Šių metų Europos kultūros sostine tapęs Vilnius jau rugsėjo viduryje galės pradžiuginti miesto gyventojus ir svečius moderniais miesto suvenyrų prototipais. Novatoriškus suvenyrus, kūrybiškai reprezentuojančius Vilnių, ketinama sukurti šiandien prasidedančio tarptautinio menų projekto „Penki Vilniaus pojūčiai“ metu.
„Penki Vilniaus pojūčiai“ – vienas iš trylikos edukacinės meno programos „Europos menų mokykla“ projektų, kuriame dalyvauja 5 menininkai iš Lietuvos, 15 iš užsienio šalių (Italijos, Izraelio, JAV, Kroatijos, Lenkijos, Rumunijos, Rusijos, Švedijos, Vokietijos, Didžiosios Britanijos), jiems Vilnių pažinti padeda 10 įvairių sričių lektorių.
„Naujas, kitoks požiūris visada suteikia naujų idėjų, įžvalgų, todėl džiaugiamės, kad dauguma projekto dalyvių į Vilnių atvyks pirmą kartą ir galės netradiciškai pažvelgti į miesto bei Vilnijos krašto kultūrą, istoriją, aplinką per penkis pojūčius - klausą, regą, uoslę, skonį ar lytėjimą. Sujungus šiuos 5 elementus, bus sukurti funkcionalūs, estetiški, novatoriško dizaino Vilniaus suvenyrų prototipai, eskizai. Jie pabrėš unikalią Vilniaus kultūrinio dialogo tradiciją, etninių bendruomenių sambūvį, Vilnių kaip miestą, atvirą Europos idėjai. Kalbėdami apie suvenyrą, kalbame apie „prisiminimą“ (pranc. „un souvenir“ - prisiminimas), kurį dalyvis patiria, išgyvena Vilniuje pažindamas miestą ir kurį jis palieka kitam, atvykusiam aplankyti šio miesto“, - sakė projekto „Penki Vilniaus pojūčiai“ kūrybos vadovė dizainerė Jolanta Rimkutė.
Ji pažymėjo, jog šiuo metu keliaujant į užsienį ar išlydint draugą į svečią šalį ir norint įteikti Vilnių reprezentuojančių suvenyrų, dažnai iškyla problema: esami produktai yra neoriginalūs, stokojantys kultūrinio identiteto sąsajų su Vilniumi, sukeliantys daug klaustukų dėl jų meninės vertės ar tiesiog kalbantys tik materialia kalba.
Prieš pradedant įgyvendinti šį projektą, buvo atlikta apklausa, kurios dalyviai iš 10 Vilniaus suvenyrų turėjo pasirinkti vieną, geriausiai atitinkantį jo lūkesčius. Be tokių variantų kaip gintarinis paveikslas su Gedimino bokšto atvaizdu, Aušros Vartų Švč. Mergelės Marijos reprodukcija, saldainių dėžutė su XIX a. K.Rusecko paveikslo reprodukcija „Lietuvaitė su verbomis“, atvirukas su Šv. Kristoforo statula, dekoratyvinė lėkštelė su Šv. Onos bažnyčios atvaizdu, buvo pasiūlytas ir Vilniaus dailės akademijos trečiojo kurso studento pieštas Vilniaus senamiesčio atvaizdas (litografija su parašu). Būtent pastarąjį variantą ir pasirinko didžioji dalis respondentų, argumentuodami, kad tai autorinis kūrinys, turintis meninę vertę ir aiškias sąsajas su Vilniumi.
„Svarbiausias projekto „Penki Vilniaus pojūčiai“ tikslas ir yra kūrybinis procesas, bendravimas, dialogas, iš kurio gims suvenyras, unikalus produkto prototipas, eskizas, kalbantis Vilniaus kalba. Projekte kartu dirbs architektai, daiktų, grafiniai dizaineriai, tapytojai, tekstilininkai, kompozitoriai, kulinarai. Projekto, kuris vyks nuo rugpjūčio 24 iki rugsėjo 15 d., metu bus rengiami seminarai, kuriuose menininkams iš užsienio ir iš Lietuvos kūrybiškai bus pateikta informacija apie Vilnių. Vyks ne tik paskaitos, bet ir eksperimentinės meistriškumo dirbtuvės. Rezultatų pristatymas visuomenei numatytas rugsėjo 4 d. Mokytojų namų kiemelyje, o pažiūrėti ir įvertinti kūrybos vaisius bus galima lauko reklamos kolonose Vilniaus mieste“, - pasakojo projekto koordinatorė Jolita Vitkauskaitė.
Pasak projekto koordinatorės, siekiama parodyti, kad menas yra ne tik kūrybinis procesas vardan proceso, jis gali būti funkcionalus ir labai komunikabilus.
Numatoma galimybė interaktyviai bendrauti su Vilniaus visuomene. Nuo rugsėjo 4 d. internetinėje svetainėje www.vilnius2009.lt vyks balsavimas, kuriame bus pristatyti projekto rezultatai ir bus galimybė balsuoti už labiausiai patikusius kūrinius. Visuomenės bus klausiama, ar suvenyras atitinka pojūtį, Vilniaus miestą, ar pats žmogus tokį norėtų įsigyti, padovanoti svečiui.
Projekto organizatoriai įsitikinę, kad prisiliečiant prie penkių Vilniaus pojūčių bus ne tik sukurti funkcionalūs Europos kultūros sostinės suvenyrai, bet ir užmegzti ilgalaikiai bendradarbiavimo ryšiai su tarptautinėmis organizacijoms, o Lietuvos ir užsienio menininkai bus supažindinti su Vilniaus ir Vilnijos krašto kultūriniu bei istoriniu paveldu.
Apie projektų ciklą „Europos menų mokykla“:
„Europos menų mokykla“ – 13 projektų ciklas, kuriame dalyvaujantys meno studentai ir jaunieji menininkai iš užsienio bei Lietuvos savo kūrybą skiria Vilniui ir jo svečiams. „Europos menų mokyklos“ metu rengiamos kolektyvinės kūrybinės dirbtuvės, organizuojamos individualios kūrėjų rezidencijos Lietuvoje, vykdomi Lietuvos ir žinomų Europos meno mokyklų bendradarbiavimo projektai.
2009 m. gegužės-gruodžio mėnesiais vykstantys edukaciniai meno projektai apima daugumą meno ir kūrybos sričių: kiną, teatrą, vaizduojamuosius ir taikomuosius menus, muziką, literatūrą, vertimą. Daugiau kaip 800 jaunųjų kūrėjų iš Lietuvos ir užsienio 2009 m. pabaigoje savo darbus pristatys vilniečiams ir miesto svečiams – bus sukurti nauji filmai, spektakliai, viešųjų erdvių ir dizaino darbai, literatūros, kitų meno sričių kūriniai.
„Europos menų mokyklos“ projektuose dalyvauja menininkai ir dėstytojai iš daugelio Europos Sąjungos valstybių, taip pat Baltarusijos, Rusijos, Australijos, Pietų Korėjos, Singapūro, kitų šalių. Pagrindinis visų „Europos menų mokyklos“ projektų tikslas – pradėti ilgalaikį Lietuvos ir užsienio menininkų, meno mokyklų studentų bei dėstytojų bendradarbiavimą ir pristatyti Lietuvos meną bei kultūrą projektų dalyviams iš užsienio.
„Europos menų mokykla“ – programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ projektų ciklas, iš dalies finansuojamas Europos Komisijos. Bendras visų 13 projektų biudžetas siekia 8,7 mln. litų, iš jų beveik 5,2 mln. litų sudaro Europos Komisijos lėšos.