Seimo nariai Rima Baškienė ir Antanas Baura užregistravo Genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) įstatymo pataisas, leidžiančias Lietuvai tapti šalimi, visiškai uždraudusia auginti bet kokius GMO pasėlius.
„Remiantis apklausų duomenimis, tiek Lietuvoje, tiek Latvijoje gyventojai mano, jog auginti genetiškai modifikuotus augalus yra draudžiama. Deja, Lietuvoje nėra pakankamos teisinės bazės, leidžiančios uždrausti auginti GMO tam tikroje jos teritorijoje ar visoje šalyje. Todėl, mūsų nuomone, būtina imtis priemonių tai pakeisti“, – sako Seimo narė R. Baškienė.
Iki šiol tik Žemės ūkio rūmai, vienijantys visas žemdirbių organizacijas savo sprendimu pritarė visiškam GMO auginimo Lietuvoje apribojimui. Tačiau kitų institucijų požiūris nėra vienareikšmiškas.
„Esminė sprendimų dėl GMO leidimo ar draudimo grandis Europos Sąjungoje šiuo metu yra savivalda. Vis daugiau Europos savivaldybių priima sprendimus uždrausti GMO auginimą, todėl mes, kaip žalieji, ir kaip regioninės politikos atstovai Seime, privalome sukurti teisinę bazę Lietuvos savivaldybėms pradėti teisines procedūras dėl visiško GMO auginimo draudimo jų teritorijoje“, – teigia Ignalinos rajono meras, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) valdybos pirmininkas Bronis Ropė.
Visos 110 Latvijos savivaldybių priėmė sprendimą drausti GMO auginimą. „Latvija, kaip ir Lenkija, eina tikrojo žalumo kryptimi ir konkuruos pasaulio maisto prekyboje ne kiekybe, o produktų kokybe. Mes kol kas delsiame tai daryti“, – sako B. Ropė.
Pasak valstiečių ir žaliųjų sąjungos, patvirtinus Genetiškai modifikuotų organizmų įstatymo pataisas kiekviena savivaldybė, atsiklaususi savo gyventojų nuomonės, galės pasiskelbti „laisva nuo GMO“ savivaldybe ir tokiu būdu užtikrinti, kad GMO pasėliai jos teritorijoje nebūtų auginami. Tai turėtų palankiai įvertinti tiek bitininkai, tiek ir ekologinių ūkių savininkai, mat jie labiausiai ir nukenčia nuo genetinės taršos.