimus, kurių bendra suma viršijo 320 tūkst. eurų (1,11 mlrd. litų).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pačių ispanų nuobodžiu, bet atviru laikomas šalies vadovas taupymo politiką taiko ne tik valdydamas šalį, bet ir savo asmeniniame gyvenime. Į žiniasklaidoje pasirodžiusius kaltinimus M. Rajoy’us sureagavo tik praėjus dviem dienoms, bet žurnalistai negalėjo jam užduoti nepatogių klausimų – partijos būstinėje Madride surengtoje spaudos konferencijoje premjero kalba buvo transliuojama per televiziją.

REKLAMA

Gindamasis nuo įtarimų M. Rajoy’us kalbėjo tvirtai ir nedviprasmiškai: „Niekada, kartoju niekada, nesu gavęs ar suteikęs nešvarių pinigų, nei šioje partijoje, nei bet kur kitur.“ Primindamas savo elektoratui apie sprendimą atsisakyti pelningos nekilnojamojo turto notaro veiklos jis teigė: „Aš neatėjau į politiką, kad uždirbčiau pinigų. Atėjęs į politiką patyriau nuostolių.“

REKLAMA

Įsišaknijusi korupcija

Naujas skandalas Ispaniją sukrėtė tuomet, kai jau atrodė, kad šalis pradeda judėti iš ekonominės krizės gniaužtų. Praėjusiais metais nerimas dėl Ispanijos mokumo smarkiai padidino valstybės skolinimosi kainą ir M. Rajoy’us priartėjo prie pavojingos ribos, kai reikėtų prašytis tarptautinės finansinės paramos, kaip tai teko daryti Graikijai, Portugalijai ir Airijai. Bet tuomet Europos centrinis bankas (ECB) pažadėjo paremti Ispaniją ir rinkos bent jau kuriam laikui buvo nuramintos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto atsiradus naujausiems įtarimams žiniasklaidos kaltinimai sukėlė naują protestų bangą šalyje, internete paskelbtą peticiją dėl M. Rajoy’aus atsistatydinimo pasirašė 850 tūkst. žmonių, pasitraukimo reikalavo ir opozicinės socialistų partijos vadovai. Ispanijos skolinimosi kaina tarptautinėse rinkose vėl pradėjo kilti, o į susitikimą su Vokietijos kanclere Angela Merkel atvykęs M. Rajoy’us dar kartą bandė užgesinti įsiplieskusį gaisrą.

REKLAMA

Vyriausybė yra stabili. Liaudies partija turi daugumą ir vykdo reformomis paremtą savo darbotvarkę“, – Vokietijoje kalbėjo Ispanijos premjeras.

Politikos apžvalgininkų teigimu, šis skandalas gali apriboti Ispanijos vyriausybės galimybes taikyti tolimesnes taupymo priemones ir sumažinti 9,4 proc. nuo BVP siekiantį biudžeto deficitą.

REKLAMA

„Skandalas neigiamai paveiks Ispanijos vyriausybės patikimumą itin svarbiu metu, – „Ekonomika.lt“ sakė Europos užsienio santykių tarybos (ECFR) Madrido padalinio vadovas Jose Ignacio Torreblanca. – Reformos jau vykdomos, tačiau valstybei trūksta politinių reformų, kurios priverstų partijas ir politikus tapti labiau atskaitingus ir skaidresnius.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai taip pat gali suerzinti užsienio investuotojus ir taip sukliudyti šalies vyriausybės pastangoms finansuoti šalies ūkį iš finansų rinkų bei išvengti politiškai skausmingos tarptautinės finansinės paramos. Kaip rodo dienraščio „El Pais“ atliktos apklausos rezultatai, didžioji dauguma šalies gyventojų mano, kad jei nepavyks pažaboti korupcijos, Ispanija rizikuoja netekti užsienio investicijų (žr. lentelę).

REKLAMA

Problemos kelia nerimą ir Ispanijos finansų elito atstovams. Antro pagal dydį šalies banko BBVA valdybos pirmininkas Francisco Gonzalezas šalies žiniasklaidai gynė M. Rajoy’ų, tačiau pridėjo: „Akivaizdu, kad daugelyje mūsų valstybės aspektų yra blogų dalykų ir mes turime juos naikinti.“

REKLAMA

Tobulinti sistemą

Dienraščio „El Pais“ paviešinta informacija atskleidė išrašus iš Liaudies partijos sąskaitų, kuriuose nurodomi dviejų dešimtmečių senumo nedeklaruoti mokėjimai partijos vadams, tarp jų ir M. Rajoy’ui. Pasak Ispanijos generalinio prokuroro, šių duomenų gali pakakti pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimo kyšininkavimo skandalo. Nepaisant smukusio visuomenės palaikymo, M. Rajoy’ui bent jau kol kas negresia prarasti savo postą. Pasak J. I. Torreblanca, pakeisti M. Rajoy’ų gali daug kandidatų, bet didžiausias klausimas – ar jo atsistatydinimas leistų skelbti pirmalaikius parlamento rinkimus. Šiuo metu premjero partija turi daugumą šalies parlamente, rinkimai bus rengiami tik po trejų metų, o dabar opozicinės partijos pačios turi gintis nuo korupcijos skandalų. Be to, Ispanijoje tyrimai dėl neteisėtai gautų lėšų gali užsitęsti ne vienus metus. Ekspertų teigimu, efektyviau kovoti su korupcija ir mokesčių vengimu padėtų teisinės sistemos reforma. „Ispanijai reikia naujo Skaidrumo įstatymo ir teisinės sistemos, kuri prireikus galėtų greitai išspręsti korupcines bylas. – dėstė J. I. Torreblanca. – Dabartinė mūsų sistema pernelyg neaiški ir bylos sprendžiamos ištisą amžinybę.“

REKLAMA
REKLAMA

M. Rajoy’aus skandalas

Ispanijos dienraščio „El Pais“ duomenimis, šalies premjeras M. Rajoy’us nuo 1997 iki 2008 m. gavo per 320 tūkst. eurų (1,11 mlrd. litų)

Internetinėje peticijoje M. Rajoy’aus atsistatydinimo reikalavo daugiau kaip 850 tūkst. ispanų

Gyventojų apklausos rodo, kad M. Rajoy’umi nepatenkinti 77 proc. Ispanijos gyventojų

90 proc. ispanų įsitikinę, kad korupcija šalyje gali užkirsti kelią užsienio investicijoms

M. Rajoy’aus Populiariosios partijos palaikymas smuko iki 24 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų