Seimo narys Gintaras Songaila siūlo Seimui paskelbti konsultacinį (patariamąjį) referendumą dėl penkerių metų moratoriumo atominės energetikos plėtrai.
Jis parengė tai numatantį nutarimo projektą. „Kadangi Referendumo įstatymas nustato, jog referendumo iniciatyvos teisę turi 1/4 Seimo narių, esame parengę teikimo formą ir kviečiame pritariančius šiai iniciatyvai Seimo narius ją pasirašyti“, – ragina politikas.
Referendumą siūloma surengti 2012 metų antrąjį kovo sekmadienį.
Nutarimo projekte siūloma pateikti referendumui šio svarbaus Valstybės ir Tautos gyvenimo klausimo sprendimo tekstą: „Pritariu, kad būtų paskelbtas penkerių metų moratoriumas atominės energetikos plėtrai Lietuvoje ir kad Lietuvos valstybės institucijos imtųsi visų įmanomų priemonių dėl atominių elektrinių projektų sustabdymo Lietuvos kaimynystėje“.
„Branduolinės energetikos plėtros laikinas pristabdymas nei kiek netrukdytų Lietuvos valstybei greičiau įsijungti į Europos energetinę sistemą (UCTE), o atvirkščiai, leistų rimtai imtis šios problemos sprendimo, nelaukiant tolimų naujos atominės elektrinės statybų“, – sakoma dokumento projekte.
Jame kalbama ir apie grėsmes, kurias kelia galima atominių elektrinių statyba kaimyninėse valstybėse, pačiame Lietuvos pasienyje ir prie svarbiausių Lietuvos politinių, ekonominių, kultūrinių bei demografinių centrų.
Referendumą siūloma skelbti atsižvelgiant „į šiandieninę branduolinės energetikos krizę, į daugelį rizikos veiksnių, susijusių su šia energetikos rūšimi“.
„Lietuvos energetinis saugumas artimiausioje perspektyvoje priklauso ne nuo didelių investicijų pareikalausiančių ir ilgai truksiančių galimų naujos atominės elektrinės statybų, bet nuo alternatyvių gamtinių išteklių importo šaltinių, todėl Lietuvos valstybė savo finansinius išteklius turi sutelkti visų pirma šio uždavinio kuo greitesniam sprendimui“, – pažymima nutarimo projekte.
Jame atkreipiamas dėmesys į naujas technologines tendencijas branduolinėje energetikoje, kai per artimiausius penkerius šešerius metus bus sertifikuotos naujo tipo nedidelio galingumo saugesnės atominės elektrinės, kurių pastatymas Lietuvoje leistų užtikrinti jos nepriklausomybę nuo būtinybės užtikrinti didelius galios rezervus, taip pat užtikrinti Lietuvos energetikos sektoriaus generacinių šaltinių įvairovę.
Pasak G. Songailos, atkuriama Tautininkų sąjunga taip pat inicijuoja nepriklausomą Vyriausybės energetinės politikos tyrimą, apklausdama ekspertus, siūlydama įsitraukti į šį procesą kitiems atsakingiems politikams, Nepriklausomybės akto signatarams. „Tenka konstatuoti, kad ši Vyriausybė, kaip ir kitos, veikusios pastarąjį dešimtmetį Vyriausybės, nusikalstamai neryžtingai gynė Lietuvos energetinio saugumo interesus“, – sako G. Songaila.
Politikas tikisi šį tyrimą užbaigti dar šią vasarą, o Seimo rudens sesijos pradžioje „pareikalauti iš Vyriausybės aiškios ataskaitos ir atsakomybės“.