Rugpjūčio 20-26 dienomis Alytuje vyks tarptautinis eksperimentinio meno festivalis Alytaus bienalė 2.
„Ar Diržio svoris nekrinta ant pečių?” - Alytaus bienalės 2 organizatoriams Mantui Kazakevičiui ir Gitai Strikytei tenka sulaukti ir tokio linksmai rimto žurnalistų klausimo. Sako, jiems tai nėra našta.
Alytaus bienalė 2 - po ilgesnės pertraukos vykstantis kultūrinis renginys, kurį organizuoja jauni menininkai. Vilniaus dailės akademijos studentai, Dailės mokyklos mokytojai Mantas Kazakevičius ir Gita Strikytė su gimtuoju miestu sieja ir savo ateitį.
„Pastaruoju metu pasaulyje mirė nemažai žinomų menininkų, rašytojo Kurto Voneguto netektis, aš taip pat... nekaip jaučiuosi, bet tiems, kas laukia ramybės, teks nusivilti - prieš dvejus metus vykusios pirmosios Alytaus bienalės „Atsargiai, politika!” mestą ambicingą iššūkį priėmė jaunimas. Ne tik festivalio kuratorius M.Kazakevičius, veikiančioji direktorė G.Strikytė, bet ir jų kolegos, studijuojantys Vilniaus dailės akademijoje bei ketinantys grįžti į Alytų”,- sako bienalės konsultantas Redas Diržys, pabrėžiantis, kad stengsis nesikišti į tai, ką daro jaunimas. Tegul tai bus jų manifestas ir išvados, vienaip ar kitaip pakreipsiančios kūrybinę biografiją.
Jis pats sako savu laiku už tokią galimybę turėjęs pakovoti.
Perduodamas estafetę jaunimui, R.Diržys nepamiršta pridurti: „Šiuo metu jau galvoju apie... trečią Alytaus bienalę, pakviesiu jaunimą prisidėti!”
Alytus taps jaunosios kartos menininkų kūrybos poligonu
„Mūsų tikslas - kvestinuoti tiesas, kuriomis esame maitinami dailės akademijose. Kodėl tai vyks Alytuje? Nes padarė įspūdį pirma bienalė, parodžiusi, kad tokie dalykai galimi. Tapo aišku, kad viskas priklauso nuo mūsų pačių. Tiesa, organizuoti renginį savame mieste - didesnė ir atsakomybė žmonėms, kurie tave pažįsta, tarp kurių tu išaugai”, - svarsto M. Kazakevičius, žadantis pratęsti eksperimentinio meno tradiciją, su kuria jau gerus penkiolika metų, nuo akcijos „Tiesė/Pjūvis” laikų, siejamas Alytaus vardas.
Bienalėje dalyvaus 25 jaunosios kartos menininkai iš Čekijos, Didžiosios Britanijos, Estijos, Ispanijos, Lietuvos, Suomijos, Slovakijos. Dauguma dalyvių - jauniausioji karta, ką tik baigusi aukštąsias meno mokyklas. Jie žada mesti iššūkį įgytiems meninės kūrybos principams, domėtis, ar šie dabartinėje socialinėje, politinėje ir ekonominėje situacijoje yra tinkami, ar pasiteisina.
Bienalės dalyviai tikisi paversti mūsų miestą eksperimentinio meno poligonu, kuriame kiekviena gatvė, pastatas, aikštė taps potencialia kūrybos erdve.
„Mes siekiame, kad būtų ne tik meno kūrinių paroda, bet ir viešas kūrybinis procesas, kurio neatsiejamas elementas yra žiūrovas, juolab kad mieste nėra nei vietos menui eksponuoti, nei tokių tradicijų”, - sako bienalės organizatoriai, žadantys padovanoti alytiškiams šiuolaikinio meno vasarą - ne tik bienalę, vyksiančią rugpjūčio 20-26 d., bet ir jos įžangą - neapibrėžto meno festivalį, prasidėsiantį jau gegužę.
Saulė Pinkevičienė,
"Alytaus naujienos"