• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ne visiems žinoma, kad Lietuvoje pomidorai pradėti auginti XIX a., bet tik kaip dekoratyvinis augalas dvarininkų sodybose bei botanikos soduose. Po pirmojo pasaulinio karo paplito ir tarp valstiečių, buvo pradėti vartoti maistui. Viena iš itin išpopuliarėjusių veislių, kurią dėl didelių sultingų vaisių pamilo lietuvių daržininkai – Jaučio širdis.

Ne visiems žinoma, kad Lietuvoje pomidorai pradėti auginti XIX a., bet tik kaip dekoratyvinis augalas dvarininkų sodybose bei botanikos soduose. Po pirmojo pasaulinio karo paplito ir tarp valstiečių, buvo pradėti vartoti maistui. Viena iš itin išpopuliarėjusių veislių, kurią dėl didelių sultingų vaisių pamilo lietuvių daržininkai – Jaučio širdis.

REKLAMA

Vienas šios veislės pomidoras įprastai sveria ne mažiau nei pusę kilogramo! Jaučio širdies tipo pomidorai yra labai skanūs, mėsingi, juose nedaug sėklų.

Tad tie, kas mėgsta minkštus, sultingus pomidorus plona odele – šie pomidorai tikrai patiks. Iš šių pomidorų verdamos sriubos, gaminamos sultys, juos galima kepti. Ypač iš jų tinka gaminti užkandžius su sūriu. Skaniausi jie tik ką nuskinti ir, žinoma, pačių užauginti.

Kada sėti?

Besirenkantiems sėklas ar sodinukus reikėtų žinoti, kad asortimente dažniausiai dominuoja raudonos spalvos pomidorus (BUFFALOSTEAK HRICCIOLO HOXHEART) užauginančios veislės, bet taip pat esama ir geltonos (ANANAS) bei oranžinės (OXHEART ORANGEBUFFALOSUN H) spalvos vaisius užauginančių veislių.

REKLAMA
REKLAMA

Šie pomidorai auginami – šiltnamiuose, net balkonuose, terasose, karštą vasarą dera ir lauke. Sėklos sėjamos į pomidorams skirtą substratą kovo 5 – 15 dienomis, jei pomidorai auginami šildomame šiltnamyje – sėjami keliomis savaitėmis anksčiau. 

REKLAMA

Tinkamiausias laikas persodinti

Kai daigeliams daigykloje pasidaro per ankšta, reikia pikuoti t.y. persodinti po vieną į vazonėlius, palaistykite augimo aktyvatoriumi, kuris užtikrins sveiką ir stiprų daigų augimą ir sumažins persodinimo stresą.

Dar kartą persodinti, kai pasirodo pirmasis tikrasis lapelis. Persodinti į vazonėlius daigeliai augs iki juos pasodinsite į nuolatinę auginimo vietą. 

REKLAMA
REKLAMA

Persodinimui naudojamas pomidorams skirtas substratas, o persodinti daigai laistomi kambario temperatūros vandeniu ir pastatomi ant gerai apšviestos palangės.

Šiltnamyje daigai sodinami balandžio pabaigoje – gegužės pradžioje. Jei sodinama ne šiltnamyje – sodinti reiktų tik pasibaigus šalnų pavojui, gegužės pabaigoje, kai jau žydi alyvos.

Sodinami tik tvirti, kokybiški daigai. Tokie daigai ypač svarbu Jaučio širdies tipo pomidorams – juk vienas augalas turės užauginti ir išlaikyti didelius ir sunkius pomidorus. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atminkite: žydintys daigai – negarantuos ankstyvesnio derliaus.

Sodinimo ir priežiūros paslaptys

Pomidorai išsiskiria iš kitų augalų tuo, kad geba išsiauginti papildomų šaknų tiesiai iš stiebo, jei tik jis atsiduria po žeme. Jei norite iš tiesų tvirtų, didelių Jaučio širdies veislės pomidorų, daigus sodinkite giliau.

Augalui išleidus papildomų šaknų, jo vaisiai užauga tvirtesni, jų gausiau, o pats augalas išlieka sveikesnis.

REKLAMA

Turbūt daugelis daržininkų žino, o pradedantieji yra girdėję, kad sodinant pomidorų daigus, į duobutes reikia įberti organinių žuvamilčių.

Juose gausu augalo augimo fazei itin reikalingo azoto ir fosforo. Fosforas suteikia energijos ir pagreitina šaknų vystymąsi, azotas paskatina spartesnį žalios masės augimą. 

Nepamirškite, kad pomidorus privalu teisingai laistyti. Dirvos drėgnumas po augalu privalo būti didelis – ne mažiau kaip 85 proc., o štai oro drėgnumas turi išlikti maždaug 50-60 proc. lygmenyje. Todėl patariama juos laistyti rečiau bet gausiai.

REKLAMA

Tik svarbu nepersistengti – drėgmės perteklius pomidorų vaisiams nebus į naudą. Pomidorai taps vandeningesni ir mažiau saldūs.

Augalai užauga gana aukšti ir šakoti. Kartais pomidorų augalų aukštis viršija 170 cm, o standartinis aukštis yra apie 100-120 cm.

Norint gauti gerą derlių per trumpesnį laiką, reikia nupjauti papildomas šakeles, kad maistinės medžiagos būtų naudojamos ne stiebų, o vaisių augimui. Pirmiausia pasirenkami ir ant kiekvieno pomidoro augalo paliekami trys geriausi stiebai, o likusieji nupjaunami.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visi vėlesni stiebai taip pat pašalinami, kai jie užauga 5-7 cm ilgio. Būtina šalinti ir pažastinius ūglius, kurie ilgesni nei 5 cm, nes labai alina augalą. Kad vaisiai būtų kokybiški, ant augalo reikia palikti ne daugiau kaip 8 šakas su vaisiais.

Atminkite, kad su Jaučio širdies tipo veislėmis sunkumų sukelia dideli vaisiai, kurie sulaužo augalo šakeles ir nulenkia augalą prie žemės, todėl būtina atsargiai pririšti stiebą prie atramos, kai kada paremti ir šakas. Dėl išsišakojusių šakų pomidorams taip pat būtinas tinkamas šiltnamio vėdinimas.

REKLAMA

Gausus derlius

Norėdami užauginti didelius ir skanius pomidorus, turėsite gerai patręšti dirvą, o derlius labai priklausys nuo auginimo sąlygų. Vegetacijos laikotarpiu pomidorai turi būti kelis kartus papildomai tręšiami.

Pirmą kartą tręšiami praėjus 10-12 dienų po daigų persodinimo į pastovią augimo vietą. Antrą ir trečią kartą, su dviejų savaičių intervalu tręškite iškart po dirvos supurenimo arba kaupimo. 

Atvirame lauke iš kiekvieno augalo surenkama iki 5 kilogramų pomidorų, o šiltnamyje iš vieno augalo galima nurinkti iki 12 kg derliaus.

Daugiau naudingos informacijos rasite apsilankę https://sodininkokalendorius.lt/

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų