Kauno apskrities viršininkės Onos Balžekienės iniciatyva antradienį įvyko visų suinteresuotų, kad Kauno pilis būtų atnaujinta, pusių atstovų pasitarimas. Jo prireikė paaiškėjus, kad apskrities viršininkė nesutinka pasirašyti darbams pradėti reikalingo leidimo, nes Kauno miesto savivaldybė neparengė detaliojo plano.
Be to, antradienį apskrities viršininko administraciją pasiekė raštas iš Aplinkos ministerijos, kuri ragina atidžiau pasigilinti į visas pilies projekto vystymo aplinkybes, taip pat ir į tas, kurias savo skunduose nurodo draugijos "Pilis" aktyvistai, raginantys "išsaugoti istorinę atmintį".
Kauno miesto savivaldybės atstovai savo ruožtu teigė, kad įstatymai leidžia apsieiti ir be detaliojo plano, jeigu yra patvirtintas specialusis planas. Jo pakanka tvarkant valstybės saugomas teritorijas ir kultūros paveldo vertybes. Detaliojo plano rengimas, juolab jo apsvarstymas su visuomene, pareikalaus daug laiko. Todėl norvegų žadėta parama (apie 2 mln. litų) Kauno pilies nepasieks.
Projekto vykdytojams priminta, jog 1998 m. buvo parengtas Kauno pilies detalusis planas, bet jame kalbama tik apie sklypo formavimą, o ne teritorijos tvarkymą. Reikia naujo detaliojo plano, nes keisis pilies aukštis - nuo 11 metrų pilis "ūgtels" iki 29 metrų. Be to, plano reikalauja ir kitos aplinkybės bei įvairūs normatyviniai aktai.
Tarp kliuvinių, kuriuos mini tarp kitų savivaldybės "neatliktų namų darbų" Kauno apskrities viršininko administracijos (KAVA) statybų inspekcijos specialistai, yra ir pilies rūsyje neseniai įrengtas, bet vis neįteisinamas tualetas. Savivaldybės specialistai tikina: viena komisija dėl jo jau buvusi, tiesa, "neįforminta". Žada sudaryti kitą komisiją ir "tualeto problemą" išspręsti.
ELTA primena, kad "Pilies" draugija surinko daugiau nei 1000 parašų piliečių, nesutinkančių, kad Kauno pilis būtų atkuriama pagal įvairiose instancijose specialistų jau patvirtintą projektą. Jos atstovų teigimu, "jeigu įstatymus galima suprasti biurokratiškai, grandioziškai, tai galima ir detaliau į tai pažiūrėti." "Pilies" aktyvistai neslėpė prašysiantys prokuratūros ištirti, ar pakankamai viešintas pilies projektas, bet jo vykdymo stabdyti draugija nenori. "Pilies" atstovės Danutės Ulvydienės įsitikinimu, "labai lengvai norima iš istorijos ištrinti Kauno pilį ją modernizuojant."
Kultūros vertybių apsaugos departamento Kauno padalinio vadovo Irena Vaškelienė pasiūlė rengiant detalųjį planą pasinaudoti specialiuoju planu. Su detaliuoju supažindinti visuomenę. Jos teigimu, "pilies vizualizacija jau apsvarstyta. Be to, Paveldosaugos įstatymas neleidžia iš pilies daryti naujadaro. Pilis dabar yra saugoma, nė vienai senai plytai neleidžiama nukristi. "Pilies" draugija protestuoja, bet neturi pateikti to, kas patvirtintų, pagal ką reikia atkurti pilį."
Pasak Kauno savivaldybės administracijos Urbanistikos skyriaus vedėjo Nerijaus Valatkevičiaus, visuomenė ne kartą turėjo progų pasigilinti į pilies sutvarkymo projektą, nes jis vystomas jau keletą metų. Tačiau "Pilies" draugija tik pastaruoju metu pradėjo kelti savus reikalavimus. Į dalį jų, beje, buvo atsižvelgta. Jeigu svarstymai ilgiau užsitęs, projektą teks pamiršti. Norvegijos finansinių mechanizmų lėšas Kaunas privalo panaudoti iki kitų metų kovo 31 dienos ir pateikti finansuotojams sąskaitas bei ataskaitas.
Apskrities viršininkė O. Balžekienė sakė, kad "Kauno pilis - labai svarbi visuomenei". Pasak jos, draugija, kuri "dabar drumsčia vandenį, turėjo aktyviai veikti ne tada, kai ant stalo jau yra pinigai objektui paskirti. Reikėjo į tą traukinį įšokti 2005-aisiais".
Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Romaldas Rabačius KAVA surengto pasitarimo dalyviams perdavė mero ir kitų savivaldybės vadovų nuostatą neprisiimti atsakomybės, jeigu pilies projektas žlugs dėl ginčų, prokuratūros tyrimų ar bylinėjimosi, ir miestas praras norvegų finansinę paramą.
Apskrities viršininkė O. Balžekienė į tai atsakė, kad "dvigubą atsakomybę turi prisiimti savivaldybė, nes visų pirma ji nepadarė visų namų darbų, nors laiko tam turėjo pakankamai." Anot jos, Kaunas ir Kauno apskritis dabar tiesiog džiūsta be investicijų, apie tai pirmiausia reikia galvoti. Tačiau jei ginčai, skundai užsitęs, norvegai nesigilins į mūsų tarpusavio nesutarimus, ir pinigai pilies nepasieks, perspėjo ji. Todėl, siūlė O. Balžekienė, reikia "rasti korektiškai teisingą išeitį iš šios situacijos."
Sutarta, kad pirminiai pilies tvarkomieji darbai bus pradėti ir detaliojo plano rengimo laikotarpiu.