• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Skandalai policijoje neišvengiami

Du, trys ar ir keturi faktai, leidžiantys pasidžiaugti Lietuvos policijos darbu, nepagerina policijos įvaizdžio tiek daug, kiek jį pablogina vienintelis blogas faktas. Tad nors policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis linkęs džiaugtis, anot jo, labai išaugusiu žmonių pasitikėjimu policija, kai jos veiklą palankiai vertina 69 procentai Lietuvos gyventojų (geriausias rodiklis per 10 pastarųjų metų), tačiau pasiekti dar didesnį procentą – tai reiškia gyventi be policiją krečiančių skandalų. O to išvengti neįmanoma.

Du, trys ar ir keturi faktai, leidžiantys pasidžiaugti Lietuvos policijos darbu, nepagerina policijos įvaizdžio tiek daug, kiek jį pablogina vienintelis blogas faktas. Tad nors policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis linkęs džiaugtis, anot jo, labai išaugusiu žmonių pasitikėjimu policija, kai jos veiklą palankiai vertina 69 procentai Lietuvos gyventojų (geriausias rodiklis per 10 pastarųjų metų), tačiau pasiekti dar didesnį procentą – tai reiškia gyventi be policiją krečiančių skandalų. O to išvengti neįmanoma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apkaltino ir vagyste

Neįmanoma jau vien dėl to, kad policijoje dirba ne kokie nors supermenai ar angelai, o paprasti žmonės – augę tokiose pat šeimose, auklėti ir auklėjęsi tokiose pat mokyklose, visi su savo tikslais, su savo ydomis. Be to, policijos sistema apjungia didžiulę armiją žmonių – šių metų pradžioje Lietuvos policijoje dirbo 9714 policijos pareigūnų. Tokioje masėje nė negalima tikėtis, kad visi šie darbuotojai, anot senos patarlės, niekada neįpiltų šaukšto deguto į medaus statinę.

REKLAMA

To deguto įpilama gana neretai, ir todėl būna ypač džiugu, kai pavyksta degutą sėkmingai išgriebti iš medaus statinės. Taip neseniai įvyko Kauno apygardos teisme, kuris paskelbė išteisinamąjį nuosprendį Prienų policijos tyrėjui Povilui Marčiulaičiui (36 m.). Tiesa, kol eita iki teismo, pareigūnas buvo nušalintas nuo pareigų, mėnesį netgi suimtas, o vėliau išvis išėjo iš tarnybos. Beje, jį Prienų policijos vadovas Dainius Janavičius vertino kaip vieną pačių geriausių šio rajono policininkų.

REKLAMA
REKLAMA

Kriminalistas P. Marčiulaitis ir jo kolega Ramūnas A. pernai buvo gėdingai sulaikyti vasario 14-ąją, kai Alytaus apskrities policijos Imuniteto poskyrio pareigūnai, gavę informacijos, P. Marčiulaičio tarnybiniame kabinete rado kelis polietileninius maišus su 442 pakeliais kontrabandinių cigarečių. Šios (aplaidžiai ar tyčia?) buvo neįformintos jokiais dokumentais, kaip turi būti išėmus tokias draudžiamas prekes iš pažeidėjų. Paaiškėjo, kad tokia netvarka kriminalisto kabinete buvo jau kelis mėnesius – nuo 2012-ųjų spalio, kai tik jis su kolega Ramūnu A. tas cigaretes aptiko rajono gyventojo, pravarde Vištinis, namie.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, kabineto seife buvo įdomi kolekcija – įvairių pasaulio šalių specializuotų tarnybų uniformų 85 antsiuvai ir 9 ženklai. Tikrintojai turėjo duomenų, kad keli šios kolekcijos atributai buvo pavogti iš to paties Vištinio. Esą iš šio vyro namų kriminalistai gabeno maišus su kontrabandinėmis cigaretėmis, o P. Marčiulaitis dar savavališkai prigriebė du jį sudominusius švarkus su antsiuvais, mat Vištinis buvo dėvėtų drabužių pardavėjas.

REKLAMA

Pradėjus tyrimą, Ramūnas A. buvo apkaltintas dėl pareigų neatlikimo, o jo kolega P. Marčiulaitis – dar ir piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi, ir dviejų – vokiško ir amerikietiško – lauko uniformos švarkų (vos 20 litų vertės) vagyste.

„Vagį“ išteisino

Bet kai dabar jau buvo skelbiamas teismo nuosprendis, teisiamųjų suole sėdėjo tik P. Marčiulaitis, nes Ramūnas A. liko tik liudytojas. Galiausiai paaiškėjo, kad P. Marčiulaitis, nors jam grėsė net iki 6 metų nelaisvės ir policininko, sumažinusio pasitikėjimą policija ir diskreditavusio pareigūno vardą, etiketė, kaltintas be kaltės. Teismas buvusį policininką išteisino.

REKLAMA

Pareigūną švarkų vagyste apkaltinęs vyras pernai vasarą mirė, tad teisme jau nedalyvavo ir ankstesnių savo prieštaringų parodymų negalėjo patikslinti. O tyrimo metu jis dargi ir nepatvirtino, kad policijos kabinete rastoje antsiuvų kolekcijoje buvo ir „eksponatai“, nuardyti nuo jo turėtų ir esą pavogtų švarkų. Tiesiog neatpažino tų savo švarkų antsiuvų. O pačių švarkų niekas nebesurado – jie buvo atsidūrę šiukšlių konteineryje. Taigi teismas patikėjo versija, kad tie beverčiai švarkai buvo ne pavogti, o paimti kontrabandinėms cigaretėms pridengti, jog esą pažeidėjo kaimynai mažiau matytų ir žinotų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokiu būdu P. Marčiulaitis buvo išteisintas kaip nepadaręs to, kuo buvo kaltinamas. Tik pripažinta, kad tąkart policininkas dirbo ne pagal policijos veiklos dokumentus. Išteisintas pareigūnas dabar turi teisę sugrįžti į tarnybą. Ar P. Marčiulaitį kaltinę prokurorai skųs šį nuosprendį, kol kas neaišku. Vis dėlto šiandien galima teigti, kad viena dėmė iš policijos munduro sėkmingai išvalyta.

REKLAMA

Žalos nepadarė

Dar vienos dėmės panašiai atsikratė ir dabar jau buvęs Marijampolės policijos areštinės viršininkas Rimantas Makauskas (44 m.). Neseniai Lazdijų apylinkės teismas išteisino jį, kaltintą piktnaudžiavus tarnyba ir taip diskreditavus policijos vardą. Už tai R. Makauskui grėsė net ir laisvės atėmimas iki 5 metų.

Šis skandalas kilo pernai birželį, kai paaiškėjo, kad areštinės viršininko R. Makausko iniciatyva buvo paleistas marijampolietis Tomas R. (38 m.), už pasikėsinimą sukčiauti nuteistas kalėti beveik 3 metus, bet po nuosprendžio slapstęsis, o paskui pareigūnų sulaikytas ir atvestas į policiją. R. Makauskas aiškino, jog tądien areštinėje nebuvo laisvų vietų, nebuvo ir galimybės nuteistąjį išvežti į Lukiškių tardymo izoliatorių ar kitas areštines, todėl pats priėmė sprendimą atgabentąjį dar tą patį vakarą paleisti namo ir nurodė jam po savaitės pačiam prisistatyti į policiją.

REKLAMA

Ikiteisminį tyrimą dėl tokio areštinės viršininko poelgio pradėję pareigūnai teigė, kad R. Makauskas viršijo jam suteiktus įgaliojimus, niekais paversdamas nuteistąjį sulaikiusių kolegų darbą.

Pats R. Makauskas, vos pradėjus tyrimą išėjęs į tarnybinę pensiją, nepripažino savo kaltės. Jis teigė tą vakarą tik įvertinęs situaciją. Jokių duomenų, kad R. Makauskas būtų asmeniškai susijęs su Tomu R., nepavyko nustatyti. Be to, po kelių dienų Aukščiausiasis Teismas (AT) sustabdė nuosprendžio Tomui R. vykdymą – vyras, jeigu būtų buvęs suimtas, tai tuoj būtų ir paleistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galbūt ši aplinkybė labiausiai lėmė Lazdijų teismo sprendimą pripažinti, kad Marijampolės areštinės viršininkas, paleisdamas nuteistąjį, kuris tuo metu laukė AT sprendimo, didelės žalos niekam nepadarė. Taigi R. Makauskas buvo išteisintas. Tiesa, policininką kaltinę prokurorai šį nuosprendį apskundė ir dar kovos dėl apkaltinamojo nuosprendžio kolegų įskųstam patyrusiam pareigūnui.

REKLAMA

Nuopelnai – ne rodiklis

Tokie incidentai, kaip ką tik minėtasis Marijampolės policijoje, neretai praeina gana tyliai, nes jie nepateikiami žurnalistams policijos įvykių suvestinėse ir būna labiau žinomi tik policijos „virtuvėje“, tad visuomenės ir nešiurpina. Bet „vidinio apsivalymo vajų“ prieš keletą metų paskelbę šalies policijos vadai, atrodo, niekada pastaruoju metu nenuslepia kitokių atvejų – tokių, kai būna sučiuptas girtas policininkas.

REKLAMA

Lygiai trejus metus Lietuvos policijos generalinio komisaro poste esantis Saulius Skvernelis nuolat kartoja, kad alkoholis – policininkų priešas, šioje sistemoje alkoholiui vergaujantys žmonės nepageidaujami. Ir suprantama – kaip gali policininkas gaudyti girtus vairuotojus, jeigu pats toleruoja tokį elgesį, arba – drausminti girtą šeimos smurtautoją, jeigu pats namie taip daro. Todėl, anot S. Skvernelio, sučiuptam girtam policininkui tėra viena „perspektyva“ – būti išmestam iš tarnybos. Girti vairuojantys ar avariją padarę policininkai išties yra kuriamo modernios ir skaidrios Lietuvos policijos įvaizdžio griovėjai.

REKLAMA
REKLAMA

Neseniai šalies policijos įvaizdžiui didelį smūgį sudavė nenuslėpta žinia, kad Vilniuje neblaivus (1,71 promilės – vidutinis girtumas) prie vairo sulaikytas aukšto rango ir labai patyręs, labai vertinamas policijos pareigūnas. Šis, Lietuvos kriminalinės policijos biuro (LKPB) viršininkas Algirdas Matonis (54 m.), vėlų vakarą vairavo tarnybinį automobilį, kuriuo jam pagal pareigas buvo leista naudotis ir ne tarnybos metu. Viršininką sustabdė Vilniaus kelių policijos valdybos pareigūnai, anot S. Skvernelio, gavę piliečio pranešimą apie pastebėtą įtartinai vairuojamą automobilį.

Tuoj po įvykio A. Matonis paprašė atleisti jį iš tarnybos policijoje, tačiau policijos vadovas jo prašymo nepatenkino – liepė laukti tarnybinio patikrinimo išvadų. S. Skvernelis tuokart teigė, kad jokie ankstesni pareigūno nuopelnai negali išgelbėti jo nuo gėdingo atsisveikinimo su tarnyba, prarandant patyrusiems pareigūnams priklausančias socialines garantijas. Taip ir buvo: praėjus gerai savaitei po įvykio, S. Skvernelis pasirašė tarnybinio patikrinimo išvadas ir atleido A. Matonį iš tarnybos už pareigūno vardo pažeminimą. Tokiu išvijimu baigėsi 1991-aisiais darbą policijoje pradėjusio ir nuo 2005-ųjų LKPB vadovavusio, daug kartų skatinto ir apdovanoto A. Matonio karjera.

REKLAMA

„A. Matonio promilėmis“ suduotas galingas smūgis visos Lietuvos policijos įvaizdžiui. Net vadų pasigyrimai, kad tai – principinga kova su negerovėmis, apsivalymas, nublanksta prieš patį faktą. Be to, daugeliui sunku suvokti, kad eiliniai patruliai galėjo savarankiškai išduoti, įklampinti aukštą pareigūną, užuot tyliai ir saugiai palydėję jį iki namų, todėl A. Matonio sulaikymas kaipmat apaugo įvairiais policijos įvaizdį graužiančiais gandais.

Tik faktai:

Policijos departamento duomenimis, 2013 metais policijos pareigūno vardą pažemino ir buvo išmesti iš tarnybos 37 šalies policijos pareigūnai, iš jų 24 – už tai, kad vairavo būdami neblaivūs arba atsisakė tikrintis blaivumą, arba padarė avariją, arba pasišalino iš eismo įvykio vietos.

Vienas pastarųjų faktų – girtas (2,48 promilės – tik kelių dalelyčių trūksta iki sunkaus girtumo) prie nuosavo automobilio vairo vasario 23-iosios paryčiais Lazdijuose sulaikytas šio rajono policijos patrulis Nerijus Ūselis (25 m.), tuokart prieš kelias dienas sutikęs savo jubiliejų ir sužinojęs apie paaukštinimą tarnyboje. Patrulį sulaikė jo kolegos. Nors gėdingu faktu pakenkė policijos įvaizdžiui, bet jaunas policininkas dar neatleistas, nes pradėtas tarnybinis patikrinimas dar nebaigtas, kaip dažniausiai tokiais atvejais ir būna, dėl svarstomą policininką užklupusios ligos.

Policijos departamento duomenimis, 2013 metų statistika rodo, kad, palyginti su 2012 metais, 21 procentu padidėjo dėl neigiamų motyvų atleistų policijos darbuotojų skaičius. Šis didėjimas nulemtas pažeidimų, susijusių su piktnaudžiavimu alkoholiu, augimu.

Irena ZUBRICKIENĖ

AKISTATA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų