Mokesčių sistemą Lietuvoje išanalizavęs Investuotojų forumas valdžiai ketina siūlyti įteisinti kelis pakeitimus.
Šaliai esą vertėtų įvesti visuotinį nekilnojamojo turto mokestį pagal turto vertę, be išimties pirmajam būstui; peržiūrėti žemės mokestį ir atsisakyti kai kurių jo lengvatų; taip pat įgyvendinti anksčiau žadėtą galimybę įmonėms susigrąžinti PVM už naujus automobilius ir pagalvoti apie naujovę – šeimos deklaraciją.
Ji, teigiama, leistų paprasčiau pritaikyti lengvatas bei neapmokestinamąjį pajamų dydį visiems šeimos nariams.
Dar vienas didžiausias bendroves, kurios investuoja į Lietuvos ūkį, vienijančios organizacijos siūlymas, – sudaryti daugiau dvigubo apmokestinimo išvengimo sutarčių su kitomis valstybėmis; be to, pataisyti esamas, nes pasirašytos dar praėjusiame amžiuje dabar jau nelabai atitinka šiandienos ekonominę situaciją.
„Pavyzdžiui, kodėl lietuviški pinigai į Baltarusiją eina per Kiprą arba per Olandiją? Todėl, kad yra nepalanki dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis su Baltarusija. Kipras ir Olandija turi palankesnę. Paradoksalu, kad pinigus varinėti aplinkui yra pigiau“, – sako Investuotojų forumo Mokesčių grupės vadovas Kęstutis Lisauskas.
Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad Lietuva visiškai neturi sutarčių su augančiomis pasaulio ekonomikomis – Lotynų Amerikos šalimis, arabų šalimis, Indija.
„Jau nekalbant apie Japoniją. Galbūt „Hitachi“ paspartins šitą procesą Japonijos atžvilgiu. Iš tikrųjų, reikėtų suspėti įlipti į šitą traukinį, nes dvigubo apmokestinimo išvengimo sutarčių buvimas labai svarbus verslui planuojant, per kokią šalį jis iš Brazilijos ateis į Europą arba per kokią šalį jis iš Europos išeis į Indiją ir t.t. Ir čia Lietuva tikrai turi šansą“, – įsitikinęs K. Lisauskas.