Jis naudojamas ir kūno priežiūros produktuose, parfumerijoje bei aromaterapijoje. Šiame straipsnyje papasakosime apie raudonėlio eterinio aliejaus teikiamus privalumus ir jo naudojimo būdus.
Raudonėlis ir jo eterinis aliejus
Raudonėlis (Origanum) yra notrelinių šeimos augalas, paplitęs Europoje, Šiaurės Afrikoje bei Azijoje. Tai daugiametė kvapi žolė rausvais, raudonais, violetiniais arba baltais, susitelkusiais į šluoteles, žiedais. Yra žinomos kelios dešimtys raudonėlio rūšių.
Raudonėlio eterinis aliejus dažniausiai išgaunamas iš paprastojo raudonėlio (Origanum vulgare). Eterinis aliejus išgaunamas garų distiliavimu būdu iš raudonėlio lapų. 1 kilogramui eterinio aliejaus gauti reikia maždaug 100 kilogramų raudonėlio žolės.
Raudonėlio eterinis aliejus yra skystas, tamsus bei pasižymi stipriu aromatu, kurį galima apibūdinti kaip aštrų ir panašų į kamparo.
Raudonėlio gydomosios savybės žinomos nuo seniausių laikų
Tiek raudonėlio žolė, tiek raudonėlio eterinis aliejus buvo naudojami medicininiais tikslais nuo seniausių laikų. Senovės graikų gydytojai vertino jį dėl antiseptinių, dezinfekuojančių ir imunitetą stiprinančių savybių, taip pat dėl bendros naudos sveikatai.
Dėl savo antibakterinių savybių jis naudotas tiek maisto konservavimui, tiek ir žaizdoms bei odos infekcijoms gydyti. Raudonėlis buvo rekomenduojamas virškinimo problemoms, galvos skausmui, vabzdžių įkandimams ir peršalimo ligoms palengvinti bei kaip vidurius laisvinanti priemonė.
Senovės Graikijoje besituokiančioms poroms ant galvų buvo dedami raudonėlio vainikėliai, tikėta, kad jie veikia kaip galinga piktųjų dvasių atgrasymo priemonė. Raudonėlis buvo dedamas ir ant mirusių artimųjų kapų, kad atneštų šiems ramybę.
Raudonėlio eterinio aliejaus savybės ir nauda
Raudonėlio eterinio aliejaus naudojimo sfera plati – jis pasitelkiamas tiek medicinoje, tiek kosmetikos gamyboje, tiek aromaterapijoje bei parfumerijoje. Šio aliejaus galite rasti kremų, šampūnų, muilo, masažo aliejų, dezinfekcinių purškalų ir kitų priemonių sudėtyje.
Į raudonėlio eterinio aliejaus cheminę sudėtį įeina karvakrolis, timolis, p-cimenas ir γ-terpinenas. Karvakrolis ir timolis yra atsakingi už šio aliejaus stiprų priešgrybelinį ir antibakterinį poveikį. Jie sumažina kenksmingų bakterijų plitimą.
Dėl to raudonėlio eterinis veikia priešuždegimiškai, malšina skausmą, kosulį, padeda nuo nagų grybelio, gali nuraminti psoriazės simptomus.
Raudonėlio eterinis aliejus pasižymi antioksidaciniu, senėjimą lėtinančiu poveikiu, todėl naudojamas odos priežiūros priemonių gamyboje. Taip pat jis gydo spuogus ir pašviesina veido spalvą.
Naudojamas kaip masažo aliejus, raudonėlio eterinio aliejus gali nuraminti odos paraudimą, sudirgimą ir diskomfortą, susijusį su artritu bei įvairiomis traumomis. Naudojamas aromaterapijai raudonėlio eterinis aliejus gali sustiprinti imuninę sistemą ir pagerinti kvėpavimo takų veiklą, atpalaiduodamas ją ir pašalindamas gleivių ir skreplių sankaupas.
Jis nuramina ir gerklės dirginimą taip mažindamas kosulio priepuolius. Dėl raminamojo ir atpalaiduojančio poveikio šis eterinis aliejus – veiksminga miego gerinimo priemonė.
Raudonėlio eterinis aliejus aromaterapijoje
Aromaterapijoje eteriniai aliejai veikia mūsų kūną ir emocijas jų įkvepiant. Kvėpavimas raudonėlio eteriniu aliejumi ramina, padeda smegenims ir kūnui atsipalaiduoti. Keli jo lašai ant pagalvės padės greičiau užmigti.
Kvapų difuzoriumi garinamas raudonėlio eterinis aliejus gali sumažinti peršalimo simptomus – nosies užgulimą, kosulį.
Jei peršalote, pasidarykite garų vonelę – įlašinkite porą raudonėlio eterinio aliejaus lašų į garuojantį karšto vandens dubenį ir kelias minutes pasilenkus virš jo pakvėpuokite apgaubus galvą ir dubenį rankšluosčiu. Arba užlašinkite 1-2 lašus šio aliejaus ant švarios, sausos nosinaitės ir įkvėpkite jo aromato.
Jei pavargote ar stokojate energijos, išbandykite energizuojantį mišinį su raudonėlio eteriniu aliejumi, skirtą garinti kvapų difuzoriumi: nedideliame stikliniame buteliuke sumaišykite po 2 lašus raudonėlio, rozmarino, pipirmėtės ir eukalipto eterinių aliejų.
Mišinį supilkite į kvapų difuzorių vadovaudamiesi prietaiso instrukcija. Šį garinimui skirtą mišinį galite lengvai paversti energizuojančiu masažo aliejumi, sumaišę jį su 4 arbatiniais šaukšteliais pasirinkto bazinio aliejaus.
Raudonėlio eterinis aliejus odai gydyti ir masažui
Naudojamas ant odos, raudonėlio aliejus gali pagerinti odos būklę, pvz., sumažinti psoriazės simptomus, spuogus, egzemą ir grybelines infekcijas. Jo priešuždegiminės savybės neutralizuoja skausmą, niežėjimą ir bendrą diskomfortą dėl vabzdžių įgėlimų ir įkandimų.
Raumenų, sąnarių skausmą ir bėrimus sumažinsite tepdami paveiktas vietas raudonėlių eteriniu aliejumi, sumaišytu su baziniu aliejumi, pvz., simondsijų, migdolų ar vynuogių kauliukų aliejumi.
Raumenų skausmui palengvinti galite masažuoti skaudamas vietas ir tokiu mišiniu: 8 lašai raudonėlio eterinio aliejaus, 2 lašai kviečių gemalų augalinio aliejaus ir 2 arbatiniai šaukšteliai migdolų augalinio aliejaus. Netepkite odos grynu eteriniu aliejumi, visada maišykite jį su augaliniais aliejais, kitaip eterinis aliejus gali odą sudirginti.
Raudonėlio eterinis aliejus veido odai
Raudonėlio eterinis aliejus pasižymi odos senėjimą lėtinančiu ir drėkinančiu poveikiu. Jame gausu antioksidantų – medžiagų, padedančių apsaugoti odą nuo laisvųjų radikalų daromos žalos. Šie antioksidantai sulėtina senėjimo procesą, sumažina smulkių raukšlių atsiradimą bei skaistina veido spalvą.
Raudonėlio eterinis aliejus pasižymi drėkinamosiomis savybėmis, todėl tinka sausai ir dehidratuotai odai. Raudonėlio eterinį aliejų tinka naudoti įvairiems odos tipams, tačiau jo reikėtų vengti jautrios odos savininkams.
Dėl stiprių antimikrobinių savybių raudonėlio eterinis aliejus yra puikus pasirinkimas riebiai ir į spuogus linkusiai odai prižiūrėti. Atskieskite kelis lašus raudonėlio aliejaus baziniu aliejumi, pavyzdžiui, simondsijų ar kokosų aliejumi, ir tepkite šiuo mišiniu aknės paveiktas vietas.
Tačiau prieš naudojant raudonėlio eterinį aliejų ant veido, būtinai atlikite alergijos testą užtepę jo ant nedidelio odos plotelio, pavyzdžiui, ant vidinės alkūnės ar riešo pusės, kad įsitikintumėte, jog aliejus nesukelia nepageidaujamų reakcijų.
Jei jūsų oda yra sausa, sumaišykite kelis lašus raudonėlio eterinio aliejaus su švelniu drėkinamuoju kremu arba pasirinktu baziniu aliejumi ir tepkite ant odos. Aliejus padės sumažinti sausumą, uždegimą ir gerai sudrėkins odą.
Atsargumo priemonės naudojant raudonėlio eterinį aliejų
Raudonėlio eterinis aliejus naudojamas tik išoriškai ir tik praskiestas. Naudojamas grynu pavidalu jis gali sudirginti odą. Juo nereikia tepti odos aplink akis, nosies vidaus ar kitų jautriausių odos vietas. Prieš eterinio aliejaus naudojimą rekomenduojama atlikti odos lopinėlio testą.
Tai galima padaryti atskiedus raudonėlio eterinį aliejų baziniu aliejumi ir užtepus nedidelį jo kiekį ant mažo odos plotelio, pavyzdžiui, ant vidinėje alkūnės ar riešo pusėje. Žmonės, kurie yra alergiški bazilikui, levandoms, mairūnams, mėtoms ar šalavijams, gali turėti alerginių reakcijų ir į raudonėlį.
Prieš naudojant raudonėlio eterinį aliejų (ar kitus eterinius aliejus) gydymo tikslais, būtina pasitarti su gydytoju. Nerekomenduojama raudonėlio eterinio aliejaus naudoti nėščioms moterims, kadangi jis gali sukelti menstruacijas ir sukelti pavojų vaisiui.
Nėščios ir maitinančios moterys, norinčios vartoti šį eterinį aliejų, būtinai turėtų pasitarti su savo gydytoju. Raudonėlio eterinio aliejaus turėtų vengti ir žmonės, turintys aukštą kraujospūdį, sergantys širdies, kepenų ligomis, vėžiu, epilepsija. Aliejus visada turi būti laikomas vaikams nepasiekiamoje vietoje.
Raudonėlis prieskoniams ir arbatai
Kaip žinia, raudonėlis – ne tik naudingojo eterinio aliejaus šaltinis, tai populiarus prieskonis, nepakeičiamas gaminant picas, makaronus, mėsą, jūros gėrybes, įvairius padažus.
Mažiau žinomas raudonėlio naudojimas arbatai. O ši arbata verta dėmesio – ją naudinga gerti esant nervinei įtampai, nemigai, virškinimo trakto sutrikimams, apetito gerinimui ir daugeliu kitų atvejų.
Šaltinis: aliejausnauda.lt