Penktadienį Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ registravo įstatymo projektą, kuriuo siūloma grįžti prie sumažintų pensijų ir išmokų kompensavimo.
Jeigu įstatymas būtų priimtas, pagal jis būtų taikomas asmenims, kuriems buvo sumažintos:
- draudimo našlių (maitintojo netekimo) pensijos;
- našlaičių (maitintojo netekimo) pensijos;
- ištarnauto laiko pensijos;
- kompensacijos už ypatingas darbo sąlygas;
- I ir II laipsnių, nukentėjusiųjų asmenų, pareigūnų ir karių, teisėjų, mokslininkų valstybinės pensijos, valstybinės našlių ir našlaičių, nukentėjusiųjų asmenų valstybinės našlių ir našlaičių, pareigūnų ir karių valstybinės našlių ir našlaičių pensijos;
- kompensacinės išmokos teatrų ir koncertinių įstaigų kūrybiniams darbuotojams;
- šalpos kompensacijos;
- slaugos ir priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinės kompensacijos;
- prezidento valstybinė renta;
- valstybinė signataro renta;
- rentos buvusiems sportininkams.
- Iki šiol buvo kompensuota tik 10 proc. sumų, kurių šie gyventojai negavo dėl sumažintų pensijų ir kompensacijų.
Likusius 90 proc. kompensuojamų sumų naujų įstatymo projektu siūloma išmokėti tokiomis dalimis ir terminais:
- 10 proc. – 2023 m. rugpjūčio mėnesį;
- 20 proc. – 2024 m. rugpjūčio mėnesį;
- 30 proc. – 2025 m. rugpjūčio mėnesį;
- 30 proc. – 2026 m. rugpjūčio mėnesį.
Preliminariais skaičiavimais, bendra nekompensuota socialinių išmokų suma nevertinant socialinių išmokų gavėjų mirtingumo, 2019 m. sudarė 181,5 mln. eurų. 2020 m. tam panaudota 8,34 mln. eurų valstybės biudžeto lėšų.
„Atsižvelgiant į tai, kad šiame įstatymo projekte siūlomas kompensuojamųjų sumų paveldėjimas tik už asmenis, mirusius įsigaliojus įstatymui, remiantis socialines išmokas mokančių institucijų pateiktais duomenimis ir įvertinus šių išmokų gavėjų mirtingumą, likusi bendra kompensuotina suma būtų apie 70 mln. eurų.
2023 m. bendra kompensuojama suma sudarytų apie 7 mln. eurų“, – nurodoma įstatymo projekto aiškinamajame rašte.
Įvairias pensijas ir išmokas tuometinė konservatorių ir liberalų valdžia sumažino 2009 m. pabaigoje. Skirtingų rūšių mažesnės išmokos buvo mokamos nuo 2010 m., kol po kelerių metų buvo atstatytos.
Daugelis Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narių, kurie dabar siūlo kompensuoti nepriemokas, priklausė valdantiesiems ankstesniame Seime ir Vyriausybėje.
Tačiau tuomet visų gyventojų negautų pinigų jiems neišmokėjo ir siūlo tai padaryti, kai yra opozicijoje, kai neturi pakankamai balsų įstatymo projektams įgyvendinti.
Dabartinė Ingridos Šimonytės Vyriausybė ir Seimo dauguma nėra linkusi peržiūrėti valstybės biudžeto projekto ir skirti lėšų tokiems dalykams, kaip kompensacijos.
Konstitucinis Teismas yra pasisakęs, kad pensijų ir išmokų mažinimas yra teisėtas, kai valstybėje susidaro sunki padėtis, tačiau jai pagerėjus, bent dalį jų privalu kompensuoti.
Atsižvelgiant į tokį išaiškinimą, sumažintos senatvės pensijos jų gavėjams jau buvo kompensuotos.
mirties ir tie pinigai tik laidotuvėm..mažiau Ukrainai kiškit nors puse į savo bankus pravarot...kaip Tapinas ...Taip žmonės eina jau badaudami tai dar dirbęs turėdas 30 -daugiau stažo gauna ašaras,,, 340_350eur...gėda Lietuvos vyriausybei ,,kad žmonėms senatvėje nėr pagarbos....