Seimo statuto pataisa, kuria siūloma leisti parlamentarams dar savo kadencijai sumažinti atlyginimus, gali kirstis su Konstitucija.
Tokią išvadą minėtam Statuto pataisos projektui, remdamasis Konstitucinio Teismo 1999 metų lapkričio 9 dienos bei 2004 metų liepos 1 dienos nutarimais, pateikė Seimo Teisės departamentas.
Seimo teisininkai pažymi, jog KT yra konstatavęs, kad „Seimo nario atlyginimas turi būti pakankamo dydžio, mokamas reguliariai, taip pat kad Seimo kadencijos metu įstatymu negali būti nustatytas mažesnis Seimo nario atlyginimas negu kadencijos pradžioje“.
Anot KT, „toks konstitucinis Seimo nario atlyginimo už darbą reguliavimas yra nustatytas tam, kad Seimo narys galėtų tinkamai atlikti savo, kaip tautos atstovo, priedermę“, tad, pasak Seimo teisininkų, svarstytina, ar projektu teikiamas Statuto pakeitimas atitiktų konstitucinę doktriną.
Seimo pirmininko pavaduotojas konservatorius Česlovas Stankevičius pirmadienį įregistravo Seimo statuto pataisą, numatančią, jog „Seimas, įvertindamas šalyje bręstančią arba susidariusią sunkią ekonominę finansinę padėtį, Seimo narių bei Seimo narių pareigūnų atlyginimų dydžius atskiru įstatymu gali sumažinti“.
Šiuo metu sprendimai dėl Seimo narių atlyginimų įsigalioja tik kitai kadencijai. Seimo statutas numato, jog „įstatymas dėl Seimo narių atlyginimo dydžio pakeitimo įsigalioja tik nuo kito naujai išrinkto Seimo pirmojo posėdžio dienos“.
Statuso pataisą teikiantis Č.Stankevičius aiškinamajame rašte rašo, jog kartu teikia ir atskirą įstatymo dėl Seimo narių ir Vyriausybės narių atlyginimų sumažinimo projektą, tačiau šis dokumentas Seimo posėdžių sekretoriate kol kas neįregistruotas.
Pasak Tėvynės sąjungos frakcijos seniūno Jurgio Razmos sakė, jog bus siūloma parlamentarų atlyginimus mažinti apie 15 proc. Tačiau, anot jo, šis skaičius - tik orientacinis, nes pasiūlymus teiks ir kiti koalicijos partneriai.
Lapkričio 17-ąją kadenciją baigęs Seimas paskutinėmis dienomis priėmė, o prezidentas praėjusią savaitę pasirašė Seimo statuto ir atitinkamo įstatymo pataisas, kuriomis sumažintos išmokos už išlaidas parlamentiniam darbui, tačiau pakeltas atlyginimas. Už šias pataisas, be kitų, balsavo ir dabar valdančiąją daugumą sudarančios Tėvynės sąjungos frakcija - 16 konservatorių buvo už, vienas - prieš ir vienas susilaikė.
Iki šiol Seimo nariai gaudavo 4,6 tūkst. litų atlyginimą neatskaičius mokesčių, dar apie 8,5 tūkst. sudarydavo išmokos už išlaidas parlamentinei veiklai. Po pertvarkos Seimo nariai gaus apie 11 tūkst. litų atlyginimą neatskaičius mokesčių, o sumažėjusi išmoka už išlaidas parlamentinei veiklai sieks 3,8 tūkst. litų.
Apie tai – LNK žinių videoreportaže.