Žmogus privalo būti aktyvus, tad kodėl jį kausto baimė?
Ne paslaptis, kad fizinis aktyvumas labai svarbus. Anot trenerio, tai pats geriausias prevencinis vaistas mūsų organizmui, nes tinkamai parinkta fizinė veikla gerina emocinę sveikatą, padeda sumažinti stresą, pakelia nuotaiką. Taip pat mažina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu, nutukimu, depresija. Reikėtų nepamiršti, kad sportas yra ir puikus laisvalaikio praleidimo būdas.
Tad nors sportas ir pasižymi šiomis puikiomis savybėmis, kodėl kyla baimė lankytis sporto klube? M. Liuima sako, kad galima išskirti dvi pagrindines priežastis:
„Dažnai pradedantieji nežino, ką daryti atėjus į sporto klubą, bijo paklausti, atrodyti kvailai. Galbūt ta gėdos baimė juos ir stabdo. Antroji priežastis yra ta, kad žmonės dažnai kompleksuoja dėl savo išvaizdos. Žmonėm, kurie yra nepatenkinti savo išvaizda sunku pasitikėti savimi. Reikėtų pirmiausia galvoti ne apie išvaizdą, nes tai visai nesvarbu, bet apie fizinio aktyvumo naudą.“, – sako pašnekovas.
Viską bandyti pačiam ar siekti pagalbos
Ne paslaptis, kad asmenių trenerių paslaugos gali būti labai brangios ir ne visiems įkandamos, tačiau treneris M. Liuima sako, kad jeigu niekada nesportavote, neturite tinkamų žinių, trenerio paslaugos gali būti neįkainojamos. „Treneris parodys kaip tinkamai naudotis sporto inventoriumi, kokį pasirinkti svorį, krūvį. Dirbdami su treneriu pratimus atliksite taisyklingai ir savęs nežalosite, nes sportuojant labai svarbu išvengti traumų“, – pataria vyras.
Ateidami sportuot dažniausiai turime užsibrėžtą tikslą: numesti svorio, padailinti figūrą ar tiesiog pagerinti savo fizinę sveikatos būklę. Šiuo atveju, asmeninis treneris yra nepamainomas, nes jis gali pasakyti kaip maitintis, kokius pratimus atlikti tam, kad tikslas būtų kuo greičiau pasiektas.
Paklaustas, ar speciali sporto programa visada reikalinga, M. Liuima atskleidžia : Sporto programa yra naudinga pasiekti tam tikrą tikslą, ji įveda gyvenime discipliną, visada žinom, ką reikės daryti. Bet aš manyčiau, kad einant į sporto klubą svarbiausia surasti tai, kas tau patinka, vengti monotoniškumo.“
Treneris siūlo išbandyti įvairias sporto šakas ir treniruotes, kurias tikrai galima rasti sporto klube. Randame įvairias funkcines zonas, grupines treniruotes (kovos menai, pilatesas, joga), kardiotreniruočių zoną, plaukimo treniruotes ir net stalo teniso stalą. „Labai svarbu išbandyti keletą sporto rūšių ir rasti tai, kas patinka, nereikėtų pasinerti į nuobodžią rutiną“, – pataria pašnekovas.
Ką gi apsirengti, pasiimti?
„Įprasta manyti, kad sporto klube reikia rengtis madingai, bet aš manau, kad į tai nereikia kreipti dėmesio, svarbiausia jaustis patogiai, pasirinkti tokią aprangą, kuri nevaržytų judesių. Ateiname sportuoti, o ne dalyvaujame madų šou“, – juokiasi M.Liuima
Anot trenerio, vietoj madingos aprangos geriau pasirūpinti tam tikrais daiktais, kurie leistų sporto klube jaustis patogiau. „Manau, kad nuosavas rankšluostis yra tiesiog būtinas, ypač dabar, COVID-19 pandemijos metu. Jį reikia naudoti gulantis ar sėdantis ant treniruoklių“, – pataria vyras. Reikėtų nepamiršti vandens buteliuko arba gertuvės, ją galimą pasipildyti daugumoje sporto klubų.
Treneris šmaikštauja ir siūlo mobiliąją ryšio priemonę palikti namuose: „Telefone praleidžiame ir taip labai daug laiko. Sportas, tai puiki proga susikoncentruoti į save, naudingai praleisti laisvalaikį, manau, kad telefonas tam nereikalingas.“
Svarbiausia žengti pirmąjį žingsnį
M. Liuima sako, kad nėra tinkamo meto pradėti sportuoti ir skatina atsirinkti tinkamus informacijos šaltinius, kurie padėtų, o ne atvirkščiai – pakenktų. Svarbiausia, kad atėję sportuoti nepamirštumėte apšilti. Apšilimas yra privalomas atliekant bet kokią daugiau ištvermės reikalaujančią fizinę veiklą.
„Apšilimo metu padidinama vidinė raumenų temperatūra, aktyvuojamos širdies ir kraujagyslių sistemos. Apšilimas gali trukti tik apie 10min. ir traumų rizika bus sumažinta“, – pasakoja pašnekovas.
Treneris išskiria pačią didžiausią žmonių daromą klaidą: žmonės dažnai pervertina savo galimybes. Pasirenka per didelį svorį, krūvį, per intensyvią treniruotę. Labai svarbu tinkamai įsivertinti savo fizinį pasirengimą ir pajėgumą, tai leis išvengti skaudžių pasekmių ir sportuoti sveikai.
„Nesikoncentruokite tik į savo išvaizdą. Labai svarbu išsikelti adekvačius tikslus, palengva jų siekti. Atraskite patinkančią fizinę veiklą, neikite sportuoti per prievartą, darykite tai su džiaugsmu. Galite susirasti bendraminčių, palaikykite vienas kitą. Svarbiausia – neperdekite, rezultatai nepasirodys per vieną dieną“, – motyvuoja treneris M. Liuima.