• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Anksti pastebėjus neįprastus savo kūno pokyčius, gali žymiai padidėti žmogaus galimybė gauti efektyvų gydymą.

Anksti pastebėjus neįprastus savo kūno pokyčius, gali žymiai padidėti žmogaus galimybė gauti efektyvų gydymą.

REKLAMA

Plaučių vėžys yra ne tik vienas iš mirtiniausių vėžio formų, bet ir vienas iš labiausiai paplitusių. Tai atsitinka, kai vėžį sukeliančios medžiagos skatina kenksmingų ląstelių augimą plaučiuose. Kai ląstelės pradeda daugintis, navikas skverbiasi į organo audinį ir toliau plinta į kitas kūno dalis.

Vienas iš geriausių būdų išvengti žmogaus mirties, yra anksti pastebėti įspėjamuosius ženklus.

Anksti pastebėti ligą palanku sergant visomis vėžio formomis, tačiau plaučių vėžiui ypač svarbi yra jo ankstyvo aptikimo stadija, rašo express.co.uk.

Išduoda kosulys

Paprastai šiai ligai yra būdingas kosulys, kuris tęsiasi ilgiau nei tris savaites bei jį lydintis krūtinės skausmas arba dusulys.

REKLAMA
REKLAMA

Pacientai kartais skundžiasi metalo skoniu burnoje – mediciniškai vadinamu disgeuzija – tai yra šalutinis burnos džiūvimo poveikis.

REKLAMA

 

Sveikatos priežiūros įstaiga „Metaqil“ paaiškina: „Plaučių vėžio simptomai gali būti metalo skonis burnoje arba pakitęs skonis. Metalo skonis, įskaitant kartų ar rūgštų skonio pojūtį, yra dažnas plaučių vėžio, vaistų ir chemoterapijos šalutinis poveikis.

Žmonės, kurie patiria kserostomiją (burnos džiūvimą), dažnai taip pat kenčia nuo dispepsijos. Kserostomija dažniausiai pasireiškia rūkantiems, nes tabako ir nikotino vartojimas stiprina burnos džiūvimo simptomus“.

REKLAMA
REKLAMA

Svarbus gyvenimo būdas

Dėl metalo skonio burnoje dažnai gali suprastėti mityba, nes tam tikri maisto  produktai ima kelti pasibjaurėjimą.

Liga kiekvienu atveju pasireiškia skirtingai, tačiau simptomai gali skirtis kiekvienam inividualiam asmeniui, priklausomai nuo ligos stadijos.

Taip pat ne visiems gresia vienoda rizika susirgti, nes gyvenimo būdas yra labai svarbus plaučių vėžio rizikos veiksnys.

Vyresnis amžius yra didžiausias rizikos veiksnys, nes laikui bėgant pažeidžiama DNR, o tai  gali sukelti žalingus biologinius procesus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, anot „Cancer Research UK“, rizika mirti nuo šios ligos šiuo metu rūkantiems žmonėms yra maždaug 15 kartų didesnė, lyginant su žmonėmis, kurie niekada nerūkė.

Įpročių keitimas

Rūkymas taip pat yra stipriausias agresyviausio iš visų plaučių vėžio – smulkialąstelinio plaučių vėžio – rizikos veiksnys.

Sveikatos priežiūros įstaiga „MedlinePlus“ paaiškina: „Paprastai tai prasideda kvėpavimo takuose krūtinės centre. Nors vėžio ląstelės yra mažos, jos auga labai greitai ir sudaro didelius navikus“.

REKLAMA

Laimei, Mayhew, Bayes verslo mokyklos statistikos profesorius ir Tarptautinio ilgaamžiškumo centro pasaulinių tyrimų vadovas, sako, kad šio blogo įpročio atsisakymas gali labai pakeisti žmogaus gyvenimo trukmę.

Jis paaiškino: „Mano tyrimas parodė, kad visiškai metus rūkyti visos populiacijos sveiko gyvenimo trukmė pailgėtų 2,5 metų ir pagerėtų sveikata įvairiose JK dalyse“.

„Tai gali būti ypač svarbu Anglijos šiaurėje, kur daugiausia mirčių nuo plaučių vėžio ir su rūkymu susijusių ligų“, – pažymėjo ekspertas.

REKLAMA

Ligų kontrolės ir prevencijos centrai įspėja, kad radonas yra antra pagrindinė plaučių vėžio priežastis po rūkymo. Gamtinės dujos susidaro uolienose, dirvožemyje, vandenyje ir gali prasiskverbti į namus per plyšius ar kiaurymes, nors tai reti atvejai.

Be to, JK sveikatos apsaugos agentūra teigia, kad nors dujų yra visur, kai kuriose šalies dalyse jų lygis yra didesnis nei kitose.

Tačiau JK radono asociacija rekomenduoja, kad visose patalpose būtų patikrintas radonas, nepaisant jų lokacijos.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų