Nuo kitų metų siūloma grįžti prie 19 procentų PVM tarifo ir vėliau, laipsniškai plečiant nekilnojamojo turto mokesčio bazę, toliau jį mažinti iki 16-18 procentų.
Tai siūloma ekspremjero, Krikščionių konservatorių socialinės sąjungos pirmininko Gedimino Vagnoriaus ir Seimo frakcijos "Viena Lietuva" parengtoje Antikrizinėje ekonomikos skatinimo programoje. Ketvirtadienį šis dokumentas įteiktas Seimo Pirmininkei Irenai Degutienei, Premjerui Andriui Kubiliui.
"Nežinau jų to plano, pateikė man kažkokią kopiją. Manau, kad daug dalykų yra nelabai racionalu. Iš tiesų tai, kad mums pavyko išsaugoti viešuosius finansus stabilius ir turime galimybes vis gerėjančias skolintis, tai rodo, kad mūsų politika buvo teisinga ir mes ją toliau tęsime. O partijos ir frakcijos turi apsispręsti, ar rimtai žiūri į savo atsakomybę, čia būnant Seime, ar yra ieškoma kokių nors galimybių save sureikšminti", - po apsilankymo pas Seimo Pirmininkę I. Degutienę ketvirtadienį žurnalistams sakė A. Kubilius.
Kaip pažymima Antikrizinėje ekonomikos skatinimo programoje, didesni nei 20 procentų PVM tarifai peržengia psichologinę protingų mokesčių ribą ir skatina masinį jų nemokėjimą.
"Šalies ekonomikai ir biudžetui naudingiau būtų neapmokestinti visuomenės remtinas sritis: nepramoginės kultūros, meno, sporto, mokslo, knygų leidybos ir žiniasklaidos produktus, išskyrus komercinės reklamos paslaugas", - mano programos rengėjai.
Jų nuomone, nekilnojamojo turto mokestis, kuris, kaip ir kitose ES valstybėse, tolygiau papildo savivaldybių biudžeto įplaukas, yra lengviau administruojamas. G. Vagnorius ir "Viena Lietuva" mano, kad šio mokesčio tarifas neturėtų viršyti 0,45 procento turto mokestinės vertės. Jo taikymą gyventojams jie siūlo atidėti iki 2011 metų. Jei toks mokestis būtų įvedamas, G. Vagnoriaus nuomone, jo nederėtų taikyti socialiai remtinoms asmenų grupėms, nustatant kintančias neapmokestinamąsias pajamas.
Laimonto Diniaus vadovaujama frakcija "Viena Lietuva" ir G. Vagnorius siūlo atsisakyti dvigubo dividendų apmokestinimo, sumažinti ekonominės krizės metu nepagrįstai, jų manymu, pakeltus mokesčius pagal Verslo liudijimus. Jų nuomone, būtina atsisakyti nenuolatinių pajamų (nuomos, palūkanų ir pan.) apmokestinimo privalomuoju sveikatos draudimo mokesčiu. Plano rengėjai siūlo nedelsiant pradėti įgyvendinti papildomą savanorišką sveikatos draudimą.
Jų nuomone, būtina kuo skubiau kreiptis į tarptautinius finansinius donorus - TVF, ES ir kitas institucijas, iš kurių turime teisę gauti palankią finansinę paramą.
Antikrizinėje ekonomikos skatinimo programoje siūloma kreditinio kapitalo kaupimui Lietuvoje įsteigti valstybinį pašto banką, kuris galėtų pradėti veikti po keleto mėnesių.
Ekspremjeras G. Vagnorius ir "Viena Lietuva" pataria Vyriausybei stengtis palaikyti rinkoje aukštesnį vartojimą, nuo kurio priklauso vidaus rinkai dirbančių sektorių likimas ir nedarbo lygis.
"Taigi derėtų kiek įmanoma susilaikyti nuo atlyginimų ir pensijų mažinimo", - sakoma plane. Vyriausybė raginama nedelsiant pradėti įgyvendinti svarbiausius strateginius infrastruktūros projektus - Europinės vėžės geležinkelį "Rail Baltica", Elektros jungtį su Švedija, kuriems milijardinę finansinę paramą jau yra numačiusi ES.
A. Kubiliaus Vyriausybei siūloma nedelsiant oficialiai kreiptis į Europos Komisiją dėl Ignalinos AE uždarymo atidėjimo (ES sutarties pagrindu) bent iki to laiko, kol Lietuva išbris iš neplanuotos ekonominės duobės. Tarp daugybės patarimų yra ir siūlymas inicijuoti greitkelio Panevėžys - Šiauliai statybą.
Apie tai žiūrėkite LNK žinių videoreportaže