Remigijaus RAINIO ir Rolando ŠMIGELSKIO fotoreportažas
Kėdainių rajono Skaistgirių kaimo gyventojai jau beveik du mėnesius išgyvena košmariškas naktis. Kaime siaučiantis padegėjas nuo praėjusių metų pradžios sukėlė net penkis gaisrus. Laimei, žmonių aukų juose nebuvo, tačiau vienas padegtas namas dar ne greitai bus tinkamas gyventi, o ir ūkiniams pastatams atstatyti prireiks nemažai darbo ir lėšų.
Gesino penki ekipažai
Dar praėjusių metų gruodžio pradžioje pagrindinėje gatvėje kilęs gaisras pradžioje neatrodė tyčinis. Manyta, kad Elenai Kumetienei priklausantis būstas, kuriame pastaruoju metu gyveno tik jos vyras Antanas Kumetys, užsidegė dėl trumpo susijungimo elektros instaliacijoje. Gaisras kilo, kai A. Kumečio nebuvo namuose. Atsitiktiniais uždarbiais besiverčiantis vyriškis dažnai talkindavo kaimo gyventojams įvairiose darbuose ir kartais likdavo nakvoti pas savo laikinuosius darbdavius. Taip Antanas taupė malkas, nes tuščio namo nebuvo prasmės šildyti. Tačiau vėliau paaiškėjo, kad ugnelę šiame name kažkas vis dėlto užkūrė. Ir taip užkūrė, kad gerokai ir viduje nukentėjęs namas liko visiškai be stogo, nors jį gesinti buvo sulėkę net penki ugniagesių ekipažai iš Kėdainių, Josvainių ir Rugėnų. Daugelio skaistgiriškių mėgstamas vyriškis teigia, jog jokių priešų neturėjo ir nė neįsivaizduoja, kam prireikė kėsintis į jo būstą.
Po kelių parų užsiliepsnojo ir sudegė toje pačioje gatvėje esantis Dalės Važgauskienės ūkinis pastatas. Šį kartą kaltinti trumpo susijungimo jau nebebuvo galima, nes elektra šiame pastate jau senokai buvo atjungta. Be to, paaiškėjo, kad dar išvakarėse kažkas bandė čia sukelti gaisrą padegdamas popierius, tačiau šie buvo šlapi ir greitai užgeso. Padegėjas sugrįžo kitą naktį ir sukėlė gaisrą, į vidų įmetęs butelį su degiu skysčiu.
Budi naktimis
278 gyventojus turinčio kaimo bendruomenė suskato gintis, kai netrukus buvo padegtas garbaus amžiaus Joanai Giedraitienei priklausantis ūkinis pastatas. Kone užmerktomis akimis į Skaistgirius kelią rasti jau galintiems rajono ugniagesiams pavyko išgelbėti bent pusę liepsnojančio pastato. Jį ketina atstatyti Joanos anūkas Edvinas.
Po šių įvykių vietos bendruomenei vadovaujantis Kėdainių rajono Medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas Lionius Stanevičius subūrė 10 aktyvistų grupę, kuri kaime budi naktimis. Vyrai į budėjimus renkasi pakaitomis, atsižvelgdami į tai, kam kitą dieną reikės vykti į darbą. Moksleiviško amžiaus jaunuoliai, kurie Skaistgiriuose sukūrė jaunimo atstovybę, taip veržiasi padėti vyresniesiems, tačiau šie nusprendė, kad moksleiviams reikia gerai išsimiegoti, ir palieka juos namuose. Neginkluoti savanoriai jaučiasi pakankamai fiziškai pasirengę, kad sučiuptų kaimui kenkiantį piromaną. Kaimo bendruomenė pradžioje ketino Skaistgiriuose įvesti "komendanto valandą", bet vėliau šio sumanymo buvo atsisakyta. Budėtojų grupė vieną naktį pastebėjo apie tvartus besisukiojantį įtartiną asmenį, tačiau vienam grupės nariui netyčia kostelėjus, šis išgirdo ir sugebėjo pasprukti.
Po kurio laiko kaime buvo padegtas Nijolei Mikalauskienei priklausantis ūkinis pastatas. Subėgę žmonės sugebėjo jį greitai užgesinti vandeniu iš čia pat esančios kūdros. Tačiau padegėjas neatsisakė savo sumanymo ir tą patį pastatatą padegė jau kitą naktį, kai niekas nebesitikėjo.
Įsibaiminę gyventojai ėmė nepatiliai žiūrėti į kiekvieną čią užsukantį prašalaitį, o galiausiai - įtarinėti vieni kitus.
Padegėjas vietinis
Pradžioje teisėtvarkininkai sulaikė vieną jauno amžiaus įtariamąjį skaistgirietį, tačiau jis įrodė savo alibi ir po apklausos buvo paleistas. Bendruomenės susirinkime pirmininkas pažadėjo, jog, kai padegėjas bus sulaikytas, jis viešai atsiprašys visų, kurie buvo nekaltai įtarinėjami, ir prašė jų nepykti ant įtarių kaimynų.
O kol kas areštinės duonos teko paragauti ir skaistgiriškiui Irmantui (21m.). Jo motina Albina tikina, kad namo jau sugrįžęs sūnus pykčio akmens užantyje tikrai nesinešioja. Taip jau sutapo, kad niekur nedirbantis ir nesimokantis jaunuolis įtarimą sukėlė tuo, jog piromano išpuolių išvakarėse lankėsi kone pas visus nukentėjusius kaimynus, o gaisrų metu neblaivus vaikinas vienas iš pirmųjų puldavo jų gesinti. Pasirodo, jog net ir gera, tačiau netinkamai parodyta iniciatyva gali būti įtartina. Irmantas buvo sulaikytas 2 parom, tačiau po to išleistas į namus. Pasak motinos, sūnų pareigūnai tampo todėl, kad dar būdamas nepilnamečiu jis įsivėlė į muštynes ir buvo nuteistas lygtine laisvės atėmimo bausme. Albinos nuomone, sūnus kartais nesusilaiko nepakėlęs taurelės, tačiau paauglystės nuodėmės jam primenamos pernelyg dažnai. Motina tikisi, kad visi įtarimai Irmantui atkris, kai bus gauti DNR tyrimo rezultatai.
Galimų padegėjų ieškantys Kėdainių rajono teisėsaugininkai dar neatmeta galimybės, kad šie gaisrai - tai tarpusavyje konkuruojančių kaimų jaunimo tarpusavio sąskaitų suvedinėjimai. Na o skaistgiriškiai neabejoja, kad padegėjas tikrai gyvena jų kaime. Padegėjas pernelyg puikiai jame orientuojasi net visiškoje tamsoje, kad galėtų būti atvykėlis iš svetur. Prie kai kurių padegtų objektų jis atidrožė trumpiausiu keliu, išvengdamas tuo metu buvusių sniego pusnių ir kitų kliūčių. Tačiau pagal ką tas niekšas renkasi gaisro objektus - sunku nuspėti. Kol kas tarp visų gaisrų bendra tik tiek, kad sudegę pastatai nebuvo apdrausti, o jų savininkai - nepasiturintys žmonės. Jei tai tiesa, tai gaisrai Skaistgiriuose netrukus turėtų liautis, nes nenukentėjusių varguolių čia liko nebe daug.
Neabejojama, jog padegėjas labai gerai informuotas ir apie kaimo vidaus reikalus, nes kai kaimo aktyvistai budėjo 20 parų iš eilės - nekilo nei vieno gaisro. Vos nusprendus budėjimus nutraukti, jau kitą naktį buvo padegtas Dalios Ivanauskienės ūkinis pastatas. Jos sugyventinis Eugenijus Kumetys tikino, kad tą vakarą jis į daržinę nunešė maišą malkų ir išėjęs duris užrėmė vežimo kartimi - kad durų neatvertų vėjas ir neprineštų vidun sniego. Tačiau sumigę šeiminykščiai jau po antros valandos nakties išgirdo duslų bumptelėjimą ir pamatė, jog per patį daržinės vidurį kyla liepsnų liežuviai...
E. Kumetys tikina, jog nė nenujaučia, kas ir dėl ko galėtų keršyti jo sugyventinei ar jam pačiam, tačiau jei padegėjas bus sugautas, norėtų su juo "pasikalbėti vyriškai". To paties norėtų ir kiti Skaistgirių gyventojai, kurie neabejoja, kad išaiškintas piromanas turės išsikelti gyventi kitur. Padegėjo sukelta įtampa apkartino visų kaimiečių gyvenimą ir dažnas naktimis miega nenusirengęs ar šoka iš lovos vos amtelėjus kieme pririštam šuneliui.
Gaisrų protrūkis sukėlė nemažą žiniasklaidos susidomėjimą, todėl vietos gyventojoms Nidai ir Neringai net teko tapti savotiškomis gidėmis po gaisravietes. Tačiau ne visi padegėliai nori tapti spaudos ar televizijų žinių herojais, nes pernelyg didelis dėmesys juos erzina. Juo labiau kad sunaikintą turtą atstatyti bus nelengva - apdegusio namo šeimininkei seniūnija skyrė tik poros tūkstančių litų pašalpą, o sudegusiems ūkiniams pastatams atstatyti skirta tik po trečdalį šios sumos. Kitus pinigėlius neturtingai gyvenantiems kaimiečiams teks susirasti patiems, o tai padaryti krizės sąlygomis bus labai nelengva. Gal todėl bendruomenės susirinkime, kur buvo svarstomi kovos su padegėju būdai, nepasirodė nei vienas nukentėjėlis nuo ugninio gaidžio...
Panašus braižas
Kol kas Skaistgirių naktiniai budėtojai su piromanu tarsi žaidžia "slėpynes", bandydami perprasti jo būsimus kėslus. Nustatyta, kad beveik visų padegimų braižas panašus - į nusižiūrėto pastato vidų tarp antros ir trečios valandos nakties įmetamas butelis su padegamuoju skysčiu. Manoma, kad tai greičiausiai benzinas. Tik vieną kartą gaisrą bandytą sukelti fakelu, kuris buvo numestas ant daržinėje gulėjusių durų.
Bendruomenės nariai atmetė Josvainių seniūnijos pasiūlymą laikinai apšviesti kaimo gatves ant stulpų kabinamais žibintais. Būtent taip prieš kelerius metus buvo sustabdyti padegimai Radviliškio rajono Baisogalos seniūnijos Valatkonių kaime. 2006 metų gruodžio pabaigoje ir naujųjų metų pradžioje čia viena po kitos buvo padegtos net trys didžiulės daržinės su šienu. Pašarus juose laikę ūkininkai patyrė nemažus nuostolius. Tuomet seniūnijoje buvo sudarytas specialus štabas, o vietos gyventojai taip pat budėjo naktimis, tačiau piromano sučiupti nepavyko. Įsisiautėjęs padegėjas galop užkūrė net valatkoniškio Zigmo Urbono trobą, tačiau gaisras buvo laiku pastebėtas ir užgesintas. Baisogalos seniūnas Romas Kalvaitis prisimena, kad tuomet taip pat buvo įtarinėtos sąskaitas suvedinėjančios gretimų kaimų jaunimo grupės, bet ikiteisminis tyrimas to nepatvirtino. Galiausiai nustatyta, kad kaime siautėjo psichikos sutrikimų turintis pavienis piromanas, tačiau jis pats taip ir nebuvo surastas. Buvo apklaustas visas būrys įtariamųjų, tačiau padegimai liovėsi tik naktimis apšvietus Valatkonis.
Tad belieka tikėtis, kad Skaistgirių budėtojų taktika bus sėkmingesnė, kaimo piromaną išaiškins ir perduos teisėsaugai. Pirmininkas L. Stanevičius ta proga Skaistgirių bendruomenės namų salėje žada surengti didelę puotą.