„Pasiūlėme, kad Darbo kodekso pataisos būtų įtrauktos į pasiūlymą, kurį ruošia specialistai ir ekspertai, kuriuos yra pasamdžiusi Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, kad nebūtų pavieniui atskiri straipsnio teikiami Seimui, bet tiesiog būtų perkelti į pagrindinį dokumentą. Jie nėra atmesti, bet paprašyta, kad jie būtų kartu svarstomi su pagrindiniu teisės aktu“,- pirmadienį po Vyriausybės pasitarimo sakė premjeras Algirdas Butkevičius.
Anot jo, kovo mėnesį turėtų prasidėti Darbo kodekso svarstymai ministerijose, o Seimą jo projektas turėtų pasiekti gegužę.
„Aš manau, kad jau kovo mėnesį turėtų prasidėti svarstymai, nes lyg ir iki kovo mėnesio vidurio ekspertai turėjo baigti tą dokumentą ruošti, tada turi būti suderinta su atskiromis ministerijomis, po to turi atkeliauti į Vyriausybę ir Vyriausybė kompleksiškai turėtų apsvarstyti“, - teigė ministras pirmininkas.
Parlamentaras R.Žemaitaitis siūlo, kad uždirbantiems 1,5 karto daugiau nei vidutinis atlyginimas (1045 eurus), būtų nustatytos lankstesnės darbo sutarties sąlygos.
Parlamentaras siūlo įteisinti terminuotas darbo sutartis šalių susitarimu, nustatyti 1 arba 2 mėnesių įspėjimo apie atleidimą terminą (dabar - 2 ir 4 mėnesių), o atleidus iš darbo darbuotojui išmokėti ne daugiau 3 vidutinių darbo užmokesčių kompensaciją (šiuo metu - 6 mėnesių). Taip pat siūloma nustatyti 180 valandų viršvalandžių per metus limitą, o ne 120, kaip šiuo metu.
Tokią tvarką siūloma taikyti tik bendrovėms, kurios atitinka patikimo darbdavio statusą - jose mažiau nei 10 proc. darbuotojų gauna minimalų atlyginimą ir per 5 metus nebuvo nelegalaus darbo atvejų.
A.Butkevičiaus teigimu, kol kas šie siūlymai tik svarstomi, jiems kol kas nepritarta.
„Tai dar niekas nekalba, kad tiems variantams pritarta, mes tik pasakėm, kad tai turi būti svarstoma, o ar tam bus pritarta, ar nebus, mes negalime atsakyti“, - tikino A.Butkevičius.
Tačiau premjeras teigė, kad visgi Darbo kodeksą reikia keisti, nes jame yra daug pasenusių nuostatų.
„Kokiam variantui bus pritarta, matysime, bet kad Darbo kodekse yra dar iš sovietinių laikų galiojantys kai kurie straipsniai, kurie yra pasenę, kurie neatitinka šio laikotarpio, šių laikų dvasios ir kad Lietuva vertinama pagal Darbo kodekso straipsnius, arba rinkos situaciją, 124 vietoje pagal „Doing Bussines“, tai irgi yra neramu“, - sakė ministras pirmininkas.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.