Vieta
Pirmiausia reikia išsirinkti vietą drabužinei. Bene patogiausia – kambarėlis greta vonios arba miegamojo.
Jei atskiro kambarėlio ar pertvara atskirtos kambario dalies drabužinei skirti negalite, išeitis – sieninė spinta. Jai įrengti jokių apribojimų nėra. Tinka laiptų apačia, vietos, kur standartinių baldų pastatyti neįmanoma, taip pat vieta kambario kampe. Bene tinkamiausia – niša.
Sieninių spintų konstrukcijos ypatumas yra tas, jog joms nereikia tradicinei korpusinei spintai įprastų detalių – vienos arba abiejų šoninių sienelių, užpakalinės ir net viršutinės bei apatinės plokščių. Jas atstos kambario sienų, lubų, grindų dalys.
Toje vietoje, kurioje planuojate įrengti drabužinę arba sieninę spintą, pageidautina atlikti įprastus atnaujinimo darbus: išlyginti sienas, pakloti grindis, sutvarkyti lubas. Sienos gali būti tinkuojamos, apkalamos dailylentėmis arba gipso kartonu, dažomos arba klijuojamos tapetais. Nuo to, kaip kruopščiai bus parengta vieta, priklausys drabužinės ar spintos montavimo kokybė.
Daiktai
„Pagalvokite apie daiktus, kuriuos žadate laikyti naujoje drabužinėje ar spintoje. Surašykite, ko ir kiek planuojate sutalpinti, tuomet bus lengva sukomplektuoti vidaus įrangą – lentynas, stalčius, krepšius bei kabyklas“, – pataria V. Remeika.
Į spintą, drabužinę galima sudėti ne tik drabužius ir batus, bet ir vaiko žaislus, įstumti garso bei vaizdo techniką, paslėpti dulkių siurblį, lyginimo lentą bei kitus daiktus.
Dabartinis kaklaraiščių, kelnių ir sijonų laikiklių asortimentas – labai platus. Taip pat yra talpių batų dėžių, specialių laikiklių lygintuvams, lyginimo lentoms, siurbliams ir kitiems daiktams. Verta pagalvoti, kiek ir kokių iš šių patogumų jums reikės.
Erdvė
Drabužinės, spintos ir kiti baldai, kuriuose naudojamas skaidrus, matinis, dažytas stiklas ar veidrodžiai namuose sukuria erdvės pojūtį. Aplinkos neapkrauna, vizualiai šią net praplečia.
Universali sieninė spinta – tai įvairios paskirties baldų junginys: drabužių spinta, sekcija, knygų lentynos ir darbo stalas. Tokią dažniausiai renkasi nedidelių butų šeimininkai, vertinantys baldų ergonomiškumą, o praktiškumą derinantys su estetika.
Apšvietimas
Apšvietimą, anot specialisto, galima įrengti ne tik drabužinėje, bet ir sieninėje spintoje. Joje jis ne tik padės greičiau rasti norimą drabužį, bet ir suteiks išskirtinumo.
Apšvietimui gali būti naudojami ne tik halogeniniai šviestuvėliai, bet ir nestandartiniai sprendimai, pavyzdžiui, šviečianti kabykla. Ji ima šviesti vos atvėrus spintos duris, uždarius – užgęsta.
Durys
Kokių stumdomų durų sistemų yra ir kuo jos skiriasi?
Stumdomų durų sistemos skirstomos pagal jų gamybai naudojamas medžiagas. Plieno bei aliuminio sistemos gali būti įvairaus dizaino, profilio, formos bei pločio. Plieninė sistema – tai kokybiška stumdomų durų sistema, naudojama spintų durims gaminti.
Vidinėje šių durų pusėje yra matomi ratukai. Aliumininė stumdomų durų sistema yra universali. Ji naudojama ne tik spintose, bet ir patalpose, kaip pertvaros erdvėms atskirti ar durys įėjimui į patalpas. Joje durų ratukai yra paslėpti stumdomų durų viduje.
Kaip pritvirtinti apatinį stumdomų durų bėgelį, jei namų grindys – šildomos?
„Jei grindys yra šildomos, apatinis stumdomų durų bėgelis yra tvirtinamas priklijuojant jį „skystomis vinimis“, dvipuse lipnia juosta arba prisukant medvaržčiais“, – atsako V. Remeika.
Ar galima stumdomas duris tvirtinti į gipso kartono lubas?
Taip, galima. Prie lubų tvirtinamas tik viršutinis stumdomų durų bėgelis, visas stumdomų durų svoris perduodamas apatiniam bėgeliui, pritvirtintam ant grindų. Tokiu būdu gipso kartonui lubose nėra didelės apkrovos.
Priežiūra
Maksimali leistina apkrova spintų ir stelažų lentynoms – 20 kilogramų, stalčių dugnui – 10 kilogramų. Svorį reikia paskirstyti tolygiai visame plote, aukštesnėse spintose rekomenduojama labiau užpildyti apatines sekcijas.
Baldų paviršių reikėtų valyti tik tam skirtomis priemonėmis. Draudžiama bet kokių baldinių paviršių valymui naudoti priemones, medžiagas ir kempines su kietu paviršiumi, metaliniais šeriais ir panašiai. Tinka minkštas audinys ar zomša.
Po tam tikro eksploatacinio periodo kai kurios mechaninės dalys: ratukai, sąvaržos, lankstai, praranda optimalų reguliavimą. Tai sunkina durų varstymą, stalčių ištraukimą, sukelia girgždėjimą. „Kartą per metus drabužinių ar sieninių spintų savininkams rekomenduočiau savarankiškai profilaktiškai sutepti bėgelius, suveržti sąvaržas, medvaržčius, sureguliuoti lankstus“, – pataria specialistas.
Metalinius stumdomųjų durų elementus patartina valyti švelniu skudurėliu ir sutepti WD-40 priemone, kuri nuo metalinių paviršių išsklaido drėgmę, šalina girgždėjimą, atpalaiduoja užstrigusias dalis, padeda nuvalyti įvairias nuosėdas: tepalus, riebalus, padengia paviršius antikorozine plėvele. Tai padės išsaugoti kasdien naudojamo gaminio funkcionalumą. Apatinį bėgelį būtina išsiurbti dulkių siurbliu, nesubraižant bėgelio paviršiaus.
Jei baldai stovi prie šildymo prietaisų, yra veikiami tiesioginių saulės spindulių, blogina jų savybes, pagreitina paviršių senėjimą ir plokščių paviršių deformaciją.
Parengė Marina VISOCKIENĖ