Lietuvoje – mažiausias ankstyvasis neonatalinis – naujagimių iki 6 dienų – mirtingumas Europos Sąjungoje, tačiau besivaikančios gimdymo madų moterys iš medikų reikalauja vis daugiau.
Vaikosi madų
Vilniaus gimdymo namų direktorė dr. Kornelija Mačiulienė tvirtina, jog į mūsų šalį skverbiasi mados net iš Balio salos ir Naujosios Zelandijos. Jau atsirado moterų, kurios nori gimdyti pagal vadinamąją lotoso tvarką. Tai reiškia, kad pagimdžius naujagimio virkštelė ne nukerpama, o paliekama natūraliai sudžiūti prie vaiko. „Bandėme moterį atkalbėti nuo tokio žingsnio, tačiau ji nesutiko“, – teigia direktorė. Medikės teigimu, mūsų šalyje tokia praktika pavojinga naujagimio sveikatai ir net gyvybei, mat placenta gali pradėti pūti. Šiltose šalyse placenta ir virkštelė apibarstomos egoztiškų augalų milteliais, kurie veikia tarsi antiseptikai, įdedamos į specialų medvilninį maišelį. Pas mus tokių augalų nėra, o placenta su virkštele įdėtos į kokį nors indelį, ima skleisti blogą kvapą. Kita nauja mada moteriai palanki. Nėščiosios iš nedarnių šeimų atvyksta gimdyti kartu su padėjėja, – kita moterimi, kuri vadinama dule. Dulės neturi medicininio išsilavinimo, bet yra baigusios specialius kursus. Jos gimdyvę palaiko psichologiškai, masažuoja nugarą ir pan., bet nesikiša į gimdymo procesą. „Gimdykloje esu susidūrusi su dviem dulėm, kurios labai padėjo moterims“, – tikina dr. K. Mačiulienė. Dulių judėjimas prasidėjo Amerikoje, kai susvetimėjusiose šeimose moterys negalėjo į gimdymą pasikviesti artimųjų, tad susirasdavo pagalbininkes.
Dauginkintės ir veiskitės
Statistikos duomenimis, Lietuvoje iš 1000 gyvų gimusiųjų per pirmąsias šešias dienas miršta tik maždaug 1,5. Tai vienas geriausių rezultatų Europos Sąjungoje. Šiandien Lietuvoje gali išgyventi ir per anksti gimę vaikai, kurie sveria vos 500 gramų. „Ar įsivaizduojate, kiek reikėjo padaryti, kad pasiektume tokius rezultatus!“ – džiaugiasi sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis. Nuo 2006-ųjų, Lietuvai ir Šveicarijai susitarus bendradarbiauti, keturių kantonų šalis mums jau skyrė 168 mln. litų. Apie 60 proc. šių lėšų teko projektams, susijusiems su aplinka ir žmonių sveikata.
Vilniaus gimdymo namuose, kurie vieni pirmųjų pasinaudojo šveicarų parama, gimdyvės turi ne tik vienvietes palatas, kur gali laukti gimdymo ir ilsėtis po jo su artimaisiais, bet ir atskiras gimdyklas. Vienu metu čia gali gimdyti šešios moterys. Per parą vidutiniškai šiuose gimdymo namuose į pasaulį ateina maždaug 10 žmogučių. Įstaiga aprūpinta ir moderniausia įranga, jeigu gimdyvei ar naujagimiui prireiktų ypatingos pagalbos: operacijos, gaivinimo, intensyviosios slaugos ar gydymo. „Turime ir funkcines lovas, kuriose moterys gali gimdyti gulėdamos, sėdėdamos ir net stovėdamos, kaip kuri nori“, – tikina dr. K. Mačiulienė. „Čia moterys gali jaustis kaip namie“, – pritaria ministras. „Prisimenu laikus, kai vyrai lauke laukdavo žinutės, kas gimė, o gydytojai su mediniu stetoskopu klausydavo, ar vaisius gyvas. Dabar turime puikiausias sąlygas gimdyti vaikus. Veiskitės ir dauginkintės!“ – ragino sveikatos apsaugos ministras.
Spręs šveicarų tauta
Per ketverius metus iki 2016-ųjų šveicarai Lietuvos nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūrai gerinti dar žada skirti maždaug 87 mln. litų. Šią paramą gaus 24 šalies ligoninės. Joms bus nupirkta modernios įrangos, o trys ligoninės, kurios neišnešiotiems ir sergantiems naujagimiams teikia intensyviosios terapijos ir reanimacijos paslaugas, gaus naujus automobilius su specialia įranga. Daugiau kaip 1300 specialistų kels kvalifikaciją. Dar už 62 mln. litų bus suremontuoti, apšiltinti ir aprūpinti energiją taupančiomis technologijomis pastatai, kuriuose teikiama pagalba nėščiosioms, gimdyvėms ir naujagimiams.
Šveicarų pagalba Lietuvai pasibaigs 2017-aisiais. Ar ši šalis ir atetiyje rems mūsų iniciatyvas, pasak Šveicarijos ambasadoriaus Markuso N. P. Dutly‘io, referendumu spręs visa šveicarų tauta. Jie visų pirma atsižvelgs į tai, ar pinigai buvo tinkami investuoti ir skaidriai panaudoti. „Esu įsitikinęs, kad visi Lietuvos projektai naudingi ligoninėms, bet ypač mamoms ir vaikams. Pagarba personalui, kuris mažyčiams vaikeliams suteikia galimybę išaugti į dideles mergaites ir berniukus, turinčius gražią ateitį“, – sakė ambasadorius.
Aušrinė Šėmienė