Lietuvos valstybės atkūrimo dieną gausioje minioje išsiskyrė vienas plakatas. Jame stambiomis raidėmis parašyta: „Buvau Sąjūdyje, tapau Jedinstva“. Plakatą vyras užrašė remdamasis savo patirtimi – jis teigė gynęs Lietuva „savo krūtine“ ir jam esą apmaudu, kad profesorius Vytautas Landsbergis protestuotojus vadino „Jedinstvo“ nariais.
Plakate išsakė nuoskaudą
Plakatą laikantis žmogus vardu Kazimieras Grabys. Jis – ilgametis Lietuvos Sąjūdžio narys, Atgimimo ir Nepriklausomybės metais ėjo Panevėžio skyriaus sekretoriaus pareigas. 1991 m. sausį K. Grabys sako gynęs Seimą ir stovėjęs priešakinėse linijose.
Portalui tv3.lt K. Grabys pasakojo, kad plakate jis išsakė savo patirtį, kaip gynė Lietuvą kartu su Sąjūdžiu. Plakato autorių įskaudino tai, kad šiemet jis su kitais protestuotojais buvo viešai pavadintas „Jedinstvo“ nariu.
„Plakato mintis tokia: kartu skaudulys, kartu įžeidimo, sumenkinimo, atstūmimo reakcija į tokį Landsbergio išsišokimą Sausio 13-osios, kai buvome apkaltinti ten dalyvavę kaip antivakseriai, kaip jedinstvininkai, tautos priešai“, – šitaip plakato reikšmę apibūdino K. Grabys.
Primenama, kad apie Sausio 13-ąją valdžiai švilpusius žmones profesorius Vytautas Landsbergis atsiliepė šitaip: „Nereikia jų vadinti Lietuvos žmonėmis. Fašistai, Jedinstvo. <...> Pamišėlių pakankamai daug.“
Plakato autorius: Sąjūdžio veikloje dalyvavau nuo 1988 m.
K. Grabys teigė dalyvavęs kovoje už Lietuvos Nepriklausomybę „nuo pradžios iki galo“. Pašnekovas minėjo niekada nepraleidęs progos atvykti į Vilnių, kad paminėtų valstybines šventes.
„Aš ir mano draugai nuo 1988 metų buvome Sąjūdžio aktyvistai. <...> Dalyvavau visuose renginiuose, visuose rinkimuose nuo pradžios iki galo. Tuo pačiu ir Sausio 13-osios įvykiuose – visur, nuo pradžios iki galo, organizavau autobusus, pats važiavau į Vilnių, vežiau ginklus, šovinius į Vilnių savo kolegoms, savo bendraminčiams, kurie tuo metu buvome Seime. Dalyvavau ir prie Seimo, ir prie bokšto gynybos. Ypač teko dalyvauti – dovana buvo istorinė – ir prie Spaudos rūmų šturmo“, – teigė K. Grabys.
Pašnekovas prisiminė, kad jam teko ginti Seimą ir stoti prieš karinę sovietų techniką. Jis negalėjo patikėti, kad pats kovojęs prieš „Jedinstvo“ buvo pavadintas to paties judėjimo vardu.
„Mes buvome pirmose fronto linijose. Ir jūs įsivaizduojate? Tada mes stabdėme jedinstvininkus, kurie puolė parlamentą. Mes, sąjūdiečiai, stabdėme savo krūtinėmis, nebijojome eiti prieš tankus. Ir staiga tas pats ponas Landsbergis mus išduoda ir apkaltina mus jedinstvininkais. <...> Tai yra tikras nusikaltimas mūsų tautos atžvilgiu, užtai ir užsirašiau aš plakatą“, – kalbėjo K. Grabys.
Policija bandė išprašyti plakato autorių
Šis Vasario 16-osios minėjimas gerokai skyrėsi nuo ankstesnių valstybinės šventės ceremonijų. Policija, kiek įmanoma, kontroliavo padėtį, kad minioje neįsižiebtų konfliktų ir kad nepasikartotų garsus triukšmas kaip Sausio 13-ąją prie Seimo.
Vis dėlto K. Grabio atsineštas plakatas sulaukė išskirtinio pareigūnų dėmesio. Prie vyro priėję policijos atstovai prašė nuleisti plakatą arba palikti šventės vietą.
„Aikštėje policininkai bandė mane išvesti. Aš pasakiau, kad atėjau čia savo valia, atėjau į šventę su savo mintimi, su savo nuomone, su savo laisve ir manęs niekas negali iš čia išvesti“, – sakė jis.
Vėliau pareigūnai paprašė K. Grabio eiti iki policijos automobilio, kad patikrintų jo tapatybę. Vyras atsisakė su jais keliauti, parodė dokumentus vietoje, jį užtarė aplinkiniai žmonės.
„Mane policininkai apsupo. Ačiū Dievui, atsirado daugiau žmonių. Pareikalavo eiti į mašiną nustatyti tapatybės. Pateikiau dokumentą. Jie neima, sako, mes galime tik mašinoje patikrinti. Aš gi žinau, kaip pasibaigdavo tie įvykiai, kai eidavo žmonės į mašiną – jie būdavo areštuojami“, – nuomonę išdėstė plakato autorius.
Galiausiai pareigūnai patikrino vyro tapatybę – dokumentą patys nunešė iki tarnybinio automobilio ir vėliau vyrui grąžino. Jie leido K. Grabiui toliau dalyvauti šventės minėjime ir pasilikti plakatą.
Policija: plakatų turėtojams priminėme teisės aktų reikalavimus
TV3 Žinios paprašė Policijos Generalinio komisaro paaiškinti pareigūnų veiksmus. Bet atsakyti nusprendė viešųjų ryšių atstovas.
„Tiesiog asmenys, kurie turėjo plakatus, jiems buvo priminti teisės aktų reikalavimai, susirinkimų įstatymo reikalavimai, paaiškinta kada asmuo gali turėti plakatus, kokių tam reikia leidimų, taip pat žmonės perspėti, kad jie gali tapti provokacijų kažkokių auka, bet visiems asmenims, kurie turėjo plakatus, renginiuose leista dalyvauti“, – komentuoja policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.
Trečiadienį policija iš viso surašė 2 protokolus – vienam už tai, kad nepateikė dokumentų, o kitam, kad girtas šlapinosi viešoje vietoje.