Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisą, kuria siūloma mažinti pagrindinį PVM tarifą, Seime registravę Mišrios Seimo narių grupės narys Valerijus Simulikas ir socialdemokratų frakcijos atstovas Eduardas Šablinskas tikisi, kad standartinio PVM tarifo sumažinimas paskatins maisto produktų bei kitų pirmo būtinumo prekių kainų mažėjimą ir dėl to išaugs vartojimas.
Tačiau tuo abejoja SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda: „Klausimas, ar iš tikrųjų kainos sumažės tiek ženkliai, kiek tikisi projekto siūlytojai“.
Finansų analitikas taip pat abejoja, ar sumažinus PVM tarifą, išaugs vartojimas.
„Daugelis namų ūkių, vargu, ar pradės valgyti daugiau dėl to, kad sumažėja tarifas ir gali pigiau įsigyti“, - BNS teigė G.Nausėda.
G.Nausėda sako, kad standartinio PVM tarifo mažinimo klausimas yra svarstytinas tik tuo atveju, jeigu kartu bus nurodoma, kaip būtų dengiamos biudžeto netektys.
„Tai svarstytina idėja. (...) Tačiau reikėtų tuo pat metu pasiūlyti ir priemones, kurios kompensuotų pajamų netektį“, - teigė analitikas .
Parlamentinio Biudžeto ir finansų komiteto nariai liberalsąjūdietis Kęstutis Glaveckas bei socialdemokratas Antanas Nesteckis BNS irgi sakė, kad PVM mažinimas neįmanomas.
K.Glavecko teigimu, dėl PVM tarifo sumažinimo biudžetas negautų 300-500 mln. eurų pajamų.
„300-400 mln. eurų netektis bus, gal net visas 0,5 mlrd. eurų. Praktiškai neįsivaizduoju, kaip su viešaisiais finansais susitvarkytume - kieno sąskaita nubraukti reikėtų? Arba deficitą didinti reikėtų. Tada ES uždėtų sankcijas. Tai grynai populistinis siūlymas“, - BNS tvirtino K.Glaveckas.
G.Nausėdos įsitikinimu, siūlymo dėl PVM sumažinimo visiškai populistiniu nebūtų galima vadinti, nes mažesniu tarifu norima sulaikyti į Lenkiją vykstančius apsipirkti šalies gyventojus.
„Tai yra mėginimas atsispirti tai tendencijai, kad lietuviai važiuoja į Lenkiją apsipirkti. Nors paanalizavus giliau, jie važiuoja labiau todėl, kad Lenkijoje zlotas pastaruoju metu smarkiai smuktelėjęs yra. Taigi - mokesčių politikos svertais mėginama stabdyti tą proporciją tarp maisto produktų kainų Lenkijoje ir Lietuvoje. Jeigu prekybininkai nepasisavintų, galima būtų tikėtis kainų sumažėjimo“, - BNS teigė G.Nausėda.
Pasak jo, PVM tarifo sumažinimas būtų didelė netektis biudžetui.
A.Nesteckis mažinti PVM tarifą irgi nemato galimybių.
„Šiandien tokių galimybių nėra. To krizinio laikotarpio dar nesame pabaigę - likę padariniai: nesame grąžinę įsiskolinimų gyventojams - sumažintų pensijų, darbo užmokesčio biudžetininkams. Tai negalime sakyti, kad išėjome iš krizinio laikotarpio“, - BNS teigė A.Nesteckis.
Tačiau parlamentaras neatmeta svarstymų dėl mažesnio PVM tarifo būtiniausiems maisto produktams galimybės.
Dabar standartinis PVM siekia 21 proc. - šis tarifas buvo nustatytas per finansų krizę siekiant užtikrinti papildomas biudžeto pajamas, kurios buvo būtinos fiskaliniam deficitui mažinti ir valstybės finansų stabilumui iki baigsis ekonomikos sunkmetis.