Nors vėžio atsiradimą lemia daugybė veiksnių, įskaitant genetiką ir gyvenimo būdą, mityba atlieka itin svarbų vaidmenį.
„Mityba turi didelę reikšmę vėžio prevencijai, nors, žinoma, tai nėra vienintelis veiksnys. Svarbiausia – subalansuota, natūrali mityba, kurioje gausu daržovių, vaisių, skaidulų ir sveikų riebalų“, – teigia „ 7PACK“ mitybos specialistė Karolina Bžimovska.
Ji pabrėžia, kad svarbu vengti perdirbto maisto, itin keptų ir stipriai apdorotų produktų.
Kai kurie maisto produktai dažnai vadinami „priešvėžiniais“, tačiau ką iš tiesų verta įtraukti į kasdienį racioną?
„Žalios lapinės daržovės, uogos, riešutai, ciberžolė, imbieras, česnakas, ankštiniai produktai ir omega-3 turtingi maisto šaltiniai, tokie kaip linų sėmenys ar riebi žuvis, yra vertingi pasirinkimai“, – vardija K. Bžimovska.
Tačiau ji pabrėžia, kad nėra vieno stebuklingo produkto – svarbiausia įvairi ir natūrali mityba.
Antioksidantai, vitaminai, mineralai ir skaidulos: ar jie gali sumažinti vėžio riziką?
Antioksidantai padeda kovoti su oksidaciniu stresu, kuris gali prisidėti prie ląstelių pažeidimų ir vėžinių susirgimų vystymosi.
„Geriausi antioksidantų šaltiniai – švieži vaisiai ir daržovės, ypač uogos, granatai, citrusiniai vaisiai, špinatai, brokoliai ir pomidorai“, – vardija specialistė.
Ji taip pat pabrėžia, kad vertingi šaltiniai yra riešutai, sėklos, žalioji arbata, kakava ir ciberžolė.
Daugelis tyrimų rodo, kad tam tikri vitaminai ir mineralai gali padėti sumažinti vėžio riziką.
„Vitaminas D siejamas su stipresne imunine sistema ir mažesne tam tikrų vėžio rūšių rizika, ypač storosios žarnos ir krūties vėžio“, – sako mitybos ekspertė.
Taip pat labai svarbios omega-3 riebalų rūgštys, pasižyminčios priešuždegiminėmis savybėmis, kurios gali padėti mažinti lėtinių ligų riziką.
Pasak mitybos specialistės, skaidulų vartojimas siejamas su mažesne storosios žarnos vėžio rizika:
„Skaidulos gerina žarnyno veiklą, skatina naudingų bakterijų augimą ir padeda pašalinti organizmui nereikalingas medžiagas.“
Geriausi skaidulų šaltiniai – pilno grūdo produktai, ankštiniai augalai, vaisiai, daržovės ir riešutai.
Žarnyno sveikata ir vėžio prevencija
Mokslininkai vis daugiau dėmesio skiria žarnyno mikrobiotai ir jos poveikiui organizmo sveikatai.
„Fermentuoti produktai, tokie kaip kefyras, rauginti kopūstai, kimči ar natūralus jogurtas, gali padėti palaikyti sveiką žarnyno bakterijų balansą, kuris susijęs su mažesne lėtinių ligų, įskaitant vėžį, rizika“, – sako K. Bžimovska.
Žarnyno sveikata neatsiejama nuo stiprios imuninės sistemos, todėl verta į racioną įtraukti daugiau natūralių, probiotikais praturtintų produktų.
Mitybos specialistė pabrėžia, kad subalansuota mityba yra vienas svarbiausių ilgalaikės sveikatos palaikymo veiksnių:
„Ji stiprina imuninę sistemą ir aprūpina organizmą būtinomis maistinėmis medžiagomis. Pagrindiniai principai – daugiau natūralių, neperdirbtų produktų, pakankamas skaidulų, antioksidantų ir sveikų riebalų kiekis.“
Nors mityba nėra absoliuti apsauga nuo ligų, ji yra stiprus įrankis, padedantis sumažinti rizikas ir palaikyti gerą savijautą.
Internete ir socialiniuose tinkluose dažnai galima sutikti teiginių apie „stebuklingus“ produktus, kurie neva apsaugo nuo vėžio. K. Bžimovska atkreipia dėmesį, kad svarbu atsirinkti informaciją:
„Daug produktų buvo išpopuliarinti kaip stebuklingi „vaistai nuo vėžio“, tačiau jų poveikis nėra įrodytas. Pavyzdžiui, ciberžolė, česnakas ar brokoliai turi naudingų savybių, tačiau vien jų vartojimas neišgydys ir neapsaugos nuo vėžio.“
Nors nėra vieno produkto, kuris užkirstų kelią vėžiui, subalansuota ir natūrali mityba gali sumažinti riziką susirgti. Verta rinktis daug skaidulų, antioksidantų, sveikų riebalų ir probiotikų turinčius produktus, vengti itin perdirbto maisto ir per didelio cukraus kiekio.
„Svarbiausia – nuoseklumas ir sveikų įpročių formavimas. Mityba yra ilgalaikė investicija į savo sveikatą“, – apibendrina K. Bžimovska.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!